کد مطلب: 130772
حجت‌الاسلام دکتر قاسمي‌نژاد تشريح کرد؛
بررسي انتخابات از نگاه آموزه‌هاي قرآن کريم و روايات
تاریخ انتشار : 1400/03/08 12:02:15
نمایش : 557
مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري با بررسي انتخابات رياست جمهوري از نگاه آموزه‌هاي قرآن کريم و روايات عنوان کرد: خداوند در قرآن مي‌فرمايند که تغيير و تحول مثبت يا منفي به اراده انسان‌­هاست.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه:

حجت‌الاسلام دکتر رضا قاسمي‌نژاد با بيان اينکه انتخابات از نگاه آموزه‌هاي قرآن‌کريم و روايات، داراي جايگاه ويژه‌اي است، اظهار کرد: قرآن به‌عنوان کتابي که ابعاد مختلف زندگي انسان را مورد توجه قرار داده است براي تنظيم زندگي و به مقصد رسيدن انسان در ابعاد سياسي، اجتماعي و اقتصادي دستورالعمل‌هاي ويژه‌اي دارد.

وي اضافه کرد: خداوند در قرآن کريم درباره بُعد اجتماعي زندگي انسان دستورالعمل‌هاي کامل و جامعي را بيان کرده به‌طوري‌که دو اصل درباره انتخابات وجود دارد که نشان‌دهنده نگاه و نگرش قرآن کريم و اسلام به بُعد اجتماعي، جايگاه، اختيار و اراده انسان در تعيين سرنوشت خود است.

مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري يادآور شد: خداوند در سوره رعد آيه ۱۱مي‌فرمايد: «لَهُ مُعَقِّبَاتٌ مِنْ بَيْنِ يَدَيْهِ وَمِنْ خَلْفِهِ يَحْفَظُونَهُ مِنْ أَمْرِ اللَّهِ ۗ إِنَّ اللَّهَ لَا يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّيٰ يُغَيِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ ۗ وَإِذَا أَرَادَ اللَّهُ بِقَوْمٍ سُوءًا فَلَا مَرَدَّ لَهُ ۚ وَمَا لَهُمْ مِنْ دُونِهِ مِنْ وَالٍ» (براي انسان از پيش رو و پشت سر، مأموراني است که همواره او را به فرمان خدا [از آسيب‌ها و گزندها] حفظ مي‌کنند. يقيناً خدا سرنوشت هيچ ملتي را [به سوي بلا، نکبت، شکست و شقاوت] تغيير نمي‌دهد تا آنکه آنان آنچه را [از صفات خوب و رفتارشايسته و پسنديده] در وجودشان قرار دارد به زشتي‌ها و گناه تغيير دهند و هنگامي که خدا نسبت به ملتي آسيب و گزند بخواهد [براي آن آسيب و گزند] هيچ راه بازگشتي نيست؛ چراکه براي آنان جز خدا هيچ ياوري نخواهد بود.) تغيير و تحول مثبت يا منفي به اراده انسان‌­ها است که اين آيه بر اصل مهم تعيين سرنوشت با اراده و اختيار انسان تأکيد دارد. طبق اين آيه خداوند، به انسان‌ها و افراد جامعه اراده و اختيار داده تا علاوه بر سرنوشت خود بتوانند سرنوشت جامعه را نيز تعيين کنند.

دکتر قاسمي‌نژاد مطرح کرد: در آيه ۱۱ سوره رعد مشخص شده که هر دو مسير صلاح و شر در اختيار انسان قرار دارد. اگر انسان مسير درست را انتخاب کند، بدون ترديد سعادتمند مي‌شود و برعکس انتخاب مسير نادرست و گمراهي انسان را بدبخت خواهد کرد.

دوري از انگيزه‌هاي حزبي، هواي نفساني و تعصبي با انتخاب اصلح

وي بيان کرد: اگر افراد جامعه در مباحث فردي و اجتماعي از اراده و اختياري که خداوند به آنان عطا کرده، استفاده نکنند، به‌صورت اجباري در مسيري قرار مي‌گيرند که افراد ديگر آن را انتخاب کرده‌اند و بايد همراه موجي حرکت کنند که خود در تعيين آن هيچ دخالتي نداشته‌اند.

مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري عنوان کرد: کساني که در انتخابات (جلوه‌اي از ابعاد اجتماعي جامعه) شرکت مي‌کنند، در تعيين سرنوشت خود دخيل هستند.

دکتر قاسمي‌نژاد تأکيد کرد: در آيه ۷ سوره محمد(ص) خداوند مي‌فرمايد: «اي کساني که ايمان آورده‌ايد، اگر خدا را ياري کنيد، شما را ياري مي‌کند و گام‌هايتان را استوار مي‌سازد.» و اين آيه بيانگر آن است که اگر انسان وارد تعيين و انتخاب سرنوشت شد در اين انتخاب، خداوند دو راه خدايي و شيطاني براي او قرار مي‌دهد که طبق آيه، اگر انسان در راه خير و خدايي قرار بگيرد، يعني خدا را ياري کرده و در مسير درست، خير، مسير خدمت به خلق و مسيري که رضايت خداوند در آن است، قرار مي‌گيرد و از انگيزه‌هاي گروهي، حزبي، هواي نفساني و تعصبي دور مي‌شود.

وي بيان کرد: خداوند در آيه ۷ سوره محمد(ص) بشارت مي‌دهد که اگر انسان‌ها راه خدايي را انتخاب کنند، خداوند هم در مشکلات و گرفتاري‌ها به آنان کمک خواهد کرد و قدم‌هايشان را استوار و قوي مي‌کند.

مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري گفت: در قرآن کريم به‌صورت واضح و روشن به بحث تعيين سرنوشت و انتخاب اصلح و درست اشاره شده و جامعه اسلامي که پايبند قرآن، انبياء، اولياء و ائمه اطهار عليهم‌السلام است، بايد اين اصول و دستورالعمل‌هايي که خداوند فرموده است را رعايت کند.

دکتر قاسمي‌نژاد افزود: افراد جامعه براي انتخابات در مرحله نخست بايد همت کنند و پاي صندوق‌هاي رأي بروند و در مرحله بعدي تلاش کنند قدم‌هايشان خير باشد و به سمت مسير درست و انتخاب اصلح حرکت کنند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن