کد مطلب: 130717
دکتر رحيمي در گفت‌وگو با آنا تأکيد کرد؛
بهره‌گيري دانشگاه‌ها از ظرفيت نخبگان در توليد ملي/ مسير تحقق شعار سال چگونه هموار مي‌شود؟
تاریخ انتشار : 1400/01/14 08:52:35
نمایش : 122

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري گفت: دانشگاه‌ها بايد علاوه‌بر بهره‌گيري از ظرفيت نخبگان علمي و صنعتي در پيشبرد و تحقق اهداف شعار سال از راهکارها و بسته‌هاي تشويقي نيز براي سرمايه‌گذاري، رونق و توسعه اقتصادي استفاده کنند.

 

گروه استان‌هاي خبرگزاري آنا، شهرکرد؛ پس از نامگذاري سال‌هاي گذشته با عنوان «اقتصاد مقاومتي؛ اقدام و عمل»، «اقتصاد مقاومتي توليد-اشتغال»، «حمايت از کالاي ايراني»، «رونق توليد» و «جهش توليد»، مقام معظم رهبري براي سال 1400 نام «توليد، پشتيباني‌ها، مانع‌زدايي‌ها» را انتخاب کردند.

دانشگاه آزاد اسلامي در اين راستا رسالت بسيار سنگيني دارد و به‌عنوان نهاد نخبه‌پرور بايد سهم بيشتري در تحقق شعار سال داشته باشد، کما اينکه در سال‌هاي قبل هم با توليدات علمي پژوهشي و اختراع مخترعان خود به‌خوبي توانسته نقش خود را ايفا کند. امسال هم دکتر محمدمهدي طهرانچي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در پيام نوروزي خود تأکيد کرد که دانشگاه آزاد اسلامي در راستاي تحقق شعار سال جديد که از سوي رهبر معظم انقلاب «توليد؛ پشتيباني‌ها، مانع‌زدايي‌ها» نامگذاري شده از همه ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي خود بهره مي‌‏گيرد تا برنامه ها و اهداف بر اين اساس تنظيم و اجرا شود.

حال در سال «توليد؛ پشتيباني‌ها، مانع‌زدايي‌ها» دانشگاه آزاد اسلامي به‌خصوص واحدهاي اين دانشگاه در استان‌ها بايد با کسب تجربه بيشتر از سال‌هاي گذشته و به ميدان آوردن تمام ظرفيت‌هاي توليد علاوه بر اشتغالزايي دانشجويان توأم با تحصيل يا همان طرح پويش بر ايجاد شغل تکان اساسي به حوزه توليد بدهند و در راستاي رونق، جهش و مانع‌زدايي‌ها از توليد حرکت کنند.

خبرنگار خبرگزاري آنا به همين مناسبت و به‌منظور بررسي نقش و جايگاه دانشگاه، اهداف، برنامه‌ها و مأموريت‌هاي دانشگاه‌ها در راستاي تحقق شعار سال 1400 با ابراهيم رحيمي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري و واحد شهرکرد گفت‌وگو کرده است که مشروح آن را مي‌خوانيد.

آنا: با توجه به شعار «توليد؛ پشتيباني‌ها، مانع‌زدايي‌ها» نقش و جايگاه دانشگاه در تحقق اين هدف را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

دکتر رحيمي: مسلماً طرح شعارهايي که در ابتداي سال، توسط مقام معظم رهبري مطرح مي‌شود، چراغ راه و راهبرد اصلي جامعه و تمام دستگاه‌ها و ارگان‌ها و ازجمله دانشگاه‌هاست که محور برنامه‌ريزي و استراتژي آن سال خواهد بود.

طرح شعار امسال رهبر انقلاب نيز با عنوان «توليد، پشتيباني‌ها و مانع‌زدايي‌ها» نشانگر رسالت و نقش‌آفريني دانشگاه‌ها و جريان علمي کشور در راستاي تحقق اين شعار است که بايد از طريق برنامه‌ريزي علمي و عملياتي دقيق در راستاي تحقق آن گام‌هاي اساسي و استوار برداشته شود.

دانشگاه بايد در اين مسير به‌عنوان بخشي از سيستم علمي جامعه با احساس مسئوليت اجتماعي در همه زمينه‌ها مانند علوم انساني، علوم فني، پزشکي و ... به يک گفتمان در راستاي تحقق اين مسئوليت خطير تبديل شود. علاوه‌بر اينکه براي تحقق بيشتر اين هدف بايد دانشگاه را در کنار جامعه به‌عنوان يک سيستم در چرخه بنگريم و در عرصه مديريت از آن استفاده کنيم.

توجه به موضوع مأموريت‌گراکردن دانشگاه‌ها و بهره‌گيري از راهکارهاي پژوهشي و علمي استادان و دانشجويان با درنظرگرفتن مسئوليت اجتماعي که دارند نيز مي‌تواند مسير تحقق شعار سال را هموارتر کند.

آنا: دانشگاه چگونه مي‌تواند پشتيبان بخش توليد کشور و رفع موانع در اين مسير باشد؟

دکتر رحيمي: دانشگاه‌ها به‌دليل داشتن ظرفيت بالاي هيئت علمي و دانشجويي مي‌توانند در راستاي تحقق شعار مقام معظم رهبري نقش‌آفرين باشند. به اين صورت که بايد علاوه‌بر بهره‌گيري از ظرفيت نخبگان علمي و صنعتي در پيشبرد و تحقق اهداف شعار سال، از راهکارها و بسته‌هاي تشويقي نيز براي سرمايه‌گذاري، رونق و توسعه اقتصادي استفاده کنند که برنامه‌ريزي مدون توسط نخبگان علمي با درنظرگرفتن افق‌هاي آتي کشور مي‌تواند تحقق شعار امسال را تسهيل بخشد.

علاوه‌بر اين دانشگاهيان مي‌توانند در کنار صاحبان صنايع نيز با برگزاري وبينارهاي تخصصي در راستاي اولويت‌دهي به حمايت از توليد داخلي و ترغيب سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در زمينه حمايت از حوزه صنايع و معادن و کشاورزي و ترويج دستيابي به پارامترهاي منطبق با شعار امسال گام‌هاي اساسي بردارند.

آنا: دکتر طهرانچي در راستاي تحقق شعار سال جديد بر استفاده از همه ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي دانشگاه تأکيد کرد تا برنامه‌ها و اهداف بر اين اساس تنظيم و اجرا شود، ظرفيت و توانمندي واحد متبوع خود در اين راستا را چه مي‌دانيد؟

دکتر رحيمي: دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري هم‌راستا با همه دانشگاه‌هاي آزاد سراسر ايران داراي ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي بسيار بالا و قوي در راستاي تحقق اهداف خرد و کلان منطبق با سياست‌هاي عالي دانشگاه و نيز تحقق شعار امسال مقام معظم رهبري است. از آن جمله مي‌توان وجود نيروي انساني با ظرفيت علمي بسيار بالا در کنار امکانات گسترده دانشگاهي، آزمايشگاهي، مزرعه تحقيقاتي، مراکز رشد، هسته‌هاي فناور، شرکت‌هاي دانش‌بنيان، سراهاي نوآوري و ... را نام برد که با عزمي ملي بسيج شده‌اند تا تحقق شعار امسال را تسهيل کنند.

آنا: در تحقق شعار جهش توليد چقدر موفق بوديد؟

دکتر رحيمي: در سال 1399 تمام واحدهاي دانشگاهي استان چهارمحال و بختياري با بسيج توانمندي‌هاي علمي خود توانستند در اين مسير گام‌هاي ارزشمندي بردارند که از آن جمله مي‌توان انعقاد بيش از 240 ميليون تومان قراردادهاي برون‌دانشگاهي، انعقاد 8 مورد تفاهم‌نامه با سازمان‌ها و ادارت مرتبط با فعاليت مرکز رشد و دفتر ارتباط با صنعت، عقد قرارداد و پذيرش بيش از 30 هسته‌ فناور در سال 1399، راه‌اندازي نخستين مرکز رشد فناوري سلامت به‌عنوان تنها مرکز رشد داراي موافقت اصولي از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در استان، همچنين استقرار دو هسته فناور از بهار امسال و احداث مجموعه نمايشي گياهان دارويي با هدف ايجاد اکوتوريسم (گردشگري طبيعي) دانشجويي و دانش‌آموزي، اخذ مجوزهاي لازم براي توليد کيت تشخيصي مولکولي کرونا، عقد قرارداد همکاري با شرکت‌هاي داروسازي و ايجاد مدرسه کسب‌وکار و مرکز نوآوري و خلاقيت و راه‌اندازي نخستين کتابخانه ديجيتالي کوويد-19 را ذکر کرد.

علاوه‌بر اين از جمله ساير اقدامات انجام‌شده در واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي استان در راستاي شعار سال 1399 مي‌توان خريد و تکميل خط توليد الکل اتيليک با همکاري واحد فناور سنيتايزر و اخذ تأييديه کيفيت محصول از آزمايشگاه معتمد، اخذ يک مجوز سطح آمادگي فناوري TRL9 و سه مجوز سطح آمادگي فناوري 4 TRL و اقدام براي راه‌اندازي پايلوت‌هاي نيمه‌صنعتي مانند اسانس‌گيري، مواد شوينده، توليد لبنيات، گز و شيريني، روغن‌گيري و محصولات ترشي و شوري با همکاري بخش خصوصي، همچنين طراحي و ساخت نمونه اوليه کيت تشخيص کمپيلوباکتر با استفاده از مهندسي معکوس در هسته فناور واحد، اجراي سيستم نوين آبياري توسط شرکت دانش‌بنيان در واحد شهرکرد و برداشت سه تن گلِ محمدي از مزرعه دانشگاه را نام برد.

آنا: و سخن پاياني ...

دکتر رحيمي: با توجه به اينکه حدود يک دهه است که رهبر معظم انقلاب اسلامي محور شعار سال را مبتني‌بر وضعيت‌ عمومي کشور و مسئله اقتصاد انتخاب مي‌کنند و اين شعارها نشان از اهميت موضوع توليد داخل بر اقتصاد کشور است؛ بنابراين اهتمام جامعه دانشگاهي کشور نيز در راستاي برنامه‌ريزي‌هاي علمي هم‌جهت با اولويت‌هاي مدنظر معظم‌له، به‌منظور «توليد، پشتيباني‌ها و مانع‌زدايي‌ها» و پيشران‌بودن اين موضوع بسيار جدي و مهم است و اين امر به‌طور حتم مي‌تواند علاوه‌بر توجه به اهميت نقش‌آفريني جامعه علمي در اين مسير، منجر به  استقلال، هويت، همبستگي و آزادي کشور در همه ابعاد از جمله مسائل اقتصادي، علمي و ... نيز شود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن