کد مطلب: 130853
در گفت‌وگو با آنا تشريح شد؛
درباره رشته‌گرايش مهندسي پزشکي چه مي‌دانيد؟ | مهندسي و پزشکي را در کنار هم بخوانيد
تاریخ انتشار : 1400/06/24 12:23:07
نمایش : 192
به گزارش روابط عمومي دانشگاه:
عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد گفت: مهندسان برق ممکن است در صنايع خاص پزشکي به‌ويژه در کلينيک و بيمارستان‌ها نتوانند خروجي لازم را داشته باشند؛ اما رشته مهندسي پزشکي به‌خصوص گرايش بيوالکتريک مي‌تواند اين خلأ را پرکند.
دکتر حامد سقايي عضو هيئت علمي گروه مهندسي برق دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد از طرف مؤسسه اسکوپوس در فهرست دانشمندان دو درصد برتر جهان قرار گرفته است.

وي داراي مدرک دکتري مهندسي برق ـ مخابرات و عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد است و سال‌هاي ۸۴، ۸۷ و ۹۴ مدارک کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري خود را به ترتيب در رشته‌هاي مهندسي برق‌ الکترونيک و برق‌ مخابرات اخذ کرد و در دو مقطع ارشد و دکتري با رتبه ممتاز فارغ‌التحصيل شد.

دکتر سقايي سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ محقق (Research Associate) گروه نانوفوتونيک و نانوآنتن دپارتمان مهندسي برق دانشگاه آلبرتا کانادا بود و در اين مدت تحقيقات متنوعي در حوزه شبيه‌سازي عددي و ساخت در اين گروه انجام داد.

خبرنگار گروه استان‌هاي خبرگزاري آنا به همين مناسبت فرصت را غنيمت شمرده و در ابعاد مختلف با حامد سقايي عضو هيئت علمي گروه مهندسي برق دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد گفت‌وگو کرده است که در ادامه مي‌خوانيم.


بيشتر بخوانيد:

کسب رتبه ۷ رتبه‌بندي سايمگو توسط دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد

درخشش اعضاي هيئت علمي واحد شهرکرد در سامانه علم‌سنجي دانشگاه آزاد اسلامي

موانع پيش‌ روي پژوهشگران از نگاه برگزيده جشنواره فرهيختگان


آنا: درباره رشته تحصيلي و سال ورود به دانشگاه و کسب مقام جهاني به عنوان دو درصد دانشمندان برتر جهان توضيح دهيد.

دکترسقايي: عضو هيئت علمي رشته مهندسي برق دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد هستم. سال ۱۳۸۰ در رشته مهندسي برق در دانشگاه صنعتي اميرکبير پلي‌تکنيک تهران پذيرفته شدم. مقاطع کارشناسي، کارشناسي‌ارشد و دکتري را در اين دانشگاه گذراندم و به عنوان عضو هيئت‌علمي در دانشگاه آزاد اسلامي مشغول به خدمت شدم.

دوره کوتاهي را هم در دانشگاه آلبرتا کانادا به عنوان فرصت مطالعاتي گذراندم و بعد از اين مدت پسادکتري را پشت‌سر گذاشتم و تجربه تدريس در دانشگاه‌هاي مختلف هم دارم و به‌تازگي با توجه به فعاليت‌هاي علمي و معيارهاي مؤسسه اسکوپوس در فهرست دانشمندان دو درصد برتر جهان قرار گرفتم.

آنا: پس از تدريس در دانشگاه‌هاي مختلف، چطور به اين نتيجه رسيديد که دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد را انتخاب کنيد؟

دکترسقايي: بومي استان چهارمحال و بختياري هستم و از زماني که تحصيلات کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري را دنبال مي‌کردم، فعاليت‌هاي مشترکي با مجموعه‌هاي آموزشي فعال در استان داشتم.

از سال ۱۳۸۸ به‌صورت حق‌التدريس و بعد از آن هيئت‌ علمي مشغول به کار شدم و ازآنجايي‌که دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد امکانات و فضاهاي مناسب آموزشي، پژوهشي و فرهنگي مورد نياز دانشجويان مقاطع کارشناسي و کارشناسي ارشد را فراهم کرده بود، اين دانشگاه را براي فعاليت خود انتخاب کردم، لابراتوارهاي تخصصي در اين دانشگاه راه‌اندازي و به‌تناسب، دانشجويان تحصيلات تکميلي مشغول به فعاليت و تحقيق شدند.

آنا: رشته‌هايي که زيرمجموعه کار شما هستند را بيان کنيد.

دکترسقايي: رشته مهندسي برق از چهار گرايش الکترونيک، مخابرات، کنترل و قدرت تشکيل و سال‌هاي اخير يک گرايش جديدي به نام مهندسي پزشکي به اين رشته اضافه شده که به اصطلاح مي‌توان گفت پزشک به اضافه مهندسي با بازار کار بسيار عالي است.

آنا: کمي بيشتر درباره رشته مهندسي پزشکي توضيح دهيد.

دکترسقايي: در کنکور برترين رتبه‌ها، رشته برق را انتخاب مي‌کنند؛ يعني از زماني که دانشگاه‌ها در سطح عالي فعاليت کرده‌اند، بيشتر شرکت‌کنندگان در رشته رياضي به سمت رشته برق مي‌روند، افرادي هم در رشته‌هاي تجربي علاقه‌مند به کار مهندسي و پزشکي در کنار هم هستند که مي‌توانند رشته مهندسي پزشکي را انتخاب کنند که هم دانش مهندسي الکترونيک، مکانيک و متريال ياد بگيرند و هم در کنار آن دانش پزشکي خود را تکميل کنند.

چالشي که عمدتا داوطلبان تحصيل درگير آن هستند، اين است که بعد از مقطع کارشناسي، تقاضاي تحصيل در دانشگاه‌هاي خارج از کشور را دارند و دانشگاه‌هاي دولتي مدرک را به آنها نمي‌دهند؛ اما در دانشگاه آزاد اسلامي، گواهي موقت و چند ماه بعد از آن دانشنامه دريافت مي‌کنند.مهندسان برق دانش‌ فني بسيار بالايي دارند؛ اما متأسفانه ازآنجايي‌که دانش تجربي و پزشکي پاييني دارند، ممکن است در صنايع خاص پزشکي به‌ويژه در کلينيک و بيمارستان‌ها نتوانند خروجي لازم را داشته باشند، اين است که رشته مهندسي پزشکي به‌خصوص گرايش بيوالکتريک مي‌تواند اين خلأ را پرکند.

دانشجويان مي‌توانند بعد از فارغ‌التحصيلي در رشته مهندسي پزشکي به مدت دو سال به عنوان طرح در بيمارستان مشغول کار شوند و حقوق بگيرند، اکنون بسياري از فارغ‌التحصيلان ما وارد بيمارستان‌ها شده‌اند و ازآنجايي‌که توانستند توانمندي خودشان را به آن مجموعه اثبات کنند، استخدام شدند. اين رشته بازار کار خيلي وسيعي از لحاظ ساخت و تعمير تجهيزات و با خدمات بالا، دارد.

آنا: درمورد امکانات، تسهيلات و مزيت تحصيل در دانشگاه آزاد اسلامي بگوييد.

دکترسقايي: دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد از لحاظ امکانات، تجهيزات آزمايشگاهي و تسهيلات در خدمت نودانشجويان و ديگر محصلان است، يعني دانشجوياني که وارد دانشگاه مي‌شوند، دغدغه‌اي از لحاظ تأمين شهريه ندارند؛ زيرا صندوق‌هاي رفاه، تقسيط شهريه و منابعي که وجود دارد به دانشجويان در پرداخت شهريه کمک مي‌کند.

داوطلبان تحصيل در دانشگاه حتي اگر در دانشگاه‌هاي دولتي بدون‌شهريه هم درس بخوانند در پايان تحصيلات، موظف هستند حداقل دو برابر زمان تحصيل خدمت کنند. يعني مدرک آنان آزاد نمي‌شود و براي آزادشدن مدرک بايد هزينه‌هاي هنگفتي را پرداخت کنند.

چالشي که عمدتاً داوطلبان تحصيل در دانشگاه درگير آن هستند، اين است که بعد از کارشناسي، تقاضاي تحصيل در دانشگاه‌هاي خارج از کشور را دارند و دانشگاه‌هاي دولتي مدرک را به آنها نمي‌دهند؛ اما مي‌توان در دانشگاه آزاد اسلامي به محض فارغ‌التحصيلي، گواهي موقت و چند ماه بعد از آن دانشنامه را دريافت کرد؛ بدون اين که درگير دغدغه‌اي مشابه گذراندن دو برابر مدت زمان تحصيل در ارگان‌هاي مختلف باشند.

آنا: توصيه شما به عنوان عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي به داوطبان ورود به دانشگاه چيست؟

دکترسقايي: اين نويد را به تمام داوطلبان مي‌دهم که نه‌تنها در رشته مهندسي برق و مهندسي پزشکي، بلکه در تمام رشته‌ها، دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد از کادر هيئت‌علمي خوب و امکانات آزمايشگاهي عالي برخوردار است. بعضي آزمايشگاه‌هاي اين دانشگاه منحصربه‌فرد هستند.

دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد، قراردادهاي خيلي خوب برون‌دانشگاهي با صنايع دارد که در بعضي از پروژه‌ها دانشجويان توانمند را جذب مي‌کند و حقوق مي‌دهد. در مقطع تحصيلات تکميلي و دکتري هم اين امکانات وجود دارد و تمام مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي بسيج هستند که بهترين عملکرد را براي افراد جوياي علم داشته باشند.

گفت‌وگو از بهنام اسماعيلي

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن