کد مطلب: 130459
دکتر عطايي کچويي خبر داد؛
ايجاد «اکوتوريسم» دانش‌آموزي در مزرعه تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد
تاریخ انتشار : 1399/04/31 11:41:46
نمایش : 303

به گزارش روابط عمومي دانشگاه:
دکتر مهرداد عطايي کچويي در حاشيه بازديد خبرنگاران و عکاسان از مزرعه آموزشي و تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد گفت: مزرعه گياهان دارويي با کاشت بيش از ۸۰ گونه گياه مکان مناسبي براي علاقه‌مندان به ويژه دانش‌آموزان سال آخر دبيرستان و هنرستان است تا با انواع گياهان دارويي و خواص آنها آشنا شوند.

وي بيان کرد: ۱۰ نوع مختلف از گياهان دارويي از مناطق مختلف کشور در اين مزرعه توليد شده است و اين گياهان معمولاً از نظر اقتصادي براي کشت در ايران مقرون به صرفه هستند.

دانشيار گروه گياهان دارويي دانشکده کشاورزي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد تصريح کرد: کشت گياهان دارويي در چهارمحال و بختياري با توجه به ارتفاع از سطح دريا و شرايط آب و هوايي، تأثير زيادي در ترکيبات ثانويه اين گياهان دارد.

دکتر عطايي کچويي يادآور شد: در مزرعه تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد ميزان سازگاري گياهان دارويي با آب و هوا و خاک چهارمحال و بختياري سنجيده مي‌شود.

وي با بيان اينکه بالغ بر ۲۵۰ کارگر در اين مزرعه مشغول به‌ کار شده‌اند، افزود: براي جداسازي گياهان دارويي در حوزه مشاغل خانگي براي افراد بي‌سرپرست و بدسرپرست زيرپوشش کميته امداد، اشتغال ايجاد مي‌شود.

دانشيار گروه گياهان دارويي دانشکده کشاورزي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد با تأکيد بر استفاده از ظرفيت دانشجويان و فارغ‌التحصيلان ارشد و دکتري در رشته‌هاي گياهان دارويي گفت: براي خشک کردن و بسته‌بندي گياهان دارويي نيز در اين مزرعه اشتغال ايجاد شده است.

دکتر عطايي کچويي، کارآفريني، اشتغالزايي و درآمدزايي را از اهداف ايجاد مزرعه گياهان دارويي عنوان و بيان کرد: در حوزه صنايع تبديلي و تکميلي، خشک‌کن طبقاتي با دماي متعادل آماده مي‌شود و برند اين محصولات نيز با اخذ ۱۸ مجوز سيب سلامت پس از دو سال ثبت شد.

وي با اشاره به اينکه گل گاوزبان، به‌ليمو و استوخودوس کاربردهايي در آرامش اعصاب، آرايشي و بهداشتي دارند، ادامه داد: سرخارگل يکي از گياهان دارويي است که در اين مزرعه به‌صورت آزمايشي کشت شده است و به گفته کارشناسان اين حوزه، اين گياه نقش مؤثري در افزايش ايمني بدن دارد و قطعاً مي‌تواند سيستم ايمني بدن را در برابر انواع بيماري بالا ببرد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن