کد مطلب: 141084
دکتر رحيمي تشريح کرد؛
از برگزاري ۱۲ رويداد ايده‌آرا تا اخذ مجوز مرکز تحقيقات انرژي
تاریخ انتشار : 1401/01/11 11:29:41
نمایش : 383
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري انجام ۱۲ رويداد ايده‌آرا در اين دانشگاه را در راستاي رويداد ملي گام دوم دانشگاه آزاد اسلامي برشمرد.
دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد با ۳۹ سال تجربه در امر آموزش و پژوهش به‌عنوان بزرگ‌ترين دانشگاه حضوري جهان و با هدف تأثيرگذاري بر جنبه‌هاي مختلف فرهنگي، علمي، اقتصادي، سياسي و اجتماعي کشور به دنبال تحقق برنامه‌هاي بلندمدت با چهار هدف اصلي است. توسعه کمّي و کيفي تحصيلات تکميلي به‌عنوان زيربناي آموزش و پژوهش کشور، توسعه مراکز رشد، پارک علم و فن‌آوري (شفا)، خدمات مختلف آزمايشگاهي و شرکت‌هاي دانش‌بنيان با راهبرد اصلي توسعه اقتصاد مقاومتي، کاربردي و تجاري کردن پژوهش‌ها و افزايش رتبه بين‌المللي دانشگاه و تبديل دانشگاه آموزش‌محور به يک دانشگاه کارآفرين و تأثيرگذار بر اقتصاد منطقه و کشور ازجمله اين برنامه‌هاست.

دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد که در شمال غربي شهر شهرکرد واقع شده، اول ارديبهشت سال ۱۳۶۲ تأسيس شد و از نيمسال دوم سال تحصيلي ۶۵-۶۴ با پذيرش ۵۶۸ دانشجو در هشت رشته در مقطع کارداني و سه رشته در مقطع کارشناسي فعاليت خود را آغاز کرد و اکنون با ۸ هزار و ۷۰۰ دانشجو در مقاطع دکتري تخصصي، دکتري حرفه‌اي، کارشناسي‌ارشد، کارشناسي و کارداني فعاليت علمي و پژوهشي خود را با بيش از ۱۷۰ نفر عضو هيئت علمي تمام‌وقت، سه عضو هيئت علمي نيمه‌وقت و بيش از ۳۰۰ عضو حق‌التدريس در ۷۵ رشته آموزشي ادامه مي‌دهد و تاکنون بيش از ۳۶ هزار نفر از اين دانشگاه فارغ‌التحصيل شده‌اند.


دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري سال ۱۴۰۰ با نامگذاري «توليد؛ پشتيباني‌ها، مانع‌زدايي‌ها» توسط مقام معظم رهبري فعاليت خود را در حوزه‌هاي مختلف آغاز کرد و با به ميدان آوردن تمام ظرفيت‌ها همزمان با شيوع اميکرون اقداماتي را انجام داد.

با وجود شيوع ويروس کرونا و اوميکرون سلامت دانشجويان، استادان و کارکنان در اولويت دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد قرار گرفت و کيفي‌سازي فعاليت‌هاي آموزشي و تشکيل اداره‌هاي مستقل در حوزه معاونت آموزشي مانند اداره پذيرش و ثبت‌نام، اداره نظام وظيفه و اداره برنامه‌ريزي درسي از فعاليت‌هاي اين دانشگاه بود.

اخذ مجوز مرکز تحقيقات انرژي از سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي و انجام حداقل ۱۲ رويداد «ايده آرا» در راستاي گام دوم دانشگاه آزاد اسلامي از ديگر فعاليت‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد بوده است.

برگزاري مقدمات رويداد گام دوم دانشگاه آزاد اسلامي که مورد تأکيد دکتر طهرانچي قرار دارد از ديگر اقدامات مهم دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري به شمار مي‌رود.

خبرنگار خبرگزاري آنا در شهرکرد براي بررسي و ارزيابي دستاوردهاي دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري در سال ۱۴۰۰ با تأکيد بر شعار سال و برنامه‌هاي پيش روي اين دانشگاه در سال ۱۴۰۱ گفت‌وگويي را با دکتر ابراهيم رحيمي رئيس اين دانشگاه ترتيب داده است.

دکتر رحيمي درباره اينکه برجسته‌ترين فعاليت سال گذشته در دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري در حوزه فرهنگي و دانشجويي چه بوده و چه برنامه‌اي براي اين حوزه در سال ۱۴۰۱ داريد؟ اظهار کرد: رسالت دانشگاه ايجاد شرايط براي ارتقاي علم و دانش، اخلاق، فرهنگ و تعالي انساني است.

از برگزاري رويداد حل مسئله تا افزايش دانشجو در تمامي مقاطع تحصيلي

وي اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري در راستاي اهداف فرهنگي ـ آموزشي و تقويت کرامت انساني فعاليت‌هايي را در حوزه‌هاي مختلف انجام مي‌دهد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري عنوان کرد: در يک سال گذشته در بخش فرهنگي و دانشجويي با مشارکت و استفاده از ظرفيت دانشجويان و استادان فعاليت‌هاي خوبي را شاهد بوديم؛ فعال کردن کانون‌هاي فرهنگي، تشکل‌ها و نشريات دانشجويي، تشکيل کميته‌هاي تعامل خانواده و دانشگاه، کميته دانشجو و دانشگاه، برگزاري کرسي‌هاي آزادانديشي دانشجويي و کارگاه‌هاي مشاوره، ارائه خدمات مشاوره حضوري و مجازي ازجمله اين فعاليت‌ها بوده است.

تشکيل دانشکده‌ با موضوعات و رشته‌هاي جديد و ساماندهي هرم اعضاي هيئت علمي در گروه‌هاي تخصصي مهم‌ترين اقدام دانشگاه در سال ۱۴۰۱ خواهد بود.رحيمي مطرح کرد: جشنواره‌هاي رشد ويژه کانون‌هاي دانشجويي، رويداد حل مسئله، استفاده از ظرفيت استادان در مشاوره فرهنگي تربيتي، تشکيل شوراي فرهنگي دانشکده‌ها، برگزاري سالگرد شهيد حاج قاسم سليماني، رزمايش‌هاي مؤمنانه با مشارکت نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري، تشکيل تشکل استادي، اسکان دانشجويان در خوابگاه‌ها و فعال کردن سرويس اياب و ذهاب دانشجويان تخفيفات ممتازان و دانشجويي از ديگر فعاليت‌ها در حوزه فرهنگي است.

وي با برشمردن افتخارات ورزشي دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري عنوان کرد: انجام نقل و انتقالات دانشجويي، پيگيري تعميرات خوابگاه‌ها، غربالگري سلامت روان ۸۰ درصد نودانشجويان، فعال کردن فعاليت‌هاي ورزش همگاني استادان و دانشجويان، کسب رتبه نخست ليگ ورزشي غيرحضوري در دانشگاه آزاد اسلامي در سطح کشوري و کسب رتبه نخست مسابقات پاورليفتينگ در سطح استاني از ديگر افتخارات دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد بوده است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري در بخش ديگري از گفت‌وگو با آنا با تشريح برنامه‌هاي سال ۱۴۰۱ در بخش فرهنگي و دانشجويي در راستاي سند تحول و تعالي دانشگاه و بيانيه گام دوم گفت: عملياتي کردن اهداف سند و بيانيه، برگزاري ايده‌شو و استارت‌آپ‌ها با ماهيت فرهنگي اجتماعي، سبک زندگي ايراني ـ اسلامي، تحکيم خانواده و تسهيل ازدواج، تقويت فرهنگ ايثار و شهادت، ترويج و گسترش فرهنگ قرآني با همکاري نهاد مقام معظم رهبري در دانشگاه، برنامه‌ريزي در راستاي جهاد تبيين، مشارکت استادان و دانشجويان در فعاليت‌هاي فرهنگي، فعاليت مؤثر در فضاي مجازي، گسترش و تقويت روحيه خودباوري و اميد در جامعه از رسالت‌ها در سال ۱۴۰۱ خواهد بود.

دکتر رحيمي تأکيد کرد: گسترش و تقويت فعاليت کانون‌ها، تشکل‌ها و نشريات دانشجويي، ارتقاي فرهنگ، اخلاق، دين، معنويت، هويت‌بخشي و تعالي انساني، برگزاري کارگاه‌هاي تخصصي در حوزه روانشناسي، مشاوره و فعاليت در راستاي اهداف عالي دانشگاه ازجمله برنامه‌هاي حوزه دانشجويي فرهنگي در سال جديد است.

کيفي‌سازي فعاليت‌هاي آموزشي

وي يادآور شد: استفاده از ظرفيت استادان دانشگاه، دانشجويان و کارکنان در مديريت فرهنگي دانشگاه، افزايش تعامل و همکاري‌هاي بين‌بخشي به‌خصوص با نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري و سازمان‌هاي فرهنگي، برنامه‌ريزي و تمرکز بر مؤلفه‌هاي کليدي و اقطاب اثرگذار، نگاه علمي و پژوهشي در فعاليت‌ها، پرهيز از اتلاف منابع و هزينه آن در موارد اولويت‌دار، پرهيز از تصدي‌گري و تمرکز بر سه اصل «هدايت، حمايت و نظارت»، محور قانون و اهتمام به برنامه‌هاي کم‌هزينه و پربازده، توجه ويژه به فضاي مجازي و رسانه و توجه به جلب مشارکت دانشجويان، استادان و کارکنان جزء برنامه‌هاي جديد خواهد بود.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري، فعاليت‌هاي برجسته اين دانشگاه را در حوزه تحقيقات، فناوري و نوآوري (سال ۱۴۰۰) و افق آينده واحد شهرکرد در اين زمينه را چنين برشمرد: برگزاري هفته پژوهش و قدرداني از پژوهشگران و فناوران برتر در حوزه پژوهشي (آذر ۱۴۰۰) ازجمله پررنگ‌ترين اقدامات حوزه تحقيقات، فناوري و نوآوري دانشگاه در سال گذشته بود.

از برگزاري ۱۲ رويداد ايده‌آرا تا اخذ مجوز مرکز تحقيقات انرژي

دکتر رحيمي متذکر شد: در راستاي برنامه سند تحول و تعالي دانشگاه آزاد اسلامي و رويداد گام دوم اين دانشگاه همگام با گام دوم انقلاب اسلامي و بيانات مقام معظم رهبري، تفاهم‌نامه‌هايي با شبکه دامپزشکي استان چهارمحال و بختياري، کارخانه آروين تغذيه، کارخانه فرادانه، کارخانه برفاب، کارخانه بابک متال و اداره‌کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان چهارمحال و بختياري به امضا رسيد.

وي، اخذ مجوز مرکز تحقيقات انرژي از سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي و انجام ۱۲ رويداد ايده‌آرا در راستاي گام دوم دانشگاه آزاد اسلامي را از ديگر فعاليت‌ها در اين زمينه برشمرد و ادامه داد: سهم دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد انجام قراردادهايي با صنعت و ساير مراکز توليدي براي طرح‌هاي برون‌دانشگاهي، انجام رويدادهاي ايده آرا در راستاي رفع مسئله در استان چهارمحال و بختياري و کشور، ايجاد پويايي در استادان و دانشجويان به‌لحاظ پژوهشي است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري بيان کرد: مهم‌ترين رويداد اين دانشگاه در حوزه پژوهشي هم گام دوم دانشگاه آزاد اسلامي بود که بايد با مشارکت ساير واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي و بخش‌هاي خصوصي از ظرفيت‌هاي کشور براي رفع مشکلات مردم گام برداشت.

دکتر رحيمي، «آموزش» را از مهم‌ترين حوزه‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري برشمرد و با تشريح فعاليت‌هاي اين حوزه در سال ۱۴۰۰ و برنامه‌هاي آن در سال ۱۴۰۱ افزود: کيفي‌سازي فعاليت‌هاي آموزشي و تشکيل اداره‌هاي مستقل در حوزه معاونت آموزشي مانند اداره پذيرش و ثبت‌نام، اداره نظام وظيفه و اداره برنامه‌ريزي درسي جزء برنامه اصلي اين حوزه به شمار مي‌رود.

وي مطرح کرد: تشکيل دانشکده‌ با موضوعات و رشته‌هاي جديد و ساماندهي هرم اعضاي هيئت علمي در گروه‌هاي تخصصي مهم‌ترين اقدام دانشگاه در سال ۱۴۰۱ خواهد بود.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري، بهترين رخداد اين دانشگاه را در حوزه آموزش «افزايش قابل قبول پذيرش دانشجو در تمامي مقاطع تحصيلي» عنوان کرد و ابراز اميدواري کرد که دانشگاه بتواند در اين مسير به دستاوردهاي ارزشمندي برسد.

 

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن