کد مطلب: 130799
رحيمي در گفت‌وگوي تفصيلي با آنا تأکيد کرد؛
توجه بيشتر به نخبگان و دانشمندان بخش فنّاوري در دولت سيزدهم
تاریخ انتشار : 1400/04/08 11:29:10
نمایش : 570
جهش علمي و اقتصادي بزرگي با تمهيدات دولت جديد در کشور به وجود مي‌آيد

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري تأکيد کرد: توجه بيشتر دولت سيزدهم به نخبگان و دانشمندان بخش فنّاوري بسياري از مشکلات کشور را رفع خواهد کرد.

گروه استان‌هاي خبرگزاري آنا ـ حسين بوذري؛ حجت‌الاسلام سيدابراهيم رئيسي با پايان انتخابات سيزدهمين دوره رياست جمهوري به‌عنوان هشتمين رئيس جمهور منتخب مردم انتخاب شد و از ۱۳ مرداد دولت او رسماً کار خود را آغاز خواهد کرد.

در اين راستا، انتظار قشر فرهيخته و دانشگاهيان از دولت جديد، ايجاد فرهنگي غني و خودساخته در کشور است و رئيس جمهور منتخب بايد بستر لازم را براي هماهنگي و ارتباط بيشتر مراکز تحقيقاتي خارج از دانشگاه با استادان و دانشجويان دانشگاه‌ها مهيا کند تا هم دانشگاه و هم مراکز پژوهشي از اين ارتباط تنگاتنگ در راستاي پيشبرد اهداف پژوهشي و تحقيقاتي خود استفاده کنند.

رابطه تنگاتنگ بين دانشگاه و صنعت در راستاي تحول و نوسازي صنايع کشور به علوم روز به‌منظور استقلال و عزت علمي کشور از مهم‌ترين موضوعاتي است که رئيس جمهور آينده بايد به آنها بپردازد.

از سوي ديگر ايجاد بسيج علمي در عرصه‌هاي مختلف علمي در راستاي به‌کارگيري فناوري‌هاي نوين و توسعه پايدار و عزت ملي کشور از انتظاراتي است که جامعه دانشگاهي از دولت آينده دارند، چنانچه توجه به نخبگان دانشگاهي و برطرف کردن مشکلات آنان در راستاي فعاليت‌هاي پرانگيزه پژوهشي و کمترشدن بوروکراسي‌هاي دست و پاگير از ديگر خواسته‌هاي آنان است.

خبرنگار آنا در يک پرونده ويژه خبري با رؤساي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي و استادان دانشگاه گفت‌وگو کرده و انتظارات جامعه دانشگاهي از دولت آينده و رفع مشکلات و موانع موجود در آموزش عالي را جويا شده است.


بيشتر بخوانيد:

تحول در آموزش عالي با تقويت ارتباط دانشگاه و صنعت

پژوهش کاربردي و دانش کارآفرين راهبرد حل معضلات اقتصادي کشور

دولت سيزدهم در حوزه آموزش عالي تحول ايجاد کند

لزوم استفاده از اجماع نخبگاني در ساختار نوين کشور

شرايط و امکانات بازگشت نخبگان به کشور فراهم شود | لزوم برقراري عدالت بين دانشگاه‌ها


در اين شماره گفت‌وگو با ابراهيم رحيمي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري و واحد شهرکرد را مي‌خوانيم.

آنا: با توجه به انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ انتظار جامعه دانشگاهي به عنوان قشر فرهيخته از رئيس‌جمهور منتخب چيست؟

رحيمي: ابتدا بايد عزم ملي و حضور حماسي و شورانگيز ملت بزرگ ايران را که در انتخابات ۲۸ خرداد امسال سنگ‌تمام گذاشته و گل کاشتند تبريک بگويم و مردم با انتخاب حجت‌الاسلام سيدابراهيم رئيسي انصافاً توانستند برگ زرين ديگري در تاريخ کشورمان رقم بزنند.

مردم خوب استان چهارمحال بختياري هم با شور و شوق بيشتري در انتخابات رياست جمهوري حضور يافتند و نزديک به ۵۳ درصد مردم اين استان رأي خود را به صندوق ريختند که از ميانگين کشوري بالاتر بود.

انتظار دانشگاهيان از رئيس‌جمهور منتخب آن است که به نخبگان، دانشجويان و مراکز علمي اعتماد کند؛ چراکه اين موضوع منجر به تجاري‌سازي دانش و محصولات دانش‌بنيان مي‌شود.

جهش علمي و اقتصادي با همياري دولت و دانشگاه

با تمهيدات دولت جديد مي‌توانيم جهش علمي و اقتصادي بزرگي را در کشور به وجود بياوريم و به اين ترتيب دانشگاه‌ها از نسل‌هاي آموزشي و پژوهشي مي‌توانند به نسل‌هاي سوم و چهارم ارتقا پيدا کنند.

مجدداً از رئيس جمهور منتخب خواهش مي‌کنم توجه بيشتري به دانشگاه‌ها و قشر فرهيخته داشته باشد، به‌خصوص دانشگاه آزاد اسلامي که نزديک به ۴۰ درصد از آموزش عالي کشور را به‌خوبي پوشش مي‌دهد و از حداقل منابع دولتي هم استفاده‌اي نمي‌کند؛ اما با اين شرايط در دوران تحريم و کرونا موفق شده نقش خود را در خلق دانش و توليد فناوري به‌خوبي ايفا کند.

اينکه دولت‌هاي قبلي براي پيشرفت و توسعه دانشگاه‌ها چه کرده‌اند، موضوع جداگانه‌اي است که وارد آن نمي‌شويم؛ اما قطعاً حمايت بيشتر دولت از دانشگاه موجب شتاب‌گرفتن اين مجموعه در راستاي انجام مسئوليت خطير اقتصادي کشور است.

آنا: به‌عنوان يک استاد دانشگاه رئيس‌جمهور منتخب چه موضوعات و بخش‌هايي را بايد در اولويت نخست کاري خود قرار دهد؟

رحيمي: اولويت رئيس جمهور منتخب بايد رفع مشکلات معيشتي مردم باشد، چراکه اکنون موضوعات اقتصادي بزرگ‌ترين مشکلي است که در جامعه داريم.

برخي دانشجويان واقعاً دغدغه پرداخت شهريه حتي به اندازه کم دارند و بايد فکر اساسي براي اين دانشجويان شود.

آنا: رئيس جمهور منتخب در بخش آموزش عالي و دانشگاه‌ها با چه اقداماتي مي‌تواند به تحول، رشد و توسعه اين بخش کمک کند؟

رحيمي: يکي از راه‌هاي رسيدن به توسعه متوازن و پايدار در دنيا، توجه دولت‌ها به دانشگاه‌هاست و در کشورهاي پيشرفته اين موضوع وجود دارد که وقتي دولتي به دانشگاه، دانشگاهيان و نخبگانش توجه داشته، جهش توليد و پيشرفت‌هاي خاصي در مسائل هاي‌تک و فناوري‌هاي خاص اتفاق افتاده است.

توجه به دانشگاه‌ها به‌عنوان مهم‌ترين نهاد علمي کشور مي‌تواند موجب بالندگي و توسعه واقعي بيش از پيش در کشورمان شود، مانند جلوگيري از فرار مغزها و نخبگاني که مي‌توانند شرايط کشور را دگرگون کنند؛ البته شرايط اکنون بهتر شده و بسياري از نخبگان بازگشته‌اند؛ اما بايد اين قشر بيش از پيش مورد حمايت قرار بگيرند. مثالي برايتان مي‌زنم، دانشمندان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري براي نخستين‌بار در کشور کيت‌هايي را به شکل مهندسي معکوس طراحي و فنّاوري آن را خلق کرده‌اند؛ اما حامي و پشتيباني نداشته‌اند که بتوانند آنها را تجاري‌سازي کنند.

لزوم تدوين پايان‌نامه‌ها در راستاي رفع چالش‌هاي کشور

توجه بيشتر دولت سيزدهم به نخبگان و دانشمندان بخش فنّاوري بسياري از مشکلات کشور را رفع خواهد کرد و به اين ترتيب دست بسياري از واسطه‌ها اينگونه قطع مي‌شود، از سوي ديگر خروج ارز از کشور کمتر شده و به نخبگان توجه خواهد شد تا اين قشر در ايران بمانند و کشورمان را بهتر از آنچه هست، بسازند.

آنا: ارزيابي شما به‌عنوان يک فرد دانشگاهي از وضعيت کنوني کشور به‌خصوص در عرصه آموزش عالي چيست و تحول و تغيير بايد در چه بخش‌هايي صورت بگيرد؟

رحيمي: بيشتر دانشگاه‌هاي ما آموزش‌محور و پژوهش‌محور بوده و سال‌هاي گذشته به سمت دانشگاه‌هاي نسل سوم، کارآفرين و حل مسئله رفته‌اند و دانشگاه آزاد اسلامي هم به‌خصوص از زمان رياست دکتر طهرانچي با حرکت‌هاي تحول‌گرايانه سعي کرده دانشگاه را به سمت کارآفريني و حل مسئله سوق دهد.

با اجراي طرح پايش آزاد و سامانه پژوهشيار، چالش‌هاي روز استان‌ها و کشور مشخص شده و پايان‌نامه‌ها و طرح‌ها بيشتر روي اين چالش‌ها ساماندهي شده‌اند. در صورتي که اين مسير به‌خوبي ادامه يافته و توجه بيشتري به آن شود، مي‌تواند مسير پيشرفت‌ کشور را تسريع کند.

آنا: تعامل و اشتراک ديدگاه و عمل چگونه بايد بين دولت و آموزش عالي شکل بگيرد تا ظرفيت‌هاي دانشجويان و پژوهشگران شکوفا شود، به عبارتي چه راهکاري براي تبديل علم به ثروت داريد؟

رحيمي: شرايط خاص کشور و مسائل اقتصادي، اجتماعي، صنعتي، فرهنگي، زيست‌محيطي نياز به مشارکت دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌هاي کشور دارد و دانشگاهيان به‌عنوان نخبگان جامعه مي‌توانند نقش بسزايي در ياري رساندن به دولت و رفع مشکلات موجود داشته باشد، در حالي که اين حلقه تاکنون مفقود بوده است.

بنابراين بايد برنامه جامع و عملياتي منطبق با آمايش ملي و منطقه‌اي به‌منظور حضور و مشارکت مؤثر و راهگشاي دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها و مراکز فناوري براي توسعه و بهبود شرايط کشور تدوين شود.

از سوي ديگر بايد دانشگاهيان را بيشتر وارد کار عملياتي کرد تا بتوانند در هر استان و دانشگاهي اتاق‌هاي فکر ايجاد کنند. متأسفانه در بسياري از مواقع مشکلات از سوي صنعت يا قواي سه‌گانه به دانشگاهيان ارجاع داده نشده است، نه اينکه کاملاً نبوده؛ اما بايد بيشتر از اين باشد و توجه بيشتري به دانشمندان و نخبگان شود و براي آنها خوراک علمي تعريف کنند تا براساس اهداف بلندي که حضرت آقا ترسيم کرده‌اند، گام برداريم و با اين روش مي‌توانيم بسياري از مشکلات اقتصادي، اجتماعي و حتي بين‌المللي را برطرف کنيم.

دولت سيزدهم از طرح‌ها و ايده‌هاي نخبگان استفاده کند

وقتي که پاي نخبگان وسط باشد، حرف زيادي براي گفتن خواهيم داشت و اکنون دانشگاه‌ها و در رأس آن دانشگاه آزاد اسلامي اين موضوع را لمس کرده‌اند و چند سال گذشته در راستاي رفع مشکلات با طرح‌ها گام برداشته‌اند، هرچند که ممکن است بخشي از اين فعاليت‌ها حالت شعارگونه داشته باشد؛ اما طرح‌هاي بزرگ ابتدا به همين صورت است و ترس از تغيير و نگراني وجود دارد.

به‌عنوان مثال دو سال پيش در دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال بختياري هيچ‌گونه هسته فناوري نداشتيم و اکنون ۲۴ هسته فناور فعال داريم. اين هسته‌هاي فناور اکنون تبديل به شرکت‌هاي فناور شده‌اند و از چند ماه گذشته شرکتي فناور تبديل به يک شرکت دانش‌بنيان شده است.

در يک سال گذشته يک هسته فنّاور تبديل به يک شرکت دانش‌بنيان شده و نزديک به ۱۰ کارآفرين داشته است و دانشجويان دکتري تخصصي و کارشناسان ارشد اکنون افراد ماهري هستند که مي‌توانند از دولت تسهيلات بگيرند و کارآفريني کنند و حداقل براي يک خانواده اشتغالزايي کنند و اين نشان‌ مي‌دهد که گام‌هاي خوب و درستي برداشته شده و بايد تقويت شود.

آنا: توصيه‌ها و پيشنهادهاي شما به رئيس جمهور منتخب به‌عنوان يک دانشگاهي براي رفع موانع در مسير رشد کشور چيست؟

رحيمي: دولت منتخب ملت بايد از طرح‌هاي تخصصي، ايده‌ها، مشورت نخبگان دانشگاهي، مبتکران و صاحبان انديشه به‌خوبي استفاده کند و در راستاي بهبود شرايط اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي بهره ببرد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن