کد مطلب: 130719
دکتر پورارشد در گفت‌وگوي تفصيلي با آنا مطرح کرد؛
هدف سه‌گانه دانشگاه آزاد اسلامي براي تحقق شعار سال 1400/ مطالبه‌گري عالمانه همراه با ظرفيت‌سنجي شاه‌کليد رونق توليد است
تاریخ انتشار : 1400/01/14 08:57:44
نمایش : 178

رئيس دبيرخانه هيئت امناي دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري تأکيد کرد: دانشگاه آزاد اسلامي بايد به سمت و سوي توليد محصول، خدمات و ثروت رفته و راهکارهاي حقوقي و قانوني توليد ثروت را ارتقا و سرعت ببخشد.

 

گروه استان‌هاي خبرگزاري آنا ـ شهرکرد، سال 1399 که از سوي مقام معظم رهبري به‌عنوان سال جهش توليد نامگذاري شده بود به پايان رسيد و به تاريخ پيوست و هر اقدامي از سوي مسئولان و مردم براي تحقق شعار اين سال صورت گرفته بود با تلخي ويروس کرونا سرانجام خوبي نداشت؛ اما رهبر معظم انقلاب سال 1400 را نيز به شعار توليد اختصاص دادند و اينکه چرا چند سالي است شعار سال به حوزه اقتصادي اختصاص پيدا کرده، موضوعي است که بايد بررسي شود. سال جديد که با شعار «توليد؛ پشتيباني‌ها، مانع‌زدايي‌ها» نامگذاري شده، تمام ارگان‌ها، سازمان‌ها، بسيج، سپاه، دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالي، نيروهاي مردمي و ... بايد پاي کار بيايند.

دانشگاه آزاد اسلامي در اين راستا رسالت بسيار سنگيني دارد و به‌عنوان نهاد نخبه‌پرور بايد سهم بيشتري در تحقق شعار سال داشته باشد، کما اينکه در سال 1399 هم با توليدات پژوهشي و اختراع مخترعان خود که در مواردي جزء معدود اختراعات حوزه خاورميانه و ايران بود به‌خوبي توانست نقش خود را ايفا کند. امسال هم دکتر محمدمهدي طهرانچي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در پيام نوروزي خود تأکيد کرد که دانشگاه آزاد اسلامي در راستاي تحقق شعار سال جديد که از سوي رهبر معظم انقلاب «توليد؛ پشتيباني‌ها، مانع‌زدايي‌ها» نامگذاري شده از همه ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي خود بهره مي‌‏گيرد تا برنامه‌ها و اهداف بر اين اساس تنظيم و اجرا شود.

حال در سال «توليد؛ پشتيباني‌ها، مانع‌زدايي‌ها» دانشگاه آزاد اسلامي به‌خصوص واحدهاي اين دانشگاه در استان‌ها بايد با کسب تجربه بيشتر از سال‌هاي گذشته و به ميدان آوردن تمام ظرفيت‌هاي توليد علاوه بر اشتغالزايي دانشجويان توأم با تحصيل يا همان طرح پويش علاوه بر ايجاد شغل تکان اساسي به حوزه توليد بدهند و در راستاي رونق، جهش و مانع‌زدايي‌ها از توليد حرکت کنند.

در اين راستا دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري داراي ظرفيت بسيار زيادي است که بهره‌گيري از اين ظرفيت‌ها مي‌تواند گره‌هاي زيادي از مشکلات اين استان در حوزه توليد و اشتغال را باز کند.

بر اين اساس، خبرنگار آنا براي بررسي و تحليل شعار سال 1400 (توليد؛ پشتيباني‌ها، مانع‌زدايي‌ها) با محور دانشگاه آزاد اسلامي گفت‌وگويي را با نادر پورارشد رئيس دبيرخانه هيئت امناي دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري ترتيب داده است که مشروح آن در پي مي‌آيد.

آنا: با توجه به شعار «توليد؛ پشتيباني‌ها، مانع‌زدايي‌ها» نقش و جايگاه دانشگاه آزاد اسلامي را در تحقق اين هدف چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

دکتر پورارشد: مقام معظم رهبري همه‌ساله با نامگذاري سال براساس نيازها، ضرورت‌ها و اولويت‌ها به طرح‌ها، برنامه‌ها، تصميم‌سازي‌ها و تصميم‌گيري‌ها جهت مي‌بخشند. معظم‌له امسال را نيز با شعار «توليد؛ پشتيباني‌ها، مانع‌زدايي‌ها» نامگذاري کردند و وظيفه داريم در دانشگاه در راستاي تحقق شعار عمومي سال برنامه‌ريزي کنيم.

رونق اشتغال، اقتصاد و ارزش پول ملي پايدار در کنار توليد

هر بخشي از جامعه بايد خود را مخاطب اين نامگذاري بداند و براي تحقق شعاري که براي سال انتخاب شده از خود فکر، تفکر، طرح، برنامه، اقدام و ارزيابي نشان دهد. دانشگاه‌ها به‌خصوص دانشگاه آزاد اسلامي نيز در سطح کشور و استان چهارمحال و بختياري بايد خود را مشمول اين نکته بدانند؛ بنابراين دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري بايد در اولين فرصت با تشکيل کارگروه‌هايي درباره چگونگي تحقق حداکثري شعار سال 1400 به هم‌انديشي پرداخته و ظرفيت‌ها و امکانات را مورد سنجش قرار دهد و براساس قوانين و مقررات با رويکرد تحقق شعار سال به تدوين طرح و برنامه و عملياتي کردن آنها بپردازد.

آنا: دانشگاه چگونه مي‌تواند پشتيبان بخش توليد کشور و رفع موانع در اين مسير باشد؟

دکتر پورارشد: توليد، عرصه‌هاي مختلفي را دربرمي‌گيرد، هرچند که با توجه به شعار سال‌هاي گذشته و فرمايش مقام معظم رهبري توليد بايد ناظر بر توليد محصول، ثروت و خدمت باشد، توليدي که در پرتو آن اشتغال، اقتصاد و ارزش پول ملي به‌طور پايدار رونق و ارتقا يابد.

اين هدف بايد به گفتمان حاکم و مطالبه عمومي تبديل شود و دانشگاه‌ها مي‌توانند در اين زمينه نقش غيرقابل انکاري داشته باشند و در راستاي توليد محصول و خدمات با انجام پژوهش، توليد علم را نيز سرلوحه فعاليت‌هاي خود قرار دهند.

با رويکردهاي جديدي که در نسل جديد دانشگاه‌ها اتفاق افتاده، دانشگاه‌ها مي‌توانند علاوه بر موارد گفته شده، خود به سمت و سوي توليد محصول، خدمات و ثروت بروند و راهکارهاي حقوقي و قانوني توليد ثروت را ارتقا و سرعت ببخشند و به جامعه عرضه کنند. امکانات مادي در کنار نيروي انساني در دانشگاه‌ها مي‌تواند متمرکز بر توليد محصولات و خدمات مورد نياز داخل و خارج به‌خصوص کشورهاي همسايه باشد.

دانشگاه‌ها بايد در ارتباط با آنچه مي‌توانند توليد را ارتقا و رونق ببخشند و به تحقيق و مطالعه بپردازند و زمينه‌هاي پشتيباني و موانع را از مناظر مختلف اقتصادي و حقوقي روانشناختي جامعه‌شناختي مورد کنکاش قرار داده و راهکارهاي عملي و ادبيات مورد نياز را در اين زمينه بيابند و تبديل به گفتمان حاکم کنند.

دانشگاه‌ها مي‌توانند در زمينه تحقق شعار امسال مطالبه‌گري عالمانه داشته و در مجموع بايد از جوانب و مناظر مختلف در تحقق شعار امسال نقش‌آفرين باشند.

دانشگاه‌ها با امکانات مادي و نيروي انساني و رويکردهاي جديدي که در دانشگاه آزاد اسلامي در زمينه توليد ثروت وجود دارد با ايجاد شرکت‌هاي دانش‌بنيان، سراهاي نوآوري، هسته‌هاي فناور، مراکز رشد و ارتباط و تعامل با دانش‌آموختگان و دانشجويان خود سهم مهم و نقش بااهميتي در مقوله توليدو رفع موانع ايفا خواهند کرد.

آنا: دکتر طهرانچي در راستاي تحقق شعار سال جديد بر ضرورت استفاده از ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي تأکيد کرد تا برنامه‌ها و اهداف بر اين اساس تنظيم و اجرا شود، ظرفيت و توانمندي دانشگاه آزاد اسلامي متبوع خود را در اين راستا چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

دکتر پورارشد: دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد و واحدهاي بروجن و فارسان و پرديس‌هاي اردل و لردگان در چهارمحال و بختياري در نخستين گام در راستاي تحقق شعار سال با برگزاري کارگروه‌ها و جلسات هم‌انديشي بايد ابتدا به ظرفيت‌سنجي بپردازند و آنگاه به تهيه و تدوين طرح، برنامه و پيشنهاد براي عملياتي کردن آنها در سطح واحدهاي دانشگاهي اقدام کنند.

نيروي انساني اعم از هيئت علمي، کارمند و دانشجويان منابع قابل توجه و اتکايي هستند و وجود زيرساخت‌ها در مجموعه واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري نويدبخش امکان طراحي و عملياتي کردن توليد محصول و خدمات است.

اشتراک توليد گفتمان و علم با توليد و زمينه‌هاي پشتيباني

علاوه بر اين، توليد گفتمان و علم در مقوله‌هاي مختلف مرتبط با توليد و زمينه‌هاي پشتيباني و رفع موانع از آن نيز ازجمله ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي واحدهاي متبوع در استان چهارمحال و بختياري است که با برگزاري پرمحتوا و جدي جلسات هم‌انديشي شاهد خروجي‌هاي کاربردي و عملياتي در اين موارد خواهيم بود.

آنا: در تحقق شعار جهش توليد چقدر موفق بوديد؟

دکتر پورارشد: درباره تحقق شعار جهش توليد که سال گذشته توسط مقام معظم رهبري نامگذاري شد، دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري حداکثر تلاش خود را در انعقاد قرارداد براي اجراي طرح‌هاي اقتصادي و سرمايه‌گذاري با توجه به زيرساخت‌هاي موجود به عمل آورد و ضمن اينکه به توليد ارگانيک گياهان دارويي پرداخت، فرهنگ توليد را هم نويد داد.

دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري در کنار توليد و آموزش در مزرعه تحقيقاتي در کلينيک‌هاي دامپزشکي نيز به ارائه خدمات و ارتقاي شاخص‌هاي آن پرداخت.

اين دانشگاه داراي يک گاوداري صنعتي است و محصولات باکيفيت آن را به بازار شهرکرد عرضه و نياز بخشي از جامعه را همواره مرتفع کرده است. همچنين با ايجاد بستر مناسب براي شکل‌گيري شرکت‌هاي دانش‌بنيان و هسته‌هاي فناور مرکز رشد و سراهاي نوآور سعي در زمينه‌سازي براي جهش توليد داشته است.

از سوي ديگر نشست‌ها، کرسي‌ها، پژوهش‌ها و مقالات متعددي که زمينه‌ساز ارتقاي توليد پايدار و بهينه بوده در دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري انجام شده که اميدواريم اقدامات با قوت بيشتر و رويکرد به نامگذاري سال جديد ادامه پيدا کند.

آنا: و سخن پاياني ...

دکتر پورارشد: دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري در چارچوب سياست‌ها و مقررات ابلاغي ظرفيت‌هاي جديدي را براي مشارکت در طرح‌ها و سرمايه‌گذاري‌هاي اقتصادي در راستاي تحقق شعار سال مد نظر و عمل دارد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن