کد مطلب: 130859
دکتر رحيمي در گفت‌وگو با آنا عنوان کرد؛
آشنايي دانشجويان با آخرين روش‌هاي کشت گياهان دارويي | محصولات واحد شهرکرد پيش‌فروش و صادر مي‌شوند
تاریخ انتشار : 1400/06/29 13:18:49
نمایش : 145
به گزارش روابط عمومي دانشگاه:

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد گفت: دانشجويان در مزرعه تحقيقاتي اين دانشگاه با آخرين روش‌هاي کشت، آبياري روش‌هاي مدرن و حتي خشک‌کردن، بسته‌بندي و اسانس‌گيري گياهان دارويي آشنا مي‌شوند.

آشنايي دانشجويان با آخرين روش‌هاي کشت گياهان دارويي | محصولات واحد شهرکرد پيش‌فروش و صادر مي‌شوند

گروه استان‌هاي خبرگزاري آنا، شهرکرد؛ دکتر ابراهيم رحيمي متولد سال ۱۳۵۵ دکتري تخصصي بهداشت مواد غذايي و استادتمام و عضو هيئت علمي تمام‌وقت گروه دامپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد، اکنون رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري و شهرکرد، جزء دو درصد دانشمندان جهان و رتبه نخست سرآمدان علمي گروه دامپزشکي کشور است.

او بعد از گذراندن دوره دبيرستان با علاقه‌مندي خود دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد را در رشته دامپزشکي انتخاب کرده و توسط رئيس وقت دانشگاه در رشته بهداشت مواد غذايي بورسيه شد و به‌عنوان مربي تحصيل و تدريس را ادامه داد و سال ۱۳۸۱ فارغ‌التحصيل دکتري تخصصي بهداشت مواد غذايي از واحد علوم و تحقيقات شد.

دکتر ابراهيم رحيمي آبان ۱۳۹۸ به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري و واحد شهرکرد منصوب شد. وي سوابق اجرايي مانند معاون پژوهش و فناوري، رئيس دانشکده دامپزشکي و مدير گروه‌هاي آموزشي واحد شهرکرد را در کارنامه خود دارد.

تاکنون بيش از ۱۰۰ عنوان مقاله علمي، پژوهشي، ترويجي و پنج عنوان کتاب از رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري و واحد شهرکرد به چاپ رسيده است.

دکتر رحيمي سال ۱۳۹۹ براساس گزارش دانشگاه استنفورد آمريکا در فهرست ۲درصد برتر دانشمندان و نخبگان علمي جهان قرار گرفت.

خبرنگار آنا به همين مناسبت درباره موفقيت‌ها، تحصيل، فعاليت‌ها و رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه با رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري و واحد شهرکرد گفت‌وگو کرده است که مشروح آن را مي‌خوانيم.

آنا: از چه سالي وارد دانشگاه آزاد اسلامي شديد و فاکتورهاي اصلي شما براي انتخاب اين دانشگاه چه بوده است؟

دکتر رحيمي: سال ۱۳۷۴ پس از طي‌کردن دوران دبيرستان، دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد را در رشته دکتري عمومي دامپزشکي انتخاب کردم. علاقه زيادي به اين رشته داشتم. از معيارهاي انتخابي من پس از بازديد از اين دانشگاه، وجود استادان بسيار خوب، باتجربه و صاحب‌نام بود. دانشکده دامپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد هم با توجه به تازه تأسيس‌ بودن آن، يکي از بهترين دانشکده‌هاي واحدهاي دانشگاهي کشور به شمار مي‌رفت.

آشنايي دانشجويان با آخرين روش‌هاي کشت گياهان دارويي | محصولات واحد شهرکرد پيش‌فروش و صادر مي‌شوند

آنا: موفقيت‌هاي به‌دست آمده در چه رشته‌هايي بوده است و چه تأثيري روي شغل شما گذاشته و چرا همچنان واحد شهرکرد را انتخاب کرديد که ماندگار شويد؟

دکتر رحيمي: علت انتخاب دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد، علاقه به استان چهارمحال و بختياري، رشته دامپزشکي، حضور استادان مجرب و زيرساخت‌هاي عالي مانند مجهزترين و مدرن‌ترين آزمايشگاه‌ها و تجهيزات بود. پس از آن کلينيک‌هاي تخصصي راه‌اندازي شدند و علاقه‌مندي من بيشتر شد. استادان، اين روحيه را در ما ايجاد کردند که بايد خودمان حرکت کنيم. در زمينه‌هاي دامپزشکي در ترم‌هاي مختلف، تقريباً رتبه نخست کلاسي را داشتم و پس از فارغ‌التحصيلي در دو گرايش تخصص مامايي دامپزشکي در دانشگاه دولتي تهران و در زمينه بهداشت مواد غذايي در دانشگاه علوم تحقيقات پذيرفته شدم.

با توجه به نيازي که دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد داشت، رئيس دانشگاه اين جانب را در رشته بهداشت مواد غذايي بورسيه کرد و به‌عنوان مربي تحصيل و تدريس را آغاز کردم. سال ۱۳۸۱ در دکتري تخصصي بهداشت مواد غذايي فارغ‌التحصيل شدم. در کنار مسائل آموزشي، مسائل پژوهشي را هم خيلي خوب دنبال کردم و زماني که فارغ‌التحصيل دکتري تخصصي شدم، ده‌ها مقاله تحقيقاتي در مجلات معتبر پژوهشي داخلي و خارجي داشتم.

در دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد علاوه‌بر مسائل آموزشي و پژوهشي، کارآفريني هم دنبال مي‌شود، يعني به‌ سمت دانشگاه‌هاي سطح ۳ و سطح ۴ در حال حرکت هستيم.

پس از آن استاديار دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد شدم و با توجه به زيرساخت‌هاي خوبي که ايجاد شد، توانستم رشد بيشتري در زمينه‌هاي مختلف داشته باشم. اکنون فارغ‌التحصيلان اين رشته از دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد، استادان بسيار خوبي در دانشگاه‌هاي دولتي و دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي کشور هستند.

بسياري از اين دانشجويان بهترين کلينيک‌هاي تخصصي را در استان‌هاي بزرگ مانند تهران، اصفهان و استان چهارمحال و بختياري ايجاد کرده‌اند. خيلي از اين استادان به‌عنوان رئيس شبکه‌هاي دامپزشکي، رئيس نظام دامپزشکي هستند که همه اينها افتخار بزرگي براي استان چهارمحال و بختياري است.

آنا: علاوه‌بر رشته دامپزشکي درباره رشته‌هاي ديگر دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري توضيح دهيد.

دکتر رحيمي: در ارتباط با رشته دامپزشکي نه‌تنها دکتري عمومي بلکه در مقاطع کارداني، کارشناسي، دکتري تخصصي بهداشت مواد غذايي، دکتري تخصصي جراحي پذيرش دانشجو داريم. در ساير رشته‌ها هم دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري بسيار موفق بوده است. در گرايش‌هاي زيست‌شناسي و علوم‌زيستي مانند ژنتيک، ميکروبيولوژي، زيست‌شناسي سلولي مولکولي که در مقاطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري هر سه پذيرش داريم.

علاوه‌بر آن در دانشکده علوم‌ انساني، رشته‌هاي حقوق، روانشناسي، علوم تربيتي و حسابداري جزء رشته‌هاي بسيار خوب هستند که در تمام مقاطع در گرايش‌هاي مختلف پذيرش دانشجو داريم.

دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد با بيش از ۲۰۰ عضو هيئت علمي که اکثر آنها استاديار به بالا هستند از هرم علمي بسيار خوبي برخوردار است که از معدود استان‌هايي هستيم که هرم هيئت علمي دانشگاه بسيار مطلوب است، يعني نسبت استاديار، دانشيار و استادتمام به مراتب بيشتر از دوستان مربي است، هرچند مربيان ما هم مربيان باتجربه‌اي هستند.

پيش‌فروش بسياري از گياهان دارويي

آشنايي دانشجويان با آخرين روش‌هاي کشت گياهان دارويي | محصولات واحد شهرکرد پيش‌فروش و صادر مي‌شوند

در دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد علاوه‌بر مسائل آموزشي و پژوهشي، بحث کارآفريني هم دنبال مي‌شود، يعني واقعاً به‌ سمت دانشگاه‌هاي سطح ۳ و سطح ۴ در حال حرکت هستيم.

در زمينه گياهان دارويي شرکت‌هاي دانش‌بنيان را فعال داريم. دانشجويان در مزرعه تحقيقاتي که فراهم کرده‌ايم، وارد کار مي‌شوند و بيش از ۲۰ دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد در مقطع کارشناسي و کارشناسي ارشد و دکتري مي‌توانند به‌راحتي با کمترين هزينه براي خود کسب و کار راه‌اندازي کنند و کمک‌هزينه خانواده باشند.

دانشجويان در مزرعه تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد با آخرين متدهاي کاشت، داشت و برداشت گياهان دارويي، آبياري روش‌هاي مدرن و حتي خشک‌کردن، بسته‌بندي، اسانس‌گيري گياهان دارويي آشنا مي‌شوند. اکنون خيلي از گياهان دارويي پيش‌فروش شده‌اند و حتي صادر مي‌شوند.

در موضوع صنايع غذايي هم دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد استادان بسيار خوبي دارد و در مقطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري پذيرش داريم. بسياري از فارغ‌التحصيلان ايندانشگاه از استادان دانشگاه‌هاي ديگر و از مسئولان فني کارخانجات در سطح کشور هستند.

رشته‌هاي فني مهندسي و علوم پايه دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد هم در سطح عالي با استادان بسيار مجرب آماده پذيرش دانشجو در مقاطع مختلف هستند.

آنا: بزرگ‌ترين انگيزه شما در مسير پيشرفت و موفقيت چه کساني بوده‌اند؟

دکتر رحيمي: پدر و مادرم که روح‌شان شاد، بالاترين انگيزه بنده بودند، انگيزه ديگر، دانشجويان خوب دانشگاه هستند. واقعاً افتخار مي‌کنم که معلم هستم. هيچگاه احساس پيري نمي‌کنم؛ چراکه با دانشجويان جوان و فعال در ارتباط هستم. اين جانب و تمام مسئولان در دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد سعي مي‌کنيم تا جايي که در توان‌مان باشد در خدمت دانشجويان باشيم. از لحاظ مالي با تقسيط و تخفيف شهريه کمک مي‌کنيم. در کاريابي قطعاً کمک مي‌کنيم. بيش از ۳۰ هسته فناور در دانشگاه وجود دارد که از دانشجويان خودمان بوده و اکنون شرکت راه‌اندازي کرده‌اند که بيش از ۱۵ خانواده در کنار خودشان آموزش مي‌بينند و نان‌آور خانواده هستند، همه اينها به ما انگيزه مي‌دهند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن