کد مطلب: 130688
همزمان با ولادت مولي‌الموحدين حضرت علي(ع) انجام شد؛
صعود تيم كوهنوردي دانشگاه آزاد اسلامي شهركرد به ارتفاعات قله دالانک جهان‌بين
تاریخ انتشار : 1399/12/10 11:56:08
نمایش : 269

به گزارش روابط عمومي دانشگاه:
همزمان با سالروز ولادت حضرت علي (ع) و روز پدر، تيم كوهنوردي كاركنان دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهركرد با موفقيت به ارتفاعات ۳ هزار و ۳۳۱ متري قله دالانک جهان‌بين شهرکرد صعود کردند.

قله دالانک جهان‌بين شهرکرد با ارتفاع ۳ هزار و ۳۳۱ متر بلندترين قله کوهستان جهان‌بين است و در شمال غرب اين کوهستان واقع شده است. بالاروي از اين قله براي عموم کوهپيمايان از دو مسير شمال شرق و شمال غرب بهتر است. کوهپيمايي از مسير شمال شرق از نزديک يک مرغداري در حدود پنج کيلومتري پس از شهر هفشجان در ابتداي دره دز آغاز مي‌شود.

جاده دسترسي به محل خاکي است؛ البته از دره‌هاي بعدي آن مانند قاش حنايي و آب باريک نيز مي‌توان به دالانک صعود کرد. مسير اين دو دره در پايان يکي مي‌شوند. حدود يک تا ۱,۵ ساعت پس از بالاروي از دره دز به باغ کوچک مي‌رسيد که محل مناسبي براي خوردن صبحانه است. در اينجا سه چشمه کوچک وجود دارد. از باغ به سوي قله، ابتدا از دامنه‌اي با شيب تند بالا رفته و سپس از روي يال کوچکي به سوي دره و چال قشقايي در راستاي جنوب غربي پيش مي‌رود.

از باغ تا قله در حدود سه تا چهار ساعت زمان مي‌برد. مسير ديگر صعود قله دالونک جهان‌بين از دره راز در راستاي شمال غرب است. اين مسير از روستاي چليچه و يا روستاي راستاب آغاز مي‌شود؛ البته بخشي از اين دره را مي‌توان با خودرو در جاده خاکي آن طي کرد. در دره راز چشمه‌هاي فراواني وجود دارد به همين دليل از گذشته‌ها باغ‌هاي بسياري در اين دره گسترش يافته و بيشتر سطح دره را مي‌پوشانند.

شيب ملايم دامنه‌هاي اين دره به همراه آب فراوان و پوشش گياهي انبوه طبيعي و ساخت دست انسان سبب گسترش چشم‌اندازهاي بسيار زيبايي در دره شده است، به همين دليل محل ييلاق برخي از خان‌هاي منطقه بوده و هنوز آثار از بناها و قلعه‌هاي ساخت آنها در آنجا به چشم مي‌خورد.

 مسير دره راز هم مي‌تواند از کف دره به سوي قله برود (در بخش پاياني شيب تندي دارد) و هم مي‌توان به سوي خط فراز اصلي کوهستان جهانبين در راستاي شرق بالا رفته و سپس بر روي خط‌الرأس به سمت جنوب شرق قله دالانک را صعود کرد، صعود از اين مسير حدود پنج ساعت زمان مي‌برد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن