کد مطلب: 130860
همتيان اعلام کرد؛
صعود کوهنوردان دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد به ۴ قله زردکوه
تاریخ انتشار : 1400/06/30 08:49:46
نمایش : 130
به گزارش روابط عمومي دانشگاه:
مدير تربيت‌بدني دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد اعلام کرد: کوهنوردان اين دانشگاه در يک روز به صورت همزمان چهار قله مرتفع زردکوه را فتح کردند.

علي همتيان از صعود موفق کوهنوردان دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد به چهار قله دو زرده به ارتفاع ۴ هزار متر مرتفع زردکوه در يک روز به صورت همزمان خبر داد و اظهار کرد: کوهنوردان همچنين قله زرده به ارتفاع ۳ هزار و ۸۹۲ متر، قله بندر کلاغ به ارتفاع ۳ هزار و ۸۶۲ متر و قله چال ميشان به ارتفاع ۳ هزار و ۷۸۰ متر را فتح کردند.

وي اضافه کرد: رشته کوه زاگرس از سه کوهستان مهم به نام‌هاي اشتران‌کوه، زردکوه و دنا تشکيل شده است. زردکوه بختياري با حداکثر ارتفاع بيش از ۴ هزار و ۲۰۰ متر دومين کوه زاگرس از نظر ارتفاع پس از دنا است.

مدير تربيت‌بدني دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد افزود: عمده کوهستان زردکوه از شمال در استان چهارمحال‌وبختياري واقع شده و از جنوب به مناطق گرمسير مسجدسليمان در استان خوزستان مي‌رسد.

همتيان بيان کرد: از قلل زيبا و معروف آن مي‌توان به شاه شهيدان، زرده، دوزرده، چال ميشان، زرده، بندر کلاغ، آب سفيد،شاه شهيدان هفت‌تنان، کلونچي اشاره کرد.

وي توضيح داد: در اين ميان، قله کلونچين با ارتفاع ۴ هزار و ۲۲۱ متر بلندترين قله زردکوه بختياري است و مهم‌ترين ويژگي کوه‌هاي منطقه که به صورت رشته رشته است، وجود دره‌ها و گذرگاه‌هاي عميق (که در زبان محلي به آنها تنگ مي‌گويند) و يخچال‌هاي آن است که از جمله آنها مي‌توان يخچال ايل بيگ، پورسونان، کوله خدنگ و خرسان را نام برد.

مدير تربيت‌بدني دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد تشريح کرد: قله دو زرده با ارتفاع ۴ هزار متر از سلسله ارتفاعات زردکوه بختياري است که صعود به اين قله با صعود کردن خط الرسي به سه قله ديگر زرده، بندر کلاغ و چال ميشان صورت مي‌گيرد و يکي از فني‌ترين و سخت‌ترين برنامه‌هاست و کوهنوردان بايد از آمادگي لازم، امکانات و تجهيزات کافي براي صعود برخوردار باشند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن