کد مطلب: 130871
دکتر قاسمي‌پيربلوطي عنوان کرد؛
هويت‌بخشي به مراکز علمي و دانشگاهي با برگزاري يادواره‌هاي شهدا
تاریخ انتشار : 1400/07/11 09:12:35
نمایش : 157
به گزارش روابط عمومي دانشگاه:
معاون فرهنگي دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد برگزاري يادواره‌هاي شهدا در دانشگاه را در هويت‌بخشي به مراکز علمي و دانشگاهي اثربخش عنوان کرد.

دکتر محمد قاسمي‌پيربلوطي در مراسمي که به‌مناسبت گراميداشت هفته دفاع مقدس با مشارکت سه حوزه معاونت فرهنگي دانشگاه، بسيج دانشجويي و نهاد نمايندگي رهبري و ناحيه بسيج استان چهارمحال و بختياري در دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد برگزار شد، برگزاري يادواره‌هاي شهدا در دانشگاه را در هويت‌بخشي به مراکز علمي و دانشگاهي اثربخش دانست و اظهار کرد: برگزاري اين جلسات و يادواره‌ها زمينه و فرصت انتقال فرهنگ گذشته به نسل جديد را فراهم مي‌کند.

وي هدف از اجراي اين يادواره را زنده نگه‌داشتن ياد و خاطره شهدا، ايثارگري‌ها و رشادت‌هاي آنان عنوان کرد و افزود: ترويج فرهنگ ايثار و شهادت و توجه داشتن به شهدا و خانواده شهدا و ايثارگران و رزمندگان به‌عنوان نکته کليدي و حائز اهميت يادواره شهدا محسوب مي‌شود. الگوسازي و ارائه الگو به نسل جوان به‌ويژه دانشجويان براي پاسداشت ارزش‌هاي دفاع مقدس، شهدا و ارائه هويت ديني و اعتقادي به نسل جوان از ديگر اهداف برگزاري يادواره شهداست.

معاون فرهنگي دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد مطرح کرد: امنيت، پيشرفت، تعالي و سربلندي امروز جامعه مديون تلاش‌ها و ايثارگري‌هاي شهدا است. اميدواريم دانشگاهيان و جامعه ادامه‌دهنده اين ارزش‌هاي معنوي باشند و در نهايت بتوانند به پيشرفت جامعه و اسلامي شدن و تقويت مباني ديني کمک کنند.

تفکر ولايت، فکرها را به چالش مي‌کشد

مسئول ناحيه بسيج دانشجويي استان چهارمحال و بختياري نيز گفت: سال ۱۳۵۷ يک انقلاب و يک عصر جديد براي ايران اسلامي بود که شعار معنويت، آزادي، اخلاق، عدالت و عقلانيت شعار اين حرکت عظيم است. در انقلاب اسلامي، فردي با يک ايدئولوژي که اسلام ناب بود و تسلط کامل بر اين ايدئولوژي داشت، تفکري به نام تفکر ولايت ايجاد مي‌کند که اين تفکر و نهضت، فکرها را به چالش مي‌کشد.

سرهنگ مرتضي کريمي بيان کرد: نخستين نکته درباره امام خميني(ره) و شهدا، حضور در دفاع مقدس براي دفاع از تفکر ولايت بوده که نماد اصلي براي دفاع اسلام است. شهدا دو پذيرايي از ما انجام مي‌دهند. حسرت، پذيرايي نخست است؛ زيرا خداوند مي‌فرمايد من ميزبان شهدا هستم و به آنان حيات طيبه عنايت مي‌کنم. از اين‌رو به حال شهدا غبطه مي‌خوريم. دومين پذيرايي، اتمام حجت شهدا با ماست که مي‌گويند دفاع مقدس يک مدل زندگي بود و افراد جامعه بايد در قسمت‌هاي مختلف زندگي، آن را مد نظر داشته باشند. واقعه کربلا، الگوي اصلي شهدا و حيات طيبه است.

هويت‌بخشي به مراکز علمي و دانشگاهي با برگزاري يادواره‌هاي شهدا

وي اضافه کرد: ثمره دفاع مقدس، ثبات، امنيت و حفظ تماميت ارضي بوده و توليد موشک در عرصه علم و فناوري، طراحي موتورهاي جت، قرارگاه مجموعه سپاه در زمينه مهندسي، مشارکت مردمي در همه عرصه‌ها و بالارفتن بينش سياسي مردم از ديگر ثمرات اين حرکت است. در فضاي دانشگاهي بايد ابعاد علمي و دستاوردهاي دفاع مقدس به‌صورت کاملاً علمي آموزش داده شود و فقط نگاه احساسي به دفاع مقدس وجود نداشته باشد.

مسئول ناحيه بسيج دانشجويي استان چهارمحال و بختياري توضيح داد: دفاع مقدس، نمادي براي معرفي تفکر ولايت بوده و نبوغ و ابتکارات زيادي در آن انجام گرفته؛ به‌طوري‌که وقتي حضرت آقا تأکيد بر نبوغ و ابتکارات مي‌کنند، نمونه اوليه را از دفاع مقدس مي‌آورند و تأکيد زيادي بر جهاد تبيين دارند و مي‌فرمايند: اگر مي‌خواهيد جهاد کبير محقق شود، جهاد کبير متوقف به تبيين دستاوردهاي دفاع مقدس، تبيين شهدا و سيره آنهاست.

سخنراني، روايتگري توسط يکي از رزمندگان، شعرخواني و تجليل از چهار خانواده شهيد، ايثارگر و جانباز از ديگر برنامه‌هاي اين يادواره بود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن