کد مطلب: 130394
گزارش فعاليت دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد در ايام شيوع کرونا
ساخت کيت مولکولي و راه اندازي کتابخانه ديجيتال کوويد - ۱۹
تاریخ انتشار : 1399/01/30 22:47:45
نمایش : 231
سال 99 از ابتدا متفاوت شروع شد و باني اين تفاوت يعني کرونا، مراکز تحقيقاتي و دانشگاه‌ها را بر آن داشت تا براي کمک و همياري به مردم در مسير مبارزه با کرونا دست به کار شوند. واحد شهرکرد دانشگاه آزاد اسلامي ازجمله همين مراکز آموزش عالي است که با طرح‌هايي نظير ساخت کيت مولکولي تشخيص بيماري کرونا، توليد ماسک و مايع ضدعفوني‌کننده و توليد دمنوش‌هاي گياهي تقويت‌کننده سيستم ايمني بدن، تلاش کرده نقش علمي خود را در صحنه مبارزه با کرونا ايفا کند.  به اين بهانه با ابراهيم رحيمي، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال‌وبختياري پيرامون فعاليت‌هاي اين واحد دانشگاه در زمينه‌هاي آموزشي و پژوهشي در ايام کرونا به گفت‌وگو نشستيم که مشروح آن را در ادامه مي‌خوانيد.
ابراهيم رحيمي درخصوص فعاليت‌هاي فناوران دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال‌وبختياري در بحث کرونا اظهار کرد: اين دانشگاه در رابطه با بحث کرونا فعاليت‌هاي مختلفي ازجمله ساخت کيت، توليد گياهان دارويي، راه‌اندازي کتابخانه ديجيتال کوويد-19 و... داشته است.» وي افزود: «واحد شهرکرد درحال انعقاد درخصوص ساخت کيت تشخيص کرونا به روش مولکولي است که البته در مرحله مقدماتي کار هستيم و اگر مجوزات لازم گرفته شود به توليد خواهد رسيد.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد ادامه داد: تخصص و زمينه کار ساخت کيت مولکولي در اين دانشگاه وجود دارد و آزمايشگاه دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد در بحث مولکولي و بيوتکنولوژي يکي از مجهزترين آزمايشگاه‌هاي استان و حتي استان‌هاي مجاور است و خوشبختانه اعضاي هيات‌علمي اين دانشگاه با مرتبه‌هاي استاديار، دانشيار و استادي، تخصص و تجربه مناسبي در اين زمينه دارند.
  رحيمي اضافه کرد: از ديگر فعاليت‌هاي شرکت‌هاي فناور واحد، توليد دمنوش گياهي براي تقويت سيستم ايمني بوده (شرکت کچوان) و عطايي به همراه تيم‌شان که همه از اعضاي هيات‌علمي، دانشجويان و فارغ‌التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد هستند در اين مهم نقش داشته‌اند، تمام مجوزات لازم گرفته شده و تقريبا دوماهي است که به توليد رسيده است.
وي با بيان اينکه در واحد شهرکرد کارآفريني شکل گرفته و درحال حاضر در شرکت کچوان از دانشجويان، فارغ‌التحصيلان و اعضاي هيات‌علمي براي توليد اين دمنوش و نمونه‌هاي مشابه استفاده شده است، گفت: تعدادي از دانشجويان و فارغ‌التحصيلان اين دانشگاه در رشته گياهان دارويي و صنايع غذايي مشغول فعاليت هستند. در اين شرکت همه مراحل کار از کاشت، برداشت، خشک‌کردن، فرآوري، سالم‌سازي و حتي بسته‌بندي انجام مي‌شود.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد ادامه داد: تاکنون در اين دو ماه 200 بسته از دمنوش گياهي تقويت‌کننده سيستم ايمني بدن توليد، عرضه و مجدد ثبت‌سفارش شده است. تيم کارشناسي اين دمنوش را به عنوان يک مکمل درماني براي بيماري‌هاي ويروسي ازجمله آنفلوآنزا، سرماخوردگي، بيماري‌هاي مشابه و بيماري‌هاي تنفسي به بيماران پيشنهاد مي‌کنند. اين محصول از ترکيب گياه سرخارگل، آويشن و... تشکيل و کارهاي آزمايشي روي آن انجام شده و مجوزات لازم جهت توليد محصول از محيط‌زيست، جهاد کشاورزي، سازمان غذا و دارو، انجمن طب سنتي ايران و... اخذ شده است.
وي ادامه داد: در کنار اين محصول گياهي، ۲۰ محصول و دمنوش گياهي ديگر هم داراي مجوزهاي لازم جهت توليد هستند. اين 20 محصول انواعي از دمنوش‌هاي گياهي هستند که با خواص آرام‌بخشي، کاهش فشارخون، کمک به دفع سنگ کليه، افزايش تقويت سيستم ايمني بدن و... به کار مي‌روند. اين عضو هيات‌علمي دانشگاه آزاد اسلامي عنوان کرد: چهار هکتار از 53 هکتار زمين کشاورزي واحد به کاشت گياهان دارويي به روش ارگانيک و سالم اختصاص داده شده است. بخشي از مزرعه دانشگاه زيرکشت گل‌محمدي است و اميدواريم با راه‌اندازي کارگاه اسانس‌گيري واحد که درحال راه‌اندازي است، از خام‌فروشي محصول گل‌محمدي جلوگيري شود.
رحيمي با بيان اينکه شرکت ديگري در واحد شهرکرد در مراحل پاياني توليد مواد شوينده است، اظهار کرد: پايه و ترکيب اصلي اين مواد مشابه ساير مواد شوينده و ضدعفوني‌کننده‌هاست، اما تفاوتش اين است که با قيمت پايين‌تر و ميزان بيشتر مي‌توان اين مايع ضدعفوني‌کننده را توليد کرد و در اختيار واحدهاي استان و سازمان‌هاي مختلف استان قرار داد که نظام مهندسي استان پيشنهاد داده اگر توليد شد در اختيارشان قرار داده شود. درحال حاضر دستگاه با همکاري دانشگاه آزاد شهرکرد ساخته شده و نکته مهم اين است که ساخت دستگاه توسط دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد انجام شده؛ يعني مواد اوليه خريداري و متخصصان دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد با کمک نيروهاي بيروني اين دستگاه را ساخته‌اند و منتظر اخذ يک‌سري مجوزهاست که پس از کسب آن اقدام به توليد خواهند کرد، چراکه نمونه اوليه آن توليد شده و استاندارد آن را تاييد کرده است.
رحيمي درباره فعاليت‌هاي جهادي دانشجويي هم گفت: گروه جهادي فانوس وابسته به بسيج دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد با همکاري دانشجويان بسيجي ساير دانشگاه‌ها اقدام به راه‌اندازي کارگاه توليد ماسک کردند. آنها درکنار توليد ماسک، در بسته‌بندي و توزيع مواد ضدعفوني‌کننده به اقشار بي‌بضاعت نقش موثري داشتند.
وي افزود: گروه‌هاي بسيجي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد در ضدعفوني‌کردن 15محله از چهارمحال و بختياري نقش داشتند و همچنان درحال فعاليت هستند که واقعا جا دارد از اين عزيزان تقدير شود.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد ادامه داد: موردي که به‌دنبال شيوع ويروس کرونا به شکل جدي در دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال‌وبختياري دنبال شد، بحث برگزاري کلاس‌هاي مجازي بود که دوستان پشتيباني، تيم‌هاي آموزشي و ‌آي‌تي دانشگاه شبانه‌روز از 17 اسفند تاکنون پيگير برگزاري منظم کلاس‌ها بودند و شايد يکي از استان‌هاي پيشرو در اين زمينه چهارمحال‌وبختياري بوده است، چراکه الان بيش از 80 درصد کلاس‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي اين استان به‌صورت آنلاين برگزار شده و بيش از 90 درصد اساتيد اين دانشگاه کلاس‌هايشان را برگزار کردند. حضور دانشجويان در اين کلاس‌ها خوب بوده و از دانشجويان خواستيم تا مطالب و فايل‌هاي اساتيد را به کساني که نتوانستند در کلاس‌ها حضور پيدا کرده يا فايل‌ها را دريافت کنند، برسانند.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد درباره دانشجوياني که نتوانستند از کلاس‌هاي آنلاين استفاده کنند، هم گفت: ميز کار مجازي فعاليت ديگري بود که اين دانشگاه درنظر داشته و اساتيد دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد موظف هستند ميزکار مجازي با ساعت و روز مشخص داشته باشند تا پاسخگوي دانشجويان خود باشند ضمن اينکه مديرهاي گروه‌هاي آموزشي با هماهنگي رئيس دانشکده‌ها حداقل سه روز در هفته درمحل کار خود حاضر‌ند و پاسخگوي دانشجويان گرامي هستند.
وي افزود: از تمامي مديرگروه‌ها و اساتيد خواسته شده با توليد محتوا و برنامه‌هاي کمک‌آموزشي در افزايش کميت و کيفيت کلاس‌ها کوشا باشند. از همه دانشجويان تقاضا مي‌شود با کار جهادي همچنان که در توليد و توزيع ماسک و گندزدايي برخي محل‌هاي شهر کار کردند، با همدلي، همکاري و انسجام در تقويت کيفيت کلاس‌هاي آموزشي ايفاي نقش داشته باشند و دوستان خود را در دريافت محتواي کلاس‌ها ياري کنند.
رحيمي اشاره کرد: چندين کلاس به سيستم‌هاي سخت‌افزاري و نرم‌افزاري مناسب جهت برگزاري کلاس‌ها در واحد‌هاي دانشگاهي استان مجهز شده تا در صورت نياز همکاران بتوانند از آنها استفاده کنند. 16 نفر از نيرو‌هاي پشتيبان کلاس‌هاي مجازي در استان شبانه‌روزي به صورت تلفني پاسخگوي دانشجويان و اساتيدي هستند که براي ورود به کلاس‌هاي درس دچار مشکل مي‌شوند. علاوه بر اينکه اين عزيزان همه‌روزه حتي ايام تعطيلات نوروز هم در محل کار خود حاضر بوده‌اند که جا دارد نهايت تشکر را از آنها داشته باشم.
وي درباره برگزاري کلاس‌هاي دفاع پايان‌نامه اظهار کرد: هنوز بخشنامه‌اي درخصوص نحوه برگزاري جلسات دفاع پايان‌نامه ابلاغ نشده، اما به‌زودي با ابلاغ اين بخشنامه دانشجويان دوره‌هاي تحصيلات تکميلي قادر به دفاع از پايان‌نامه و رساله‌هاي تاييدشده خود خواهند بود.
رحيمي افزود: دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال‌وبختياري آماده برگزاري دفاع دانشجويان به هردو روش حضوري و ويدئوکنفرانس است.
او درخصوص سوالي که شرايط احتمالي برگزاري حضوري چگونه مي‌تواند باشد، گفت: دانشگاه سالن‌هاي کنفرانسي را در شرايط بهداشتي تجهيز کرده و دفاع از رساله با حضور حداقل افراد يعني دانشجو، استادراهنما، داوران و نماينده‌اي از تحصيلات تکميلي با رعايت فاصله و اصول استاندارد و بهداشتي برگزار خواهد شد، ولي در هر صورت اين دانشگاه منتظر ابلاغ بخشنامه مذکور است.
وي با بيان اينکه در اين ايام کتابخانه تخصصي ديجيتال کوويد-۱۹ راه‌اندازي شد، عنوان کرد: براي دستيابي به اخبار لاتين و فارسي مربوط به ويروس کرونا و همين‌طور آخرين منابع علمي، کتابخانه ديجيتالي در دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد راه‌اندازي شد که در آن مي‌توان به آدرس بيش از ۳۰ سايت معتبرترين ژورنال‌هاي علمي جهاني در کنار آخرين اخبار سازمان جهاني بهداشت درمورد کرونا، آدرس پايگاه‌هاي علمي جهان اسلام، مراکز اسناد علمي و الکترونيکي در قالب مجموعه کتابخانه الکترونيکي و وب‌سايت دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد دسترسي داشت.
يکي‌ديگر از فعاليت‌هاي اساتيد خصوصا اساتيد گروه روانشناسي دانشگاه استان چهارمحال‌وبختياري همکاري با صدا و سيما و همچنين فعاليت ايشان در فضاهاي مجازي با هدف آگاهي و جلوگيري از تشويش و نگراني ناشي از بيماري کوويد -۱۹ بوده است.
رحيمي در پايان گفت: بخش‌هاي مختلف دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال‌وبختياري با تمامي امکانات و با رعايت فاصله‌گذاري و مسائل بهداشتي، فعاليت‌هاي تحقيقاتي و پژوهشي خود را از جمله در آزمايشگاه‌ها، مراکز تحقيقاتي، کارگاه‌ها، مرکز رشد، مزرعه و... به جد دنبال مي‌کنند.
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن