کد مطلب: 130720
دکتر رحيمي در گفت‌وگوي تفصيلي با آنا عنوان کرد؛
فعال‌سازي دستگاه GC و آزمايش فلزات سنگين براي نخستين‌بار/ بخش تحقيقاتي و خانه حيوانات واحد شهرکرد به بخش خصوصي واگذار مي‌شود
تاریخ انتشار : 1400/01/14 09:00:16
نمایش : 168

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد با بيان اينکه واگذاري بخش تحقيقاتي و خانه حيوانات دانشگاه به بخش خصوصي به‌زودي انجام مي‌شود، بيان کرد که با فعال‌سازي دستگاه‌هايي مانند GC و آزمايش فلزات سنگين به‌دنبال قرارداد با سازمان‌ها و ادارات مربوط هستيم.

 

گروه استان‌هاي خبرگزاري آنا ـ شهرکرد، دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد اول ارديبهشت سال 1362 با پذيرش 568 دانشجو فعاليت خود را آغاز کرد، اين دانشگاه داراي هفت دانشکده علوم پزشکي، ادبيات و علوم انساني، دامپزشکي، علوم پايه، فني و مهندسي، صنايع غذايي و کشاورزي و هنر و معماري است.

دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد با سابقه 32 سال تجربه در امر آموزش و پژوهش در برنامه‌هاي بلندمدت به دنبال چهار هدف اصلي؛ توسعه کمّي و کيفي تحصيلات تکميلي به عنوان زيربناي آموزش و پژوهش کشور، توسعه مراکز رشد، پارک علم و فن‌آوري (شفا)، خدمات مختلف آزمايشگاهي و شرکت‌هاي دانش‌بنيان با راهبرد اصلي توسعه اقتصاد مقاومتي، کاربردي و تجاري کردن پژوهش‌ها و افزايش رتبه بين‌المللي دانشگاه و تبديل دانشگاه آموزش‌محور به يک دانشگاه کارآفرين و تأثيرگذار بر اقتصاد منطقه و کشور است.

دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد طي رتبه‌بندي‌هاي انجام شده در سال 1394 يکي از 20 واحد برتر دانشگاه آزاد اسلامي انتخاب شده‌ است.

يکي از حوزه‌هايي که دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري از سال‌هاي گذشته روي آن تأکيد و کار مي‌کند، ارتباط صنعت و دانشگاه بوده و انعقاد بيش از 2 ميليارد و 400 ميليون تومان قراردادهاي برون‌دانشگاهي مؤيد اين مدعاست.

از سوي ديگر در راستاي فناورانه شدن دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد 25 هسته فناور در اين دانشگاه مستقر شده و ايجاد مجموعه نمايشي گياهان دارويي با هدف ايجاد اکوتوريسم (گردشگري طبيعي) از ديگر دستاوردهاي دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري در سال 1399 بوده است.

بر اين اساس، خبرنگار خبرگزاري آنا در ادامه سلسله گفت‌وگوها با رؤساي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي براي بررسي و ارزيابي فعاليت‌هاي دانشگاه در سال 1399 و برنامه‌هاي پيش‌رو در سال 1400 گفت‌وگويي را با ابراهيم رحيمي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد و استان چهارمحال و بختياري در اين راستا ترتيب داده است که مشروح آن در پي مي‌آيد:

آنا: شاخص‌ترين فعاليت‌ها و دستاوردهاي سال 99 دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد به‌ويژه در حوزه پژوهش و فناوري چيست؟

دکتر رحيمي: با توجه به گستردگي فعاليت‌هاي حوزه پژوهش و فناوري دستاوردها و فعاليت‌هاي متعددي در سال 1399 داشتيم. در حوزه ارتباط با صنعت بيش از 2 ميليارد و 400 ميليون تومان قرارداد برون‌دانشگاهي با شرکت‌ها و ارگان‌ها منعقد کرديم که نشان از اهتمام ويژه دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد به حوزه صنعت و عملياتي شدن ايده‌هاي اعضاي هيئت علمي و دانشجويان به توليد و خلق محصول است.

برگزاري منظم و موفقيت‌آميز جلسات دفاع  از پايان‌نامه و رساله‌هاي دانشجويان در دوران کرونا از طريق سامانه پژوهشيار نيز از ديگر دستاوردهاي سال 1399 دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد بود.

عقد قرارداد دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد با شرکت‌هاي داروسازي

جذب نخستين پژوهشگر پسادکتري در دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد نيز گام بزرگي در راستاي استفاده از ظرفيت دانش‌آموختگان با انگيزه و آشنا به دانش روز دوره دکتري در راستاي توسعه علم و فناوري کشور بود که در سال 99 محقق شد.

برگزاري دومين دام تاپ ملي نيز در راستاي دستيابي به اهداف دانشگاه‌هاي نسل سوم و چهارم کشور 20 اسفند 1399 با استقبال دانشجويان و استادان برگزار شد.

استقرار 25 هسته فناور در دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد از ديگر اقدامات مهم مرکز رشد در راستاي فناورانه شدن اين دانشگاه بود که محقق شد و راه‌اندازي نخستين مرکز رشد فناوري سلامت به‌عنوان تنها مرکز رشد داراي موافقت اصولي از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در استان چهارمحال و بختياري از ديگر دستاوردهاي واحد شهرکرد در سال 99 است.

اخذ مجوزهاي لازم براي توليد کيت تشخيصي مولکولي کرونا، عقد قرارداد همکاري با شرکت‌هاي داروسازي از جمله فعاليت‌هاي مرکز رشد فناوري سلامت ديگر فعاليت‌ دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري به شمار مي‌رود و در اين راستا هماهنگي براي برگزاري کارگاه‌هاي تخصصي با موضوع تيم‌سازي، بازاريابي و ثبت شرکت با همکاري پارک علم و فناوري استان و همکار در طرح ملي توليد بذر از ديگر برنامه‌هاي مرکز رشد فناوري سلامت بوده است.

طراحي اپليکيشن‌هاي دانشکده علوم انساني و مشاوره تحصيلي، استقرار دو هسته فناور از فروردين امسال و احداث مجموعه نمايشي گياهان دارويي با هدف ايجاد اکوتوريسم (گردشگري طبيعي) دانشجويي و دانش‌آموزي، ايجاد مدرسه کسب‌وکار و مرکز نوآوري و خلّاقيت از اقدامات و دستاوردهاي ما در سال 99 بوده است.

خريد و تکميل خط توليد الکل اتيليک با همکاري واحد فناور سنيتايزر و اخذ تأييديه کيفيت محصول از آزمايشگاه معتمد، اخذ مجوز سطح آمادگي فناوري TRL9 و سه مجوز سطح آمادگي فناوري 4 TRL از برنامه‌هاي اجرا شده در حوزه مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد بوده است.

مراحل عقد قرارداد و پذيرش 9 هسته و 6 واحد فناور جديد در حال انجام است و به‌زودي اين تعداد هسته و واحد فناور جذب مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد مي‌شوند.

آنا: با ورود به سال 1400 و تأکيد مسئولان بر انتخاب دانشگاه آزاد اسلامي به‌عنوان انتخاب اول داوطلبان در سال 1404 چگونه و با چه سياست‌ها و برنامه‌هايي بايد به هدف نزديک شويم؟

دکتر رحيمي: عملياتي کردن سياست‌هاي معاونت تحقيقات، فناوري و نوآوري دانشگاه آزاد اسلامي در راستاي کارآفريني و توسعه فناوري از ضرورياتي است که دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد در اين مسير تلاش دارد با آماده‌سازي نيروي انساني براي اشتغال حرفه‌اي و آمادگي براي زندگي اجتماعي و ارتقاي شخصيت، اهداف اساسي خود را تحقق بخشد.

در اين راستا، ايجاد و ساماندهي ساختارهاي فناوري به‌منظور تبديل دانشگاه آزاد اسلامي به دانشگاهي با مسئوليت اجتماعي، داشتن نقش مؤثر در کارآفريني و پيشرفت و پرداختن به تفکر پاسخگويي به نيازهاي واقعي جامعه از اولويت‌هاي بسيار مهمي است که قطعاً مجموعه دانشگاه از جمله حوزه پژوهش و فناوري واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي نيز در کنار ساير برنامه‌ها و اهداف مرتبط با اين حوزه با آن همسو و هم‌راستا خواهد بود.

آنا: سال 1400 را با چه اولويت و برنامه اصلي آغاز خواهيد کرد؟

دکتر رحيمي: برنامه‌ها و سياست‌هاي اصلي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد در راستاي دستيابي به دانشگاه کارآفرين، حل مسئله و پژوهش‌محور به معناي حقيقي کلمه به‌عنوان محور و راهبرد اصلي حوزه پژوهشي واحدها مطرح خواهد بود که مي‌توان اولويت‌هايي مانند ايجاد ساز و کارهاي لازم براي يکپارچه‌سازي و ارتقاي سطح آموزش‌هاي مهارتي عرضه‌محور، ارتقاي جايگاه علوم پايه به‌عنوان پيشران پژوهش و فنّاوري در ساير حوزه‌ها به‌منظور گسترش مرزهاي دانش به‌خصوص براي توليد گياهان دارويي، شيميايي و زيستي نوين کنار توسعه حوزه پژوهش‌هاي علوم انساني را نام برد.

آنا: در بخش آزمايشگاهي چطور، برنامه‌اي براي توسعه داريد؟

دکتر رحيمي: در مجموعه آزمايشگاه‌ها با عضويت در سامانه شبکه آزمايشگاهي فناوري‌هاي راهبردي در سال 1400 مي‌توانيم در سطح ملي به پژوهشگران و محققان خدمات‌رساني کنيم.

اعلام آمادگي مجموعه آزمايشگاهي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد براي انجام تست PCR

واگذاري بخش تحقيقاتي و خانه حيوانات دانشگاه به بخش خصوصي از ديگر فعاليت‌هاي در حال انجام خواهد بود. همچنين با فعال‌سازي دستگاه‌هايي مانند GC و آزمايش فلزات سنگين به دنبال قرارداد با سازمان‌ها و ادارات مربوطه هستيم. خدمات‌رساني کامل و اعمال 50 درصد تحفيف روي هزينه‌هاي آزمايشگاهي براي دانشجويان واحد شهرکرد از ديگر برنامه‌هاي آزمايشگاه مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد در سال 1400 خواهد بود.

آنا: درباره دستگاه GC بيشتر توضيح مي‌دهيد؟

دکتر رحيمي: دستگاه GC يا کروماتوگراف گازي يکي از تجهيزات رايج آزمايشگاهي به‌منظور جداسازي و شناسايي مواد است. اين روش اصولاً براي آناليز موادي که در حالت بخار تجزيه نمي‌شوند مورد استفاده قرار مي‌گيرد. دستگاه GC در مواردي مانند تعيين ميزان خلوص يک ماده و جداسازي اجزاي مختلف يک ترکيب (با تعيين نسبت اجزا) کاربرد دارد.

آنا: در حوزه آموزشي چه برنامه‌اي براي ايجاد و افزايش رشته در واحد متبوع خود در سال 1400 داريد و آيا رشته‌هاي جديد در راه هستند؟

دکتر رحيمي: تکميل کادر هيئت علمي در رشته‌هاي پرمتقاضي، داراي جاذبه و با بازار کار مناسب در راستاي اخذ اينگونه رشته‌ها گام اساسي برداشته و در حوزه علوم انساني نيز رشته‌هاي طرح تحول و در فني و مهندسي در راستاي ايجاد گرايش‌هاي بين رشته‌اي و افزايش رشته در مقاطع تحصيلات تکميلي برنامه‌هاي خوبي پياده شده است؛ البته حوزه علوم پزشکي و پيراپزشکي نيز از اين برنامه مستثني نيست.

آنا: سال 99 را با شرايط کرونايي و مبارزه با اين ويروس طي کرديم؛ واحد متبوع شما در اين راستا چه دستاورد يا محصولاتي عليه اين بيماري داشت؟

دکتر رحيمي: حضور و همکاري مستمر در جلسات ستاد بحران و ستادهاي استاني و شهرستاني مقابله با کرونا، اعلام آمادگي مجموعه آزمايشگاهي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد براي انجام آزمايش PCR تشخيص کرونا در راستاي همکاري با دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد، پيگيري وضعيت سلامتي و درمان مبتلايان به بيماري COVID-19 و تأييد گواهي بازگشت به کار آنان، ارائه خدمات مشاوره غيرحضوري (آنلاين و تلفني)، فعاليت کانال تلگرام و ارائه مطالب و پخش کليپ با محتواي مقابله با ويروس کرونا و اضطراب و استرس ناشي از کرونا، انتقال پيام‌ها و محتواهاي علمي در زمينه ويروس کرونا از طريق همياران مرکز مشاوره به ساير دانشجويان ازجمله دستاوردها عليه کرونا است.

برگزاري وبينار و جلسات مجازي در محورهاي بهداشتي و نيز مشاوره و روانشناسي در بحران کرونا براي دانشجويان، کارکنان و هيأت علمي دانشگاه، پيگيري براي اخذ مجوز توليد مواد شوينده و ضدعفوني‌کننده توسط يکي از واحدهاي فناور مرکز رشد سلامت دانشگاه، پيگيري در راستاي اخذ مجوز توليد کيت تشخيص کرونا توسط يکي از اعضاي هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد از ديگر دستاوردهاي اين دانشگاه بوده است.

کيت مولکولي تشخيص کرونا تست‌هاي کنترلي را در آزمايشگاه با موفقيت به پايان رسانده و منتظر اخذ مجوزهاي قانوني براي توليد است. توليد پايلوت الکل صنعتي (50 درصد به عنوان پايلوت و طرح آزمايشي) در دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد نيز پس از انجام آزمايش‌هاي اداره غذا و داروي استان چهارمحال و بختياري تأييديه لازم را اخذ کرده و در حال پيگيري براي اخذ مجوز توليد الکل صنعتي است.

آنا:‌ در حوزه مدارس سما و مهارتي چه اتفاقات خوبي در سال 1400 رخ خواهد داد؟

دکتر رحيمي: در سال 1400 مدارس سما با آموزش ترکيبي حضوري و مجازي و طرح‌هاي زبان‌آموزي و مهارت‌آموزي در خدمت دانش‌آموزان خواهد بود و مدارس مهارتي در اين سال آغاز به کار کرده و دوره‌هاي متناسب با بازار کار را برگزار خواهند کرد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن