کد مطلب: 141001
حجت‌الاسلام دکتر قاسمي‌نژاد تشريح کرد؛
«حيا» داراي چه ابعادي است؟
تاریخ انتشار : 1400/10/26 08:23:13
نمایش : 378
به گزارش روابط عمومي دانشگاه:
امر به معروف و نهي از منکر موضوعي اجتماعي و فردي است

مسئول نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري اظهار کرد: حيا با خردمندي رابطه مستقيم دارد و داراي دو بعد ممدوح و مذموم است.
دوره توانمندسازي امر به معروف و نهي از منکر ويژه کارکنان حفاظت فيزيکي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد با حضور مسئول نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري، مديرکل حراست واحد شهرکرد و کارکنان حفاظت فيزيکي اين دانشگاه در سالن جلسات ساختمان اداري اين واحد دانشگاهي برگزار شد.(بيشتر بخوانيد)

مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري در اين نشست اظهار کرد: براي انتخاب مباحث و گفتمان بايد همواره به اين نکته توجه ويژه داشته باشيم که اين مباحث و افکار چه مشکلي را از مشکلات دانشگاه برطرف خواهد کرد؟

«حيا» داراي چه ابعادي است؟

حجت‌الاسلام دکتر رضا قاسمي‌نژاد بيان کرد: امر به معروف و نهي از منکر علاوه‌بر اينکه موضوعي اجتماعي و فردي است، تک تک افراد جامعه بايد اين خودشناسي را ابتدا از خود آغاز کنند و سپس به دنبال هدايت ديگر افراد باشند.

وي با بيان اينکه براي شروع گفتمان امر به ‌معروف و نهي از منکر اول بايد وجود خودمان را آماده کنيم، افزود: حتي براي گفتمان امر به معروف و نهي از منکر و کلاً هر ارتباط زباني بايد مراقب الفاظ و کلماتي که مي‌خواهيم از آنها استفاده کنيم، باشيم تا بتوانيم مخاطب را بيشتر جذب کنيم و او را از گفته خود بي‌حوصله نکنيم.

مسئول نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه آزاد چهارمحال و بختياري بيان کرد: يکي از مصاديق خودسازي حياست. حيا هم از نظر عقلي و هم از نظر نقلي، آيات و روايات ويژه‌اي دارد.

«حيا» داراي چه ابعادي است؟

دکتر قاسمي‌نژاد بيان کرد: عزت و کرامت انسان به حيايي است که دارد، حتي در جامعه نيز گفته مي‌شود که آدم باحيا آدمي باوقار است.

وي با اشاره به روايات و آيات قرآن و داستان‌هاي حضرت موسي و دختران شعيب و يوسف و زليخا درباره حيا متذکر شد: در روابط اجتماعي هم نياز به حيا داريم؛ بنابراين ايمان و حيا پيوسته هستند، اگر ايمان برود، حيا نيز مي‌رود و يا برعکس و ما مؤمن بي‌حيا نداريم.

مسئول نهاد نمايندگي رهبري در دانشگاه آزاد چهارمحال و بختياري تبيين کرد: حيا با خردمندي نيز رابطه مستقيم دارد و حيا داراي دو بعد حياي ممدوح و حياي مذموم است. حياي پسنديده داراي چند مورد است، مورد نخست حيا از خداوند و اينکه انسان در همه حال خدا را ناظر بر اعمال خود مي‌داند و حيا از خدا يعني من براي دل بستن به دنيا نيامدم؛ بلکه آمده‌ام تا از دنيا و اموال دنيا براي ساختن آخرت خود استفاده کنم.

اين استاد دانشگاه توضيح داد: دومين بُعد حيا، حيا از ديگران است. انسان در مقابل ديگران بايد حيا داشته باشد. حيا عاملي است که انسان را از کار ناپسند بازمي‌دارد، زيرا داشتن حيا از خدا و چه از ديگران موجب مي‌شود که روند زندگي به گونه‌اي جلو برود که انسان در آن احساس آرامش و بي‌نيازي مفيدي داشته باشد.

دوره‌هاي توانمندسازي با محور امر به معروف و نهي از منکر ويژه کارکنان حفاظت فيزيکي برگزار مي‌شود

مديرکل حراست دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد هم در اين نشست يادآور شد: به‌منظور نهادينه‌سازي فرهنگ امر به معروف و نهي از منکر و تکريم ارباب رجوع در دانشگاه، دوره‌هاي توانمندسازي با محور امر به معروف و نهي از منکر در موضوعات مختلف با استفاده از استادان مجرب، ويژه کارکنان حفاظت فيزيکي دانشگاه برگزار مي‌شود.

«حيا» داراي چه ابعادي است؟

ايرج کياني بروجني با اشاره به برگزاري اين دوره‌ها در قالب آموزش ضمن‌خدمت تأکيد کرد: براي شناسايي مصاديق امر به معروف و نهي از منکر، توانمندسازي و آموزش‌هاي کاربردي نيروهاي حفاظت فيزيکي، امري ضروري و مؤثر است.

در پايان اين نشست به سؤالات و ابهامات شرکت‌کنندگان در اين دوره توانمندسازي در خصوص حيا و امر به معروف و نهي از منکر پاسخ داده شد.

 

 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن