کد مطلب: 130319
عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد شهرکرد:
سياست‌گذاري وقف بر اساس نياز آموزش عالي ضروري است
تاریخ انتشار : 1398/11/01 08:51:41
نمایش : 471
عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد گفت: ضعف در سياست‌گذاري و اطلاع‌رساني از بزرگ‌ترين عوامل بي‌بهره ماندن نظام آموزش عالي کشور از برکات وقف است. يکي از مهم‌ترين رکن‌ها تعريف و سياست‌گذاري «وقف» براساس نيازهاي مبرم جامعه بوده که البته مغفول مانده است.

محمد خسروي در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ايسکانيوز درباره لزوم تبيين و ترويج فرهنگ «وقف» در آموزش عالي و دانشگاه‌ها اظهار کرد: مقوله وقف حوزه بسيار کلاني است که بايد در سياست‌گذاري و خط‌مشي مديران نيز بازنگري شود. فرهنگ وقف از ديرباز در جامعه ايراني به‌عنوان فضيلت و کار خير رواج دارد و خيرين براي انجام امور خيريه بي‌گمان به‌دنبال وقف مي‌روند.

وي افزود: با تحقيقي اجمالي مي‌توان به اين نتيجه رسيد که در سال‌هاي اخير واقفان منشأ ثمرات بسياري در توسعه آباداني و امکانات کشور شده‌اند. در مقطعي از تاريخ اغلب وقف‌ها به سوي ساخت مساجد، تکايا و حسينه‌ها سوق پيدا کرد و سپس شاهد گسترش ميزان وقف در حوزه مدرسه‌سازي بوديم که تحول عظيمي در آموزش و پرورش کشور را رقم زد.

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد با طرح اين موضوع که بايد علل بي‌ميلي واقفان براي ورود به حوزه آموزش عالي بررسي شود، گفت: ضعف در سياست‌گذاري و اطلاع‌رساني از بزرگترين عوامل بي‌بهره ماندن نظام آموزش عالي کشور از برکات وقف است. يکي از مهم‌ترين رکن‌ها تعريف و سياستگذاري «وقف» براساس نيازهاي مبرم جامعه بوده که البته مغفول مانده است.

خسروي ادامه داد: واقفان باتوجه به روحيات بخشنده و آرمان‌گرايانه خود اگر از نيازهاي مختلف جامعه اعم از آموزش عالي اطلاع پيدا کنند و ضعف‌ها را بشناسند، وقوفات خود را در راستاي حل مشکلات و نيازهاي اصلي جامعه قرار مي‌دهند. اگر امروز واقفين نيازهاي آموزش عالي نمي‌شناسند و اين حوزه با مشکلاتي روبرو شده، متوجه مسئولان و مديران نظام آموزش عالي است.

وي با اشاره به لزوم دعوت وقفان براي احصاي نيازهاي دانشگاه‌ها بيان کرد: جامعه روحانيت، ائمه محترم جمعه، مديران دانشگاهي، مديران شهري و به‌ويژه رسانه‌هاي جمعي وظيفه خطيري در معرفي نيازهاي دانشگاه‌ها و ضرورت ورود واقفان به اين حوزه را دارند. گردهمايي فصلي واقفان در دانشگاه‌ها موجب هم‌افزايي فعالان وقف مي‌شود.

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد تصريح کرد: اکنون وضعيت خوابگاه‌هاي دانشجويي و فقدان سراهاي دانشجويي در شهرهاي کوچک از چالش‌هاي قابل توجه دانشگاه است و نبود راهکار براي اين موضوعات، پيامدهاي منفي بسياري در رفتار و سبک زندگي دانشجويان به‌ثمر مي‌آورد. واقفين بزرگوار بايد نسبت به نيازهاي دانشگاه آگاه شوند و به اين حوزه حساس به‌موقع ورود کنند.

خسروي با بيان اينکه مهم‌ترين مؤلفه توسعه کشور در گرو پويايي آموزش عالي است، خاطرنشان کرد: کارگاه‌هاي آموزشي، همايش‌هاي تبيين و ترويج، تريبون‌هاي نماز جمعه و صدا‌و‌سيما کليدي‌ترين نقش را در آگاهي‌بخشي واقفان ايفا مي‌کنند. مجموعه اقدامات ياد شده مي‌تواند در توزيع موقوفات جامعه و توجه بيشتر واقفان به دانشگاه‌ها موثر باشد.

انتهاي پيام/

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن