کد مطلب: 130335
در گفتگوي رئيس مرکز تحقيقات و آزمايشگاه‌هاي واحد شهرکرد با آنا تشريح شد؛
بيوتکنولوژي‌ چه کاربردي در توليد محصولات لبني، واکسن‌ها و کيت‌ها دارد؟
تاریخ انتشار : 1398/11/19 08:24:02
نمایش : 176

گروه استان‌هاي خبرگزاري آنا ـ حسين بوذري؛ پژوهشگاه و شبکه آزمايشگاهي دانشگاه آزاد اسلامي در افق چشم‌انداز مجموعه تحقيقاتي توسعه‌يافته و توانمند در مديريت چرخه مسئله‌يابي و توليد دانش است که توانسته با ارتقا و هدايت صحيح منابع انساني، سازماني، اطلاعاتي و زيرساختي دانشگاه جريان ارائه راه‌حل‌هاي نوآورانه مبتني بر پژوهش را در پاسخ به نيازهاي ملي و محلي در سطوح مختلف نهادينه و کارآمد کند.

نظام پژوهش و نوآوري دانشگاه آزاد اسلامي نيز در اين افق به‌واسطه فعاليت‌هاي پژوهشگاه و شبکه آزمايشگاهي و با اتکا بر منابع انساني متخصص، پژوهشکده­‌هاي برتر، مراکز متعالي و آزمايشگاه­‌هاي پيشرفته در توسعه دانش و فناوري، نوآوري مبتني بر پژوهش و توليد ثروت از اقتصاد دانش داراي نقش مؤثر و پيشرو در کشور هم‌راستا با چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران خواهد بود.

براي اينکه در جريان فعاليت مرکز تحقيقات و آزمايشگاه‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد قرار بگيريم گفتگويي را با حسن ممتاز رئيس مرکز تحقيقات و آزمايشگاه‌ها (بيوتکنولوژي- ميکروبيولوژي- گياهان دارويي و معطر- بهداشت مواد غذايي- محصولات ارگانيک) اين واحد دانشگاهي انجام داديم که در پي مي‌آيد:

آنا: چگونگي و چرايي راه‌اندازي مرکز تحقيقات و آزمايشگاه‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد و مأموريتي که براي اين مرکز تعريف شده را بفرماييد.

ممتاز: مجموعه آزمايشگاهي دانشگاه آزاد اسلامي به دنبال تأسيس اين دانشگاه در سال ۱۳۶۴ احداث شد، اما مراکز تحقيقاتي از سال ۱۳۸۵ در ساختمان جديد دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد آغاز به فعاليت کردند. مجوز اين مراکز تحقيقاتي از سال ۱۳۹۲ به دانشگاه داده شد.

تشخيص بيماري‌هاي عفوني در مرکز تحقيقات و آزمايشگاه‌هاي واحد شهرکرد

مرکز تحقيقات و آزمايشگاه‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد را با اين هدف احداث کرديم که استان چهارمحال بختياري عمدتاً يک استان غيرصنعتي است و بيشتر در زمينه‌هاي دام‌پروري و کشاورزي فعاليت مي‌کند، به همين دليل هدف اصلي اين مرکز عمدتاً تشخيص بيماري‌هاي عفوني در دام، طيور، آبزيان، زنبور عسل وکنترل کيفي مواد غذايي توليد شده در سطح استاني است و با اين اهداف اين مرکز را تأسيس کرديم.

مرکز تحقيقات و آزمايشگاه واحد شهرکرد

مرکز ما مجهز به دستگاه‌هاي پيشرفته مربوط به ميکروبيولوژي و بيوتکنولوژي است که مي‌توانيم به راحتي انواع بيماري‌هاي عفوني را در دام، مواد غذايي و بيماري‌هايي که از طريق غذا منتقل مي‌شود، تشخيص دهيم.

آنا: بيشتر توضيح مي‌دهيد؟

ممتاز: کار مرکز تحقيقات و آزمايشگاه‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد عمدتاً تشخيص بيماري‌هاي عفوني در دام، طيور، آبزيان، زنبور عسل، کنترل کيفي و بهداشتي مواد غذايي در مواد غذايي خام مانند خوراک دام، پودر ماهي، پودر گوشت و غذاهاي آماده مصرف مانند سوسيس و کالباس است.

هر مواد غذايي که توليد شده و به مصرف انسان مي‌رسد، بايد از نظر بهداشتي کنترل شود و ما اين کار را مي‌توانيم در مرکز تحقيقاتي خود انجام دهيم.

آنا: دستاوردهايي که در حوزه ميکروبيولوژي داشتيد را تشريح مي‌کنيد؟

ممتاز: در مرکز تحقيقات و آزمايشگاه‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد پروژه‌هاي مربوط به اعضاي هيئت‌علمي و پايان‌نامه‌هاي مربوط به دانشجويان کارشناسي‌ارشد و دکتري ميکروبيولوژي، دکتري حرفه‌اي دامپزشکي، صنايع غذايي و بهداشت مواد غذايي انجام مي‌‌شود.

جايگاه پايان‌نامه‌هاي دانشجويي در پيشرفت مرکز تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد

در طول چند سال گذشته موفق به چاپ بيش از ۱۰۰ عنوان پايان‌نامه و مقاله شده‌ايم که از دل مرکز تحقيقاتي واحد شهرکرد استخراج شده و در مجلات معتبر داخلي و خارجي به چاپ رسيده است.

همچنين فعاليت‌هايي در زمينه توليد آنتي‌ژن‌هاي نوترکيب در بحث دامپزشکي در مرکز تحقيقات و آزمايشگاه‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد انجام شده، اما هنوز به مرحله توليد صنعتي نرسيده تا وارد بازار شود.

در آينده نه‌چندان دور اين کار را گسترش دهيم تا بتوانيم يک محصول دانش‌بنيان از آنتي‌ژن‌هاي نوترکيب در زمينه تشخيص بيماري‌هاي دامي و واکسيناسيون دام و طيور توليد کنيم.

آنا: جايگاه پايان‌نامه‌هاي دانشجويي و طرح‌هاي پژوهشي اعضاي هيئت‌علمي را در ارتقا و پيشرفت مرکز تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

ممتاز: پايان‌نامه‌هاي تدوين شده در مرکز ما عمدتاً در راستاي حل مشکلاتي است که در بحث دامپزشکي، دامپروري و کشاورزي در سطح استان چهارمحال و بختياري وجود دارد، به همين دليل پايان‌نامه‌هايي که توسط اعضاي هيئت‌علمي تعريف مي‌شود در اين راستاست و موفق شده‌ايم حداقل يک آمار کلي از بيماري‌هاي شايع در سطح منطقه داشته باشيم.

تأثير بيوتکنولوژي‌ها در توليد فرآورده‌هاي لبني

در راستاي تشخيص آنها اقدامات خيلي خوبي انجام شده و قصد داريم در زمينه توليد واکسن عليه اين بيماري‌ها اقدامات لازم را انجام دهيم  تا موفق به توليد واکسن يا کيت‌هاي تشخيصي شويم.

آنا: تعامل شما با مراکز رشد چگونه است؟

ممتاز: با مراکز رشد واحدهاي فناور ارتباط مناسبي داريم. يکي از هسته‌هاي فناور که در زمينه توليد محيط‌هاي کشت آزمايشگاهي فعاليت مي‌کند، در مرکز تحقيقات ميکروبيولوژي واحد شهرکرد طرح خود را پايلوت مي‌‌کند تا بعد از توليد اوليه بتواند از طريق مرکز رشد روي تجاري‌سازي‌ محصول  فعاليت کند.

هر عنواني که از مرکز رشد در زمينه ميکروبيولوژي يا ديگر مراکز تحقيقاتي به ما معرفي شود، از آنها استقبال مي‌کنيم و حتي امکانات خود را در اختيارشان قرار مي‌دهيم تا بتوانند طرح خود را عملياتي و اجرايي کنيم.

آنا: اصولاً بيوتکنولوژي و ميکروبيولوژي چه تعريفي دارند و کاربرد آنها چيست؟

ممتاز: بيوتکنولوژي استفاده از ميکروارگانيسم‌هاي زنده در راستاي توليد انواع محصولات است، به عنوان مثال ما مي‌توانيم از لاکتوباسيل‌ها که از نوع ميکروارگانيسم هستند، براي تخمير و توليد فرآورده‌هاي لبني استفاده کنيم.

ميکروبيولوژي نيز علم بررسي موجوداتي است که با چشم‌ ديده نمي‌شوند که به آنها موجودات ميکروسکوپي مي‌گويند. موجوداتي که نياز به ذره‌بين و ميکروسکوپ براي مطالعه دارند علم ميکروبيولوژي نام دارند.

در زمينه بيوتکنولوژي در واحد شهرکرد يک مرکز تحقيقات جداگانه داريم که امکانات کامل مولکولي در آنجا مستقر شده و دانشجويان، اعضاي هيئت‌علمي و حتي استادان خارج از دانشگاه مي‌توانند طرح‌هاي‌ خود را در اين مرکز انجام دهند.

بيوتکنولوژي در زمينه ميکروارگانيسم‌ها براي توليد محصولات لبني استفاده مي‌شود و وظيفه آن توليد آنتي‌ژن‌هاي نوکتي براي ساخت کيت‌ها و واکسن‌هاست.

آنا: فرآورده‌هاي دام، طيور و آبزيان بيشتر محصول بيوتکنولوژي است يا ميکروبيولوژي؟ 

مرکز تحقيقات و آزمايشگاه واحد شهرکرد

بيوتکنولوژي علمي است که براي توليد انواع محصولات خوراکي در انسان و دام و مواد آرايشي استفاده مي‌شود، به‌طوري‌که بسياري از محصولات غذايي از جمله ماست پروبيوتيک فرآورده‌ بيوتکنولوژي ميکروبي است.

توليد واکسن‌ها نيز اکنون با استفاده از بيوتکنولوژي ميکروبي در کشور ما استفاده مي‌شوند.

استقبال دانشجويان از رشته ميکروبيولوژي در واحد شهرکرد

ميکروبيولوژي در کشور ما در زمينه تشخيص و کنترل بيماري‌هاي عفوني در انسان، دام، طيور، آبزيان و زنبور عسل استفاده مي‌شود و هر آزمايشگاه تشخيص طبي يک بخش مجزا به اسم ميکروبيولوژي دارد.

آنا: چند دانشجوي رشته ميکروبيولوژي در دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد مشغول به تحصيل هستند؟

ممتاز: خوشبختانه يکي از رشته‌هاي بسيار فعال و پردانشجوي ما که مخاطب زيادي دارد، رشته ميکروبيولوژي است که در هر سه مقطع ليسانس، فوق ليسانس و دکتري در واحد شهرکرد دانشجو  داريم.

آنا: چقدر اميدوار هستيد که رشد و پيشرفت مرکز تحقيقات و آزمايشگاه‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد ادامه پيدا کند و چه برنامه‌هايي براي پيشرفت بيشتر و اشتغال‌زايي براي فارغ‌التحصيلان اين رشته داريد؟

ممتاز: با توجه به ظرفيت‌هاي موجود در واحد تحقيقاتي شهرکرد و ارتباطاتي که با کارخانه‌هاي توليد خوراک دام در استان چهارمحال و بختياري برقرار کرديم و با همکاري‌هاي صورت گرفته و موافقت اوليه اداره استاندارد غذا و دارو و از سازمان دامپزشکي کشور قول مي‌دهم در آينده‌ نه چندان دور مرکز تحقيقات ميکروبيولوژي واحد شهرکرد به عنوان يکي از آزمايشگاه‌هاي همکار در استاندارد مواد غذايي، معاونت غذا و دارو و سازمان دامپزشکي کشور قرار بگيرد و همينطور بتوانيم يک مرکز مستقل از دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد تأسيس کنيم.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن