کد مطلب: 130451
مراکز تحقيقاتي در خدمت جهش توليد
توليد محصولات ارگانيک در حد شعار باقي مانده است/ اخذ 19 مجوز «سيب سلامت» براي محصولات مرکز تحقيقات گياهان دارويي
تاریخ انتشار : 1399/04/28 12:27:25
نمایش : 149
رئيس مرکز تحقيقات گياهان دارويي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: پس از دو سال تلاش شبانه‌روزي با وجود سخت‌گيري‌هاي دستگاه‌هاي نظارتي و دولتي به دانشگاه آزاد اسلامي، موفق به اخذ 19 مورد مجوز سيب سلامت براي محصولات شديم.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه:
مراکز تحقيقاتي به‌عنوان بازوي پژوهش‌هاي کاربردي و صنعتي در بطن دانشگاه‌ها به‌منظور ايجاد بستري براي گزينش، شکوفايي و ماندگاري فرهيختگان علمي و تحقق اهداف کلان دانشگاهي ايجاد شده‌اند.

تمرکز پژوهش درحوزه‌هاى پيشتاز علمى، ارتقا و تقويت کيفيت تحقيقات دوره‌هاي تحصيلات تکميلي با همکاري واحدهاي پژوهشي دانشگاه، جهت‌دهي پژوهش در راستاي تامين نيازهاي ملي و منطقه‌اي، تدوين و واگذاري دانش فني و تجاري‌سازي نتايج تحقيقات دانشگاهي، تمديد و گسترش روابط تحقيقاتي موجود، ترويج روابط جديد با مراکز علمي پيشرفته داخلي و خارجي، شرکاي صنعتي، تجاري و شرکت‌هاي بزرگ از ديگر اهداف مراکز تحقيقاتي در واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي به‌شمار مي‌رود.

دانشگاه آزاد اسلامي با بهره‌مندي از 190 مرکز تحقيقاتي در گروه‌هاي پزشکي، فني و مهندسي، علوم پايه و علوم پيشرفته در واحدهاي دانشگاهي سراسر کشور از ظرفيت تحقيقاتي عظيمي برخوردار است. ظرفيت‌هايي که مي‌تواند در واگذاري و انتقال دانش فني و تخصصي به مراکز رشد و پارک‌هاي علم و فناوري ايفاي نقش کند و سهم اقتصاد دانش‌بنيان را در سبد درآمدهاي دانشگاهي افزايش دهد.

دکتر مهرداد عطايي رئيس مرکز تحقيقات گياهان دارويي دانشگاه آزاد اسلامي درباره آخرين دستاوردهاي تحقيقاتي اين مرکز اظهار کرد: فعاليت‌هاي اين مرکز تحقيقاتي از ابتداي سال 98 آغاز شده و پازل‌هاي مختلف کشت‌وصنعت در ابعادي کوچک به ‌همت دانشجويان و اعضاي هيئت علمي ايجاد شده است. بازديد رياست عالي دانشگاه از واحد شهرکرد و حمايت وي براي بهره‌برداري از ظرفيت‌هاي منطقه‌اي انگيزه‌اي براي آغاز پروژه‌هاي بزرگ شد.

وي افزود: سال گذشته دستگاه‌ها و تجهيزات فرآوري محصولات گياهان دارويي از جمله ادوات بسته‌بندي، تي‌بگ زن و شيرينگ با اخذ تسهيلات بانکي خريداري شد. با تهيه چنين امکاناتي تصميم بر اين شد که با استفاده از ظرفيت‌هاي منطقه‌اي و توانمندي‌هاي اعضاي هيئت علمي توليد مواد اوليه و محصولات پايه نيز در مرکز تحقيقاتي کليد زده شود.

رئيس مرکز تحقيقات گياهان دارويي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد بيان کرد: با بهره‌گيري از دانشجويان فعال و ساعي در مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري نيز مقدمات مهارت‌افزايي و کسب تجربه دانشجويان فراهم شد. طرح برون‌دانشگاهي «بررسي سازگاري 12 نوع گياه دارويي در زاينده رود» پايه و انگيزه‌اي شد تا طرح‌نامه توليد گياهان دارويي ارگانيک و غذاي سالم در دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد آغاز شود.

دکتر عطايي با اشاره به درک نادرست جامعه از محصولات ارگانيک و سالم، عنوان کرد: بسياري از خانواده‌ها با مفهوم غذاي ارگانيک واقعي آشنا نيستند و نمي‌دانند از کجا بايد تهيه کنند. البته توليد محصولات ارگانيک و واقعاً سالم در کشور در حد شعار باقي مانده و مصرف سموم و کودهاي شيميايي همه معادلات محصولات ارگانيک را به‌هم ريخته است.

وي ادامه داد: با زمينه دانشي و فني که پيش از در ساليان گذشته کسب شده بود با بهره‌برداري 4 هکتار از زمين‌هاي زراعي و انعقاد قرارداد با دانشگاه، فعاليت‌هاي کاشت با آخرين روش‌هاي نوينِ آبياري طيف زيرسطحي آغاز شده و روش‌هاي ونتوري در کوددهي محصولات و کشت پلاستيک براي مقابله با علف‌هاي هرز انجام شد. 10 گونه گياه دارويي اکنون مراحل رشد و آزمايش را سپري مي‌کنند و آماده بهر‌ه‌برداي مي‌شوند.

رئيس مرکز تحقيقات گياهان دارويي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد تصريح کرد: اين مرکز با هدف‌گذاري کاشت و برداشت تعداد 80 گونه گياه دارويي درنظر دارد کلکسيوني از گياهان دارويي را از سراسر کشور جمع‌آوري کند تا براساس نيازهاي جامعه، آنها را روانه بازارهاي هدف کرده و دانش‌آموختگان را وارد چرخه اشتغال مرتبط کند.

دکتر عطايي از ورود مرکز تحقيقاتي به فرآيند برداشت و فرآوري مزارع گل‌محمدي دانشگاه آزاد واحد شهرکرد خبر داد و گفت: پيش از اين دانشگاه محصولات گل‌محمدي را به‌صورت خام فروشي با قيمتي اندک روانه بازار مي‌کرد که با ورود مرکز تحقيقات گياهان دارويي اکنون اين محصولات وارد فرآيندهاي رطوبت‌زدايي، بسته‌بندي و تجاري‌سازي مي‌شود.

وي با اشاره به افزايش بهره‌وري در مصرف آب در کاشت محصولات جديد تشريح کرد: با استفاده از روش‌هاي آبياري نوين و اصولي، مصرف آب در مزارع کشت به يک پنجم شرايط سابق تقليل پيدا کرده است. مصرف کود نيز به ازاي هر هکتار به 5 کيلوگرم رسيده که در مقايسه با روش‌هاي رايج روند بسيار کاهشي بوده است. از اين‌رو هزينه‌هاي کود شيميايي کاهش پيدا کرده و شاخص‌هاي شيميايي خاک نيز بي‌دليل بالا نمي‌رود.

رئيس مرکز تحقيقات گياهان دارويي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد با اشاره به نظارت و راستي‌آزمايي مداوم سازمان حفظ نباتات جهاد کشاورزي از مزارع وکارگاه‌هاي توليد محصولات بيان کرد: پس از دوسال تلاش شبانه‌روزي با وجود سخت‌گيري‌هاي دستگاه‌هاي نظارتي و دولتي به دانشگاه آزاد اسلامي، موفق به اخذ 19 مورد مجوز سيب سلامت براي محصولات شديم که به تنهايي دستاورد بزرگي محسوب مي‌شود.

دکتر عطايي درباره مراحل نظارتي و روند توليد و ارائه محصولات به دست مشتريان گفت: محصولات زراعي از لحاظ ميزان سموم و محصولات برداشت شده از نظر بسته‌بندي و ميزان آلودگي به قارچ‌ها و باکتري‌ها بررسي مي‌شوند و با دو نشان استاندارد و کد 9 رقمي محصولات سالم و سيب سلامت وارد بازار شده و عرضه مي‌شوند.

وي درباره درآمدهاي دانشگاه از جهت فعاليت‌هاي کشت و توليد اظهار کرد: اين مرکز در اول راه قرار دارد و ذات فعاليت‌هاي کشاورزي نيز در سودهي بلند مدت معني پيدا مي‌کند؛ ولي 20 درصد تمام درآمدهاي مراکز تحقيقاتي به دانشگاه آزاد واحد شهرکرد اختصاص پيدا مي‌کند. اکنون 6 دانشجوي مقطع دکتري و سه دانشجوي کارشناسي ارشد در طرح‌هاي اشتغال و کشاورزي مرکز تحقيقات درحال فعاليت هستند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن