کد مطلب: 130461
از سوي دکتر علمائي
دستورالعمل برگزاري کلاس‌هاي دروس عملي دانشگاه آزاد اسلامي ابلاغ شد
تاریخ انتشار : 1399/04/31
نمایش : 181

«دستورالعمل نحوه برگزاري کلاس هاي دروس عملي نيمسال دوم و دوره تابستان سال تحصيلي 1399-1398 و نيمسال اول 1400-1399 دانشگاه آزاد اسلامي» ابلاغ شد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، دکتر جواد علمائي نايب رئيس ستاد آموزش مجازي دانشگاه آزاد اسلامي «دستورالعمل نحوه برگزاري کلاس هاي دروس عملي نيمسال دوم و دوره تابستان سال تحصيلي 1399-1398 و نيمسال اول 1400-1399 دانشگاه آزاد اسلامي» را به رؤساي استان‌ها، واحدها، مراکز آموزشي و معاونت آموزش هاي عمومي و مهارتي دانشگاه آزاد اسلامي ابلاغ کرد.

با توجه به تأکيد رئيس دانشگاه مبني بر به حداقل رساندن جابجايي دانشجويان در شرايط کنوني و به منظور حفظ سلامتي دانشجويان، دستورالعمل نحوه برگزاري کلاس هاي دروس عملي، کارگاهي، آزمايشگاهي و قسمت عملي دروس نظري-عملي در نيمسال دوم و دوره تابستان سال تحصيلي 1399-1398 و نيمسال اول سال تحصيلي 1400-1399 ابلاغ شده است.

براساس اين دستورالعمل، کلاس هاي درس عملي، کارگاهي، آزمايشگاهي و قسمت عملي دروس نظري-عملي بايد طي چند روز به صورت پيوسته با در نظر گرفتن ظرفيت هر کلاس (در گروه هاي 3 تا 7 نفره) و با رعايت فاصه اجتماعي و تمام پروتکل هاي بهداشتي به شرح جدول زير برگزار شود:

نيمسال

شروع کلاس هاي دروس عملي

پايان کلاس هاي دروس عملي

دوم سال تحصيلي 1399-1398

1399/5/4

1399/6/31

دوره تابستان 1399-1398

1399/5/4

1399/6/31

اول سال تحصيلي 1400-1399

1399/8/1

1399/11/2

 

در اين دستورالعمل آمده است: درخصوص کلاس‌هاي عملي، کارآگاهي و آزمايشگاهي که دانشجويان با ادوات و ابزار کار به صورت مستقيم مشغول فعاليت هستند، ضروري است به منظور رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي برگزاري اين کلاس‌ها براي گروه‌هاي تعيين‌ شده در هر روز به صورت پيوسته و در چند روز متوالي برگزار شود. بديهي است ضدعفوني ابزار کار در هر روز کاري الزامي است.

همچنين دروس عملي که به صورت انجام مطالعات و پژوهش‌هاي کتابخانه‌اي و اسنادي بوده و برابر اعلام استاد و موافقت گروه آموزشي برگزاري آنها بدون نياز به حضور فيزيکي دانشجو امکان‌پذير است، در اين حال استاد مربوطه مي تواند با هماهنگي واحد دانشگاهي مراتب را به دانشجويان اعلام کند.

براساس بندهاي اين دستورالعمل؛ آن بخش از دروس عملي، آزمايشگاهي و کارگاهي که قابل اجرا به شکل غيرحضوري است، استاد درس مي‌تواند آن بخش را به صورت انفرادي در آزمايشگاه يا کارگاه انجام داده و به طور مجازي در اختيار دانشجويان قرار دهد.

لازم است هر واحد دانشگاهي برنامه زمان‌بندي کلاس‌ها را با هماهنگي همه گروه‌ها از شنبه تا پنجشنبه به گونه‌اي برنامه ريزي کند تا از تجمع بيش از حد در يک روز يا يک ساعت خودداري شود.

همچنين دانشجويان مي‌توانند کلاس‌هاي درس عملي را براساس طرح تعاون واحدهاي دانشگاهي و با معرفي واحد دانشگاهي مبدأ در واحد دانشگاهي محل سکونت (در صورت ارائه درس) بگذرانند و نتيجه به واحد مبدأ اعلام شود.

واحدهاي دانشگاهي مبدأ پس از بررسي درخواست‌هاي ثبت‌ شده، بايد حداکثر تا دوم مردادماه نسبت به ارسال ليست دروس دانشجويان متقاضي به واحد مقصد، اقدام کنند. دانشجويان بايد اين دروس را در نيمسال دوم و دوره تابستان سال تحصيلي 99-98 انتخاب واحد کرده باشند.

براساس اين دستورالعمل؛ در صورتي که در پايان دوره نياز به برگزاري آزمون کتبي درخصوص دروس عملي، کارگاهي، آزمايشگاهي و قسمت عملي دروس نظري-عملي باشد، برگزاري آزمون به صورت مجازي (برخط) است.

همچنين درخصوص دروس تربيت‌بدني اعم از عمومي و تخصصي، بخش نظري اين دروس به صورت مجازي برگزار و ارزيابي پايان نيمسال نيز به صورت مجازي انجام مي شود.

در بخش عملي نيز طبق دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان، واحدها و مراکز دانشگاهي بايد ابتدا اماکن ورزشي مورد نظر را در سامانه http://salamat.gov.ir ثبت نام کرده و سپس اساتيد با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي و فاصله گذاري اجتماعي در هريک از گروه هاي چند نفره دانشجويي (حداکثر 10 نفر) نسبت به تدريس قسمت عملي آن اقدام کنند.

در پايان نيمسال، ارزيابي به صورت عملي با رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي و فاصله گذاري اجتماعي انجام خواهد شد.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن