کد مطلب: 130709
در گفت‌وگو با آنا مطرح شد؛
فعاليت‌هاي منظم آموزش پزشکي در سايه بيم و هراس کرونا/ از توليد پايلوت الکل صنعتي ۵۰ درصد تا راه‌اندازي مرکز رشد فناوري سلامت
تاریخ انتشار : 1399/12/23 08:04:27
نمایش : 293

دکتر شهرام مشهدي‌زاده در تشريح عملکرد سال ۹۹ معاونت علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري اظهار کرد: مزرعه پايلوت چهار هکتاري کشت گياهان دارويي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد با کلکسيوني از ۳۵ رقم گياه دارويي که از سيستم‌هاي پيشرفته نوين آبياري طراحي استفاده مي‌کند، سال جاري به بهره‌برداري رسيد.

وي افزود: با وجود محدوديت‌هاي ناشي از شرايط خاص سال گذشته به‌دليل ظرفيت بالاي استان و به‌ويژه دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد اقدامات متعددي در حوزه علوم پزشکي انجام شده که ازجمله آنها مي‌توان اخذ موافق اصولي مرکز رشد فناوري سلامت دانشگاه، اقدام براي راه‌اندازي مرکز آموزش مهارتي و حرفه‌اي علوم پزشکي (در حال راه‌اندازي) و ساخت کيت مولکولي تشخيص و رديابي کرونا توسط يکي از اعضاي هيئت علمي اين واحد دانشگاهي را نام برد.

معاون علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري اضافه کرد: ساخت نمونه‌هاي اوليه کيت تشخيصي کمپيلوباکتر با مهندسي معکوس، توليد پايلوت مواد شوينده و ضدعفوني‌کننده توسط يکي از واحدهاي فناور مرکز رشد، راه‌اندازي کتابخانه ديجيتال کرونا، برگزاري وبينارهاي متعددي درباره جنبه‌هاي مختلف بيماري کرونا و مطالعات به‌روز در اين زمينه و ارائه خدمات مشاوره غيرحضوري(آنلاين و تلفني) توسط مشاوران دانشگاه ازجمله اقدامات معاونت علوم پزشکي اين دانشگاه است.

توليد پايلوت الکل صنعتي ۵۰ درصد و ترکيب گياهي براي تقويت سيستم ايمني بدن

دکتر مشهدي‌زاده ادامه داد: توليد پايلوت الکل صنعتي ۵۰ درصد و ترکيب گياهي براي تقويت سيستم ايمني بدن با مجوز از سازمان غذا و دارو و انجمن علمي گياهان دارويي توسط يکي از شرکت‌هاي دانش‌بنيان دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد از ديگر اقدامات معاونت علوم پزشکي است.

وي گفت: اگرچه سال ۱۳۹۹ را در سايه بيم و هراس ويروس کرونا آغاز کرديم؛ اما توانستيم در خانواده دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري با مديريت شرايط و با تحمل کمترين آسيب ناشي از اين بيماري اين سال را به پايان ببريم و با تعاملات مثبت انجام‌شده با دانشگاه علوم پزشکي استان و مسئولان استاني در بهبود شرايط استان تأثيرگذار باشيم.

معاون علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري عنوان کرد: از آنجا که به‌دليل همه‌گيري بالاي اين ويروس احتمال سرايت آن به کشور وجود داشت با آغاز گسترش ويروس در جهان و پيش از مثبت شدن نخستين نمونه‌ها در ايران و با هماهنگي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي اقدامات پيشگيرانه‌اي در اين رابطه برنامه‌ريزي شده بود که اين دانشگاه با هماهنگي با دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد اقدامات پيشگيرانه اوليه را در دانشگاه‌هاي استان آغاز کرد.

دکتر مشهدي‌زاده اضافه کرد: حضور و مشارکت فعال در ويدئوکنفرانس‌هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، جلسات متعدد ستادهاي استاني و شهرستاني مديريت بيماري کرونا، برگزاري کارگاه‌هاي متعدد پيشگيري از شيوع ويروس کرونا و آموزش راه‌هاي پيشگيري براي دانشجويان، اعضاي هيئت‌علمي و کارمندان دانشگاه آزاد اسلامي استان و اطلاع‌رساني‌هاي لازم با هماهنگي روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد از طريق شبکه‌هاي مجازي با مخاطب دانشجويان، اعضاي هيئت‌علمي و کارکنان دانشگاه ازجمله اقدامات پيشگيرانه بود.

وي تلاش در راستاي ايجاد جوي آرام و جلوگيري از ايجاد استرس و تشويش و رصد وضعيت بيمارستان‌هاي علوم پزشکي و تأمين اجتماعي (محل کارآموزي و کارورزي دانشجويان) و بررسي شرايط و ايمني بهداشتي دانشجويان و اعضاي هيئت‌علمي و مربيان باليني از ديگر اقدامات پيشگيرانه براي مبارزه با کرونا برشمرد.

معاون علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري توضيح داد: در راستاي جلوگيري از انتشار و گسترش بيماري، الزام اجراي پروتکل‌هاي بهداشتي ابلاغيه به‌ويژه استفاده از وسايل حفاظت فردي نظير ماسک و دستکش توسط همه  کارکنان و مراجعه‌کنندگان و ضدعفوني ابزار و مکان‌هاي مورد استفاده روزانه در چند نوبت و به‌صورت مستمر انجام‌شده و علاوه بر آن همه  کارکنان، استادان  و دانشجويان به‌صورت هفتگي وضعيت سلامت خود را در سايتsalamat.gov.ir  ثبت کرده‌اند.

آموزش منظم و فعاليت باليني دانشجويان

دکتر مشهدي‌زاده تبيين کرد: با وجود مشکلات ناشي از افزايش بيماران بستري کرونا در بازه‌هاي زماني متعدد که به تغيير کاربري و به‌ويژه کاهش فضاهاي باليني مورد استفاده دانشجويان منجر شد، آموزش و فعاليت باليني(کارآموزي و کارورزي) دانشجويان رشته‌هاي علوم پزشکي به‌صورت منظم ادامه يافت.

وي ادامه داد: با پايان يافتن به‌موقع کارآموزي‌ها و کارورزي‌ها، آزمون‌هاي پايان دوره رشته‌هاي پرستاري و مامايي در شهريور ۹۹ برگزار شد. در اين راستا با اخذ مجوزهاي لازم، خوابگاه‌هاي دانشگاه با رعايت همه  پروتکل‌هاي ابلاغي صرفاً براي استفاده دانشجويان رشته‌هاي علوم پزشکي بدون وقفه فعال بوده‌اند.

معاون علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري اظهار کرد: اين دانشگاه با  برآورد ظرفيت‌هاي موجود، آمادگي دارد تا در صورت نياز از فضاها و سراهاي دانشگاه به‌عنوان نقاهتگاه بيماران استفاده کرده و نيز با توجه به امکانات گسترده و کم‌نظير مجموعه آزمايشگاهي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد مي‌تواند در صورت نياز دانشگاه علوم پزشکي شهرکرد در راستاي انجام آزمايش‌ها رديابي و تشخيص کرونا همکاري کند.

دکتر مشهدي‌زاده مطرح کرد: اميدوارم همه با الزام خود به رعايت نکات و دستورالعمل‌هاي بهداشتي و فاصله‌گذاري اجتماعي و صدالبته تا حد امکان در خانه ماندن و خودداري از ترددهاي بي‌مورد در راستاي پيشگيري و مقابله با گسترش بيماري کرونا تأثيرگذار باشيم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن