کد مطلب: 130567
معاون فرهنگي و دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد خبر داد؛
فعاليت ۶۰ کانال و گروه مجازي براي جشنواره «از حماسه تا حماسه»/ نشريات و کانون‌هاي دانشجويي ارتقا مي‌يابند
تاریخ انتشار : 1399/08/21 09:27:12
نمایش : 193

معاون فرهنگي و دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد گفت: براي جشنواره از حماسه تا حماسه، ۶۰ کانال و گروه مجازي درحال فعاليت و توليد محتواي فرهنگي هستند.

محمد قاسمي معاون فرهنگي و دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ايسکانيوز، درباره اولويت‌هاي فرهنگي اين واحد دانشگاهي در سال تحصيلي جديد اظهار کرد: شناسايي عوامل موثر بر فرهنگ و تقويت کارکردن آن‌ها يکي از مهم‌ترين اولويت‌هاي ما خواهد بود که در اين زمينه رفتار و عملکرد مديران دانشگاه بر اقطاب اثرگذار فرهنگي نقش بسزايي خواهد داشت.

وي افزود: ساماندهي تشکل‌هاي فرهنگي، نقش آفريني استادان، تقويت بنيان خانواده و توجه به رسانه و فضاي مجازي، از جمله محورهاي مهمي است که بايد به عنوان اقطاب اثرگذار فرهنگي توجه ويژه‌اي به آن‌‎ها داشته باشيم. براي اين حرکت صحيح در اين زمينه بايد سياست گذاري و برنامه تخصصي را تدوين کنيم که مي‌تواند در قالب کارگاه‌هاي آموزشي، مسابقات فرهنگي، کتابخواني و... قرار بگيرد.

قاسمي ادامه داد: دانشگاهي مي‌تواند از نيروي انساني خود به نحو احسن استفاده کند که به اولويت‌ها و سياست‌هاي فرهنگي توجه داشته باشد؛ درواقع فارغ التحصيلان دانشگاه بايد داراي تربيت عقلاني و قدرت تجزيه و تحليل مسائل و همچنين داراي تفکر منطقي و انتقادي با شيوه‌هاي صحيح باشند. ارتقاي اعتماد به نفس دانشجويان در زمينه‌هاي علمي، ديني و ملي نيز از ديگر موضوعاتي است که دانشگاه بايد به آن توجه داشته باشد.

معاون فرهنگي و دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد تصريح کرد: لازمه رسيدن به اين اهداف، توجه به کرامت انساني و تقويت روابط مسئولان و کارمندان با دانشجويان است. از طرف ديگر، نظام‌مند و قانون‌مند بودن فعاليت‌هاي فرهنگي نيز به عنوان يک اصل اساسي بايد مورد توجه دانشگاه‌ها قرار بگيرد؛ زيرا دانشگاهي مي‌تواند به اهدافش دست پيدا کند که داري افق بلند آرماني در راستاي ارزش‌هاي انقلاب اسلامي باشد.

وي در ادامه با اشاره به فعاليت‌هاي واحد شهرکرد در زمينه توانمندسازي استادان و دانشجويان گفت: در راستاي توانمندسازي استادان و دانشجويان در فضاي مجازي، برنامه‌ها و کارگاه‌هاي آموزشي متعددي را برگزار کرده‌ايم که همچنان نيز ادامه دارد؛ همچنين براي ارتقاي توانمندي‌هاي روانشناختي افراد، چندين کارگاه آموزشي را با موضوعات مختلف روانشناسي از جمله کنترل خشم به صورت مجازي برگزار کرده‌ايم.

قاسمي اضافه کرد: در زمينه غني سازي و تحکيم بنيان خانواده نيز کارگاه‌هاي آموزشي با موضوعات شناخت بنيان‌هاي زن و مرد و تاثيرات آن روي تربيت فرزندان و بهره گيري از اعتقادات ديني در راستاي تاثيرگذاري بر رفتار اعضاي خانواده برگزار شد. چند کارگاه ديگر نيز در زمينه الگوي رفتاري امام حسين(ع) بر فضاي خانواده و شناخت سيره و شخصيت رسول اکرم(ص) برگزار شد.

معاون فرهنگي و دانشجويي واحد شهرکرد با اشاره به فعاليت‌هاي اين واحد دانشگاهي در زمينه عفاف و حجاب بيان کرد: در اين زمينه نيز ۲ کارگاه آموزشي با موضوعات شناخت اختلاف‌هاي جنسيتي و شيوه‌هاي روانشناختي در حوزه ترويج عفاف و حجاب برگزار شد. برگزاري مسابقات متعدد کتاب خواني براي استادان و دانشجويان با موضوعاتي از قبيل تدبر و تفسير قرآن، نماز، امر به معروف، مديريت ذهن و استکبار ستيزي برگزار شد.

وي افزود: در حوزه مشاوره، بهداشت رواني و روانشناسي مذهبي ۱۶ برنامه را در قالب فيلم کوتاه توليد کرده‌ايم؛ در راستاي رزمايش کمک مومنانه نيز در قالب ۵ مرحله، ۵۰۸ بسته در ميان نيازمندان توزيع شده است. براي جشنواره از حماسه تا حماسه نيز ۶۰ کانال و گروه مجازي درحال فعاليت و توليد محتواي فرهنگي هستند.

قاسمي درباره فعاليت آتي فرهنگي اين واحد دانشگاهي گفت: توسعه کرسي‌هاي آزادانديشي با موضوعات سياسي، اجتماعي و اعتقادي در سطح دانشجويي و استادي، يکي از برنامه‌هاي مهم دانشگاه خواهد بود که به زودي عملياتي خواهد شد. طرح انديشه تمدن ساز نيز با همکاري نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري اجرا خواهد شد که تا کنون ۱۸ گروه ۵ نفره براي شرکت در اين طرح تشکيل شده است. در اين طرح، يک ساعت در هفته به يکي از مباحث مطرح شده از سوي رهبر انقلاب در زمينه ايمان، خودسازي، جامعه سازي و... به صورت مباحثه‌اي پرداخته خواهد شد.

وي در پايان خاطرنشان کرد: افزايش کانون‌ها و نشريات دانشجويي نيز يکي از اولويت‌هاي اصلي واحد شهرکرد در سال تحصيلي جديد خواهد بود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن