کد مطلب: 130536
دکتر طهرانچي خبر داد
تعيين نظام رتبه بندي 26 گانه دانشگاه آزاد اسلامي براساس عملکرد واحدهاي دانشگاهي/ شهريه ها براساس سطح بندي واحدها و وضعيت رشته‌ها تعيين مي‌شود
تاریخ انتشار : 1399/07/20 13:20:39
نمایش : 186

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي از تعيين نظام رتبه بندي 26 گانه دانشگاه آزاد اسلامي براساس عملکرد واحدهاي دانشگاهي خبر داد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، جلسه دکتر محمدمهدي طهرانچي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با رؤسا و دبيران استان‌ها و واحدهاي ويژه به صورت ويدئو کنفرانس برگزار شد.

دکتر طهرانچي در ابتداي اين جلسه با تبريک موفقيت‌هاي اخير دانشگاه آزاد اسلامي در حوزه‌هاي کمي و کيفي پژوهش، گفت: دانشگاه آزاد اسلامي با توجه به تعداد مستندات علمي وب آو ساينس سال 2020، رتبه 71 بين‌المللي و رتبه اول ملي را کسب کرده که اين رتبه بهترين جايگاهي است که دانشگاه آزاد اسلامي به عنوان دانشگاهي بيرون از مجموعه پيشروهاي علم، به آن دست يافته است.

وي ادامه داد: برخي دانشگاه آزاد اسلامي را متهم مي‌کردند که تنها از لحاظ کمي پيشرو است، اما اين دانشگاه در بحث کيفيت پژوهشي نيز جزو دانشگاه‌هاي به‌روز و پيشرو بوده و امسال موفق به کسب جايگاه 79 در مقالات برتر 10 درصد جهان و رتبه 46 در بين رده يک درصد بهترين مقالات جهان شد. همچنين مجموعه مقالات دانشگاه آزاد اسلامي Q4 برخلاف سال ۲۰۰۵ کمتر شده و مقالات Q1رتبه اول را پيدا کرده و افزون شده که اين دستاوردها نشان مي دهد طي دو سال اخير همکاران ما در دانشگاه آزاد اسلامي عملکرد بسيار خوبي در کيفيت بخشي داشته‌اند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با محکوم کردن تحريم‌هاي آمريکا عليه جمهوري اسلامي ايران، خاطرنشان کرد: هدف تحريم‌ها ايجاد توقف در پيشرفت علمي کشور است و دشمنان ايران مي‌خواهند کارهاي برجسته و پيشرفت‌هايي که در حوزه هاي علمي، فناوري، اقتصادي و فرهنگي داشته‌ايم را متوقف کنند، اما دانشگاه آزاد اسلامي در اين بين به سهم خود در جهت پيشرفت علمي و بسترسازي اشتغال دانش بنيان به طور جد عمل خواهد کرد.

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي انضباط بخشي آموزشي در اين دانشگاه را اتفاق بزرگي قلمداد کرد و افزود: اگر کمک مديران استانها و واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي نبود، سامانه آموزشيار محقق نمي‌شد. با توجه به انتظار پذيرش دانشجويان جديدالورود، پيش بيني مي‌شود ثبت نام امسال در دانشگاه آزاد اسلامي نسبت به سال گذشته رشد خوبي داشته باشد.

دکتر طهرانچي با اشاره به افزايش اقبال عمومي نسبت به دانشگاه آزاد اسلامي طي دو سال اخير، گفت: عليرغم آنکه جمعيت کشور و تعداد افراد واجد الشرايط ورود به دانشگاه در سال اخير افزايش نداشته، اما خوشبختانه توجه مردم به دانشگاه آزاد اسلامي افزايش يافته و سال گذشته و امسال شاهد افزايش پذيرش دانشجويان در مقاطع مختلف تحصيلي در اين دانشگاه بوده‌ايم.

وي در بخش ديگري از سخنان خود، به احياي نظام رتبه‌بندي واحدهاي دانشگاهي براساس معيارهاي عملکردي جديد اشاره کرد و گفت: به همت معاونين محترم دانشگاه، نظام رتبه بندي 26 گانه واحدهاي دانشگاهي طراحي شد که براساس آن عملکرد واحدهاي دانشگاهي در حوزه‌هاي آموزشي، پژوهشي، اقتصادي، فناوري، نگاه دروني و نگاه بيروني ارزيابي مي‌شود.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: براساس نظام رتبه بندي 26 گانه دانشگاه آزاد اسلامي، عملکرد مالي واحدها و مراکز در سه حوزه درآمد (شامل تعداد دانشجو، فعاليت‌هاي پژوهشي و فناورانه و بهره‌وري اقتصاد واحد)، هزينه‌هاي مازاد (شامل مازاد نيروي انساني و عدم صرفه جويي) و برنامه‌ريزي مالي (شامل ميزان درصد رشد پيش بيني شده در بودجه و درصد تحقق آن) تقسيم بندي مي‌شود.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي از دسته بندي شهريه‌هاي دانشجويي براساس رشته و محل تحصيلي دانشجويان خبر داد و گفت: يکي ديگر از اقدامات دانشگاه آزاد اسلامي در راستاي کيفيت بخشي آموزشي و رقابت پذير کردن واحدهاي دانشگاهي، تعيين شهريه براساس ميزان استقبال از رشته‌ها و واحدهاي دانشگاهي است. بر اين اساس رشته‌هاي تحصيلي در رشته هاي غيرپزشکي به ۱۲ گروه دسته بندي شده و در هر گروه رشته‌هايي که مورد استقبال بيشتر و کمتر دانشجويان قرار دارد به تفکيک تعيين شده و شهريه آن متناسب با درجه بندي واحدها و مراکز دانشگاهي تعيين شده است.

وي ادامه داد: اين تقسيم بندي به دانشجويان کمک مي کند تا براساس علاقه و سطح مالي خود، رشته و واحد دانشگاهي را انتخاب کنند. همچنين اين اقدام باعث مي شود تا واحدهاي کوچک انگيزه و رقابت با واحدهاي بزرگ را داشته باشند. لازم است رؤساي استان‌ها و واحدهاي دانشگاهي اطلاع کامل از وضعيت سطح بندي واحدها و تعيين شهريه هاي جديد براساس اين نظام داشته باشند و دانشجويان را نسبت به اين تصميمات آگاه کنند.

دکتر طهرانچي خاطرنشان کرد: آمار ثبت نام دانشجويان جديدالورود دانشگاه آزاد اسلامي رشديابنده و نويدبخش است که نشان مي دهد مردم نسبت به اين دانشگاه اقبال پيدا کرده اند و از دانشگاه آزاد اسلامي به خوشنامي ياد مي شود، بنابراين تمامي مديران دانشگاه آزاد اسلامي بايد نسبت به موضوعات تربيتي و فرهنگي دانشجويان دغدغه داشته باشند و براي رشد و پيشرفت آنها تلاش کنند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در پايان گفت: انشاءالله با کمک تمامي همکاران دانشگاه آزاد اسلامي بتوانيم دانشگاهي بسازيم که همانطور که در حوزه پژوهش پيشرو و موفق به کسب رتبه هاي برتر شده، در حوزه آموزش هم با انضباط بخشي و يکپارچه سازي بتواند در بين دانشگاه‌ها سرآمد باشد که اين کار جز با تلاش، جديت و همت همه مسئولان دانشگاه آزاد اسلامي حاصل نمي شود.

در ادامه اين جلسه سه ساعته، رؤساي استان هاي دانشگاه آزاد اسلامي سؤالات و پيشنهادات خود را درخصوص موضوعات مربوط به برنامه‌هاي دانشگاه مطرح کردند و دکتر طهرانچي و دکتر فداکار معاون توسعه مديريت و منابع دانشگاه آزاد اسلامي به آنها پاسخ دادند.

دکتر بهروز طهماسب کاظمي رئيس مرکز سنجش، پذيرش و امور فارغ التحصيلي دانشگاه آزاد اسلامي نيز در پايان گزارشي از آخرين وضعيت ثبت نام دانشجويان در مقاطع مختلف تحصيلي ارائه و بر تشکيل ستاد ثبت نام و ستاد استقبال در واحدهاي دانشگاهي براي راهنمايي دانشجويان تأکيد کرد.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن