کد مطلب: 130500
دکتر طهرانچي در هيات امناي دانشگاه آزاد استان تهران:
سامانه آموزشيار کاملاً يکپارچه و شفاف فعاليت خود را آغاز کرده است
تاریخ انتشار : 1399/06/12 08:25:16
نمایش : 338

سامانه آموزشيار کاملاً يکپارچه و شفاف فعاليت خود را آغاز کرده است/ دانشگاه آزاد اسلامي در سال تحصيلي جديد در جهت ارتقاي علمي و گسترش فضاي انقلابي تلاش خود را به کار مي گيرد

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي تاکيد کرد: با راه اندازي سامانه هاي پژوهشيار و آموزشيار، پيوستگي در حوزه هاي آموزش و پژوهش دانشگاه آزاد اسلامي محقق شد.<br/>

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دکتر محمدمهدي طهرانچي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در پانزدهمين جلسه هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي استان تهران که صبح امروز در سازمان مرکزي به منظور بررسي برنامه و بودجه سال مالي آينده دانشگاه برگزار شد، ضمن تسليت ايام شهادت حضرت اباعبدالله الحسين (ع)، گفت: راه و محور امام حسين (ع) خاموش‌شدني نيست و خدا رو شاکريم که ملت بزرگ ايران همواره به نحو احسن و عليرغم محدوديت ها، چراغ اين راه را روشن نگاه مي دارند.

وي با اشاره به برگزاري جلسات هيأت امناي استاني دانشگاه آزاد اسلامي، اظهار داشت: اين جلسات در 31 استان به منظور بررسي بودجه سال مالي دانشگاه برگزار شد و امروز با برگزاري هيأت امناي استان تهران به کار خود پايان داد. همچنين جلسه هيأت امناي مرکزي دانشگاه به منظور تصويب نهايي بودجه در تاريخ 22 شهريورماه برگزار خواهد شد.

لزوم وجود نگاه استاني در مديريت دانشگاه آزاد اسلامي

دکتر طهرانچي با بيان اينکه دانشگاه آزاد اسلامي بنا دارد تا جلسات هيأت امناي استاني را قوي‌تر برگزار کند، گفت: در اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامي، نگاه استاني به مديريت دانشگاه وجود دارد که اين نگاه بايد کاملاً احيا شده و با برگزاري جدي تر جلسات هيأت امناي استاني، تقويت شود.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينکه 31 هيأت امنا و 31 هيأت اجرايي جذب در دانشگاه آزاد اسلامي وجود دارد، تصريح کرد: در بحث اعضاي هيات علمي اين نکته بسيار حائز اهميت است که اعضاي هيات علمي دانشگاه به استان هاي محل خدمت تعلق دارند، البته واحد دانشگاهي، محل خدمت عضو هيأت علمي است، اما اعضاي هيات علمي در دانشگاه آزاد اسلامي منتسب به استان هستند. اين نگاه درخصوص رشته هاي دانشگاهي نيز وجود دارد. با تعاملاتي که با وزارت علوم انجام شده، آنها نيز پذيرفته‌اند که به جاي واحد دانشگاهي، نگاه استاني در دانشگاه آزاد اسلامي داشته باشند.

دکتر طهرانچي در ادامه با بيان اينکه برنامه جامع راهبردي پنج ساله دانشگاه آزاد اسلامي در حال نهايي شدن و قابل ارائه به هيأت امناي مرکزي در جلسه آبان ماه است، گفت: در اين برنامه دو نگاه وجود دارد؛ يک نگاه مبتني بر سند دانشگاه اسلامي و نقشه جامع علمي کشور است که اين نگاه تا سطح اقدامات و تاکتيک هايي که بايد در دانشگاه وجود داشته باشد، ادامه پيدا مي کند.

وي ادامه داد: در واقع اين برنامه طيفي از طرح مسئله در سطح کلان و حل مسئله در سطح خرد را شامل مي‌شود و به ارائه راهکار مي‌رسد. برنامه مذکور ترکيبي از نگاه بالا به پايين و پايين به بالاست. زماني که قسمت بالادستي برنامه انجام شد، استان ها و واحدها جايگاه خود را در برنامه پيدا کرده و مشارکت فعال خواهند داشت.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي تأکيد کرد: بررسي برنامه پنج ساله استان ها، موضوع بسيار مهمي است که در جلسات بعدي هيأت امناي استاني به آن پرداخته خواهد شد.

دکتر طهرانچي در ادامه با بيان اينکه دانشگاه آزاد اسلامي در گذشته به صورت جزاير متفرق اداره مي شد و هيچ ارتباطي بين اجزاي شبکه‌اي دانشگاه وجود نداشت، اظهار داشت: يکي از عناصر بسيار مهم در دانشگاه آزاد اسلامي که دانشگاه هاي ديگر ندارند، شبکه اي بودن اين دانشگاه است، بر اين اساس بايد يک پيوستگي در دو حوزه آموزش و پژوهش تحصيلات تکميلي به وجود مي آمد که با راه اندازي دو سامانه پژوهشيار و آموزشيار اين هدف محقق شد.

وي ادامه داد: در دانشگاه آزاد اسلامي حدود 500 نقطه آموزشي شامل 263 واحد، 100 مرکز، 130 آموزشکده و 7 پرديس وجود دارد. اين در حالي است که در اين 500 نقطه، 500 نرم افزار جدا وجود داشت و باعث مشکلاتي براي دانشجويان مي شد و با ره اندازي دو سامانه پژوهشيار و آموزشيار اين مشکلات برطرف شد.

عضو هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينکه با همت مجموعه دانشگاه، در مرحله اول انجام اين پيوستگي، پايان‌نامه ها به يکديگر متصل شد، اظهار داشت: در سامانه «پژوهشيار» در حال حاضر بالغ بر 160 هزار کنشگر فعال وجود دارد و 80 هزار پايان‌نامه، 13 هزار رساله و 7 هزار پايان‌نامه پزشکي بارگذاري شده است. از برکات اين تجميع مي توان به همگرايي بين سازمان ها و تحقيق و تحليل مسائل اشاره کرد.

دکتر طهرانچي خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در سامانه پژوهشيار، بيش از 50 پايان‌نامه با موضوع عاشوراپژوهي ثبت شده که 38 پايان‎نامه در موضوع عاشورا و 13 پايان‌نامه در موضوع عزاداري است. اين فرصت مي تواند کمک کند تا يک نشست از عاشوراپژوهان کشور برگزار تا موضوع را بررسي کنند.

وي به ذکر نمونه هايي از اين نوع پايان‌نامه ها پرداخت و گفت: بازتاب حماسه عاشورا در آثار شهيد آويني ، مضامين عاشورايي در شعر معاصر، تحليلي بر مفهوم نمادهاي عاشورايي ، تأثيرپذيري تعزيه از آيين هاي عاشورايي با تأکيد بر چاوشي خواني و اميرخواني در واحد تنکابن و... از جمله پايان‌نامه هايي است که در موضوع عاشورا در حال انجام است.

دکتر طهرانچي با تأکيد بر اينکه اين پايان‌نامه ها با قرارگيري در کنار هم، معنا پيدا مي کنند، تصريح کرد: در حال حاضر حدود 100 هزار دانشجو در اين سامانه به صورت همزمان پايان‌نامه هاي خود را انجام مي دهند و اين اطلاعات در نهايت در کنار هم قرار گرفته و مي تواند به چالش هاي کشور پاسخ دهد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در ادامه با اشاره به راه‌اندازي سامانه مديريت يکپارچه امور آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي(آموزشيار)، گفت: اين سامانه نيز يکي از اتفاقات مهم در دانشگاه آزاد اسلامي است که از روز گذشته به طور رسمي آغاز به کار کرده است. يک ميليون دانشجو در اين سامانه فعال هستند که کارنامه تحصيلي، شرايط مالي و دروس دانشجويان و... قابل پيگيري است. در واقع آموزشيار به صورت کاملاً يکپارچه، شفاف و روشن فعاليت مي کند.

وي خاطرنشان کرد: ثبت دروس با کدينگ يکسان، شماره دانشجويي ثابت براي دانشجويان، مديريت واحد در مدل شبکه‌اي دانشگاه، يکپارچگي و ارتباط داده ها، نظارت جامع آمار و... ازجمله ويژگي هاي سامانه مديريت يکپارچه امور آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي (آموزشيار) است.

دکتر طهرانچي با بيان اينکه تمامي مسائل مربوط به پرداخت و تقسيط شهريه و ديگر موارد مالي از طريق اين سامانه صورت مي گيرد و هيچ‌گونه دريافتي خارج از اين سامانه در واحدها انجام نخواهد شد، تأکيد کرد: پيش از آغاز به کار سامانه آموزشيار، هيچ رويه يکساني در واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي وجود نداشت که با راه‎‌اندازي اين سامانه، مشکل مرتفع شد.در واقع با راه‌اندازي سامانه آموزشيار، تمامي امور دانشگاه يکپارچه شده و تا به امروز 7 ميليون داده در اين سامانه بارگذاري شده است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي خاطرنشان کرد: يکي از نکات مهم سامانه آموزشيار اين است که در اين سامانه هرگونه تقلب و جعل مدرک غيرممکن خواهد بود.

وي با بيان اينکه سه موضوع ارتقاي علمي، گسترش فضاي انقلابي و حفظ کيان دانشگاه آزاد اسلامي از جمله منويات مقام معظم رهبري از دانشگاه آزاد اسلامي است، گفت: براي حفظ کيان دانشگاه، بايد يکپارچگي در دانشگاه به وجود مي آمد تا دانشگاه به صورت يکپارچه در راستاي اهداف نظام و دو هدف ارتقاي علمي و گسترش فضاي انقلابي، عمل کند. در اين دو سال، اقدامات بسيار کاربردي و مفيدي در اين زمينه انجام شد که راه‌اندازي دو سامانه پژوهشيار و آموزشيار نيز در همين راستا بود.

دکتر طهرانچي در پايان تأکيد کرد: مجموعه دانشگاه آزاد اسلامي بايد در سال تحصيلي پيش رو، درجهت ارتقاي علمي و گسترش فضاي انقلابي تمام تلاش خود را به کار گيرد تا اتفاقاتي مهم و جدي در اين حوزه رخ دهد. انتظار مي رود واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي براي تحقق اين دو کليدواژه که از راهبردهاي اصلي دانشگاه است، تلاش کنند.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن