کد مطلب: 130341
همزمان با اربعين سيدالشهداي جبهه مقاومت؛
نشست تخصصي بررسي ابعاد حقوقي ترور سردار بزرگ اسلام شهيد حاج قاسم سليماني و همرزمانش در دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد
تاریخ انتشار : 1398/11/23 16:44:21
نمایش : 363
نشست تخصصي بررسي ابعاد حقوقي ترور سردار بزرگ اسلام شهيد حاج قاسم سليماني و همرزمان با حضور بسيج حقوق دانان، مراجع حقوقي قضايي استان، استادن، کارکنان و دانشجويان صبح امروز در تالار اجتماعات ساختمان اداري دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه:
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري در مراسم چهلمين روز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سليماني گفت: امسال يوم الله 22 بهمن با چهلمين روز شهادت سردار سپهبد قاسم سليماني مصادف شد. خلوص نيت و خون پاک سردار باعث همبستگي بين مسلمانان جهان شد و ابهت پوشالي استکبار جهاني را شکست.
دکتر ابراهيم رحيمي افزود: چهل و يک سال از پيروزي انقلاب اسلامي مي گذرد و استکبار جهاني با تحميل جنگ،تهديد، تحقير و توطئه تلاش مي کند تا مسير انقلاب را منحرف سازد که خوشبختانه تاکنون اين توطئه ها توسط رهبري دانا ، مقتدر، مردمي بصير و نيروهاي جان برکفي چون سردار شهيد حاج قاسم سليماني خنثي شده اند.
وي بيان داشت: گام دوم انقلاب را با شهادت سردار شهيد سليماني شروع کرديم و اين گام اصلي ترين مسئوليتي که بر دوش نخبگان و دانشگاهيان قرار داده، بيان و تبيين حقايقي چون تبيين پديده الهي انقلاب و رخدادهايي چون شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سليماني است.
عضو هيأت علمي و مدير گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد هم در اين نشست تخصصي گفت: مسئله اي که به موضوع ترور سردار سليماني پيوند خورده است اقدام متقابل ايران، پنج روز پس از حادثه ترور شهيد سليماني بود که سپاه پاسداران پايگاه هاي عين الاسد عراق را مورد اصابت موشک قرار داد.
دکتر ولي الله نوري افزود: طبق ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد، هر کشوري که مورد هدف حمله نظامي واقع شود حق آن را دارد که از خودش دفاع کند.
وي بيان کرد: برخي مطرح مي کنند که حق دفاع مشروع زماني مجاز است که اقدام و تهاجم اوليه به صورت مستمر باشد ولي در مقابل اقدامات تروريستي و اقدامات دفعي و به تعبير آمريکايي ها اقدامات بزن در رو، نميتوان مفهوم سنتي دفاع مشروع را صرفا پذيرفت و بايد مطابق با مقتضيات روز جامعه بين المللي و با توجه به گسترش اقدامات تروريستي مفهوم دفاع مشروع را مطابق با اين اقدامات بازتعريف کرد و در برابر اقدامات تروريستي مي توان مفهوم دفاع مشروع را پذيرفت و فاصله زماني پنج روزه بين اقدام تروريستي و دفاع مشروع نيز فرصتي معقول و متعارف در ارزيابي ابعاد اقدام تروريستي و طراحي اقدام يا اقدامات لازم در مقام دفاع مشروع است.
مدير گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد تصريح کرد: اين موضوع در رويه خود دولت آمريکا هم حدود 26 روز پس از حادثه 11 سپتامبر 2001 قابل مشاهده است که در برابر اقدام تروريستي متوسل به دفاع مشروع شد و به کشور افغانستان حمله کرد و شوراي امنيت ملل متحد نيز با تاييد حمله به افغانستان بر اين استدلال آمريکايي ها صحه گذاشت. در نتيجه استدلال ايران در جهت دفاع مشروع بودن اقدام خود از سوي مجامع سياسي بين المللي قابل خدشه نخواهد بود.
دکتر نوري اظهار کرد: بنابراين دولت ايران در اقدام خود هيچگونه مقررات بين المللي را نقض نکرد بلکه يک راهکار حقوقي براي اقدام متقابل از نوع نظامي يا همان دفاع مشروع را در پيش گرفت.
وي گفت: دولت ايران در اقدام خود ملاحظات انساني و بشردوستانه را در سياق و قالب يک اقدام نظامي مدنظر قرار داد و ايران علي رغم اينکه امکان هدف قرار دادن آسايشگاه هاي نظاميان آمريکايي را داشت. به دنبال افزايش تعداد کشته ها و تلفات در اين اقدام نبود و صرفا اقدام در مقام دفاع مشروع و با رعايت تناسب و ضرورت در دفاع انجام گرفت.
مدير گروه حقوق دانشگاه دولتي شهرکرد هم درباره ماهيت جنايت و همکاري در جنايت از منظر مقررات داخلي گفت: طبق ماده ۹ صلاحيت جهاني و قانون مجازات، عمل ترور، يک جرم بين الملي بوده و در هرجايي که رخ بدهد امکان محاکمه وجود دارد.
دکتر رشيد قديري افزود: در کشور ما زير بناي قوانين داخلي، اصول اسلامي است و جنايات مرتکب شده نسبت به سردار سليماني از نوع جنايت عمدي بوده و قابل قصاص است.
دکتر محمد فتاحي يکي ديگر از اعضاي هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد هم در اين نشست تخصصي گفت: مطابق اسناد حقوق بشري از جمله ميثاق بين المللي، مدني و سياسي هيچ شخص، دولت يا نهادي حق سلب حيات هيچ کسي را ندارد مگر تحت شرايطي خاص. باتوجه به اسناد بين المللي اقدام امريکا و سلب حيات عده اي انسان بي گناه که تحت هيچ مقننه قانوني قرار نداشتند، کاملا نقض حقوق بشر بوده و اين عمل آمريکا يک حمله متجاوزگرايانه به منافع و امنيت ملي کشور ايران و عراق بوده است.
عضو هيأت علمي و مدير گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامي پرديس لردگان دراين نشست تخصصي با اشاره به جرم انگاري اين مسئله از ديد مقررات بين المللي گفت: ترور يکي از مقام هاي عالي رتبه کشور که به دعوت کشور دوست و همسايه انجام شده است، خود مي تواند مقدمه اي بر جنگ هاي بين المللي و يا در سطح گسترده تري شروع جنگ جهاني باشد.
دکتر مرتضي صادقي اظهار داشت: متوسل شدن به زور يا تهديد عليه حاکميت ديگر کشورها مساله ديگري است که کشور آمريکا آن را نقض کرده است و اين اقدام امريکا  به نوعي تجاوز بين المللي است.
وي افزود: طبق اساس نامه ديوان کيفري بين المللي، يکي از راه هاي ارجاع وضعيت تجاوز به ديوان، از طريق شوراي امنيت است و بر اين اساس شوراي امنيت موظف است که اين موضوع را بررسي کند و در صورت احراز تجاوز موضوع را به ديوان ارجاع دهد.
در پايان اين مراسم با حضور دکتر ابراهيم رحيمي رئيس دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد، سرهنگ پاسدار مهران مرادي جانشين فرماندهي سپاه حضرت قمربني هاشم (ع) استان چهارمحال و بختياري، حجت الاسلام رضا قاسمي نژاد مسئول نهاد رهبري در دانشگاه هاي آزاد اسلامي استان، سرهنگ عباس پور رئيس بسيج حقوق دانان استان، مسئولين دانشگاه و جمعي از استادان، دانشجويان و قضات و وکلا، تالار اجتماعات ساختمان اداري دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد به نام سردار شهيد سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني نامگذاري و مزين شد.
اداي احترام به شهداي دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد و گلباران قبور مطهر پنج شهيد گمنام مدفون در دانشگاه و مداحي توسط يکي از مداحان اهل بيت (ع) و ذکر مصيبت از ديگر برنامه هاي نشست تخصصي بررسي ابعاد حقوقي ترور سردار شهيد حاج قاسم سليماني بود.
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن