کد مطلب: 130310
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري:
مرکز پژوهشي آب در چهارمحال و بختياري راه‌اندازي مي‌‌شود
تاریخ انتشار : 1398/10/23 16:24:41
نمایش : 847
به گزارش روابط عمومي دانشگاه:
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري صبح امروز در ديدار با مديرعامل آب منطقه اي استان چهارمحال و بختياري گفت: باتوجه به کاهش بارندگي و کم شدن منابع آبي در سال هاي اخير، استفاده از سفره هاي آب زيرزميني بايد در استان هاي خشک فرهنگ سازي شود
دکتر ابراهيم رحيمي اظهار داشت: مواهب الهي مثل آب تنها مختص نسل فعلي نيست و نسل هاي آينده هم حقي از اين مواهب الهي دارند.
وي افزود: در راستاي فرهنگ سازي و احياي منابع آب هاي زيرزميني در استان چهارمحال و بختياري، آبياري در مزرعه آموزشي و تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد به صورت باراني و تحت فشار از نوع تيپ انجام مي شود و اين امر موجب صرفه جويي  4/1 و مصرف بهينه در برداشت آب از سفره هاي زيرزميني همراه با برداشت مرغوب محصولات ارگانيک شده است.
رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد بيان داشت: در همين راستا پژوهش هاي مسأله محور از سوي اعضاي هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري با موضوع آبخيزداري ارائه شده که مي تواند نتايج خوبي در پي داشته باشد.
دکتر رحيمي با اشاره به ظرفيت هاي موجود در دانشگاه اعم از اعضاي هيأت علمي، تعداد دانشجويان و رشته هاي متنوع در مقاطع مختلف تحصيلي تصريح کرد: با تعامل دانشگاه و آب منطقه اي و تصويب طرح هاي مطالعاتي و انتخاب استادان و دانشجويان ممتاز علمي مي توان به حل مشکلات موجود در امر کارآفريني پرداخت و به توليد و تجاري سازي علم دست يافت.
وي افزود: راه اندازي مرکز پژوهشي آب يکي از سياست هاي پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري است که انتظار مي رود ارگان هاي ذيربط در استان کمک کنند تا اين مرکز هر چه سريع تر راه اندازي و به بهره برداري برسند.
مديرعامل آب منطقه اي استان چهارمحال و بختياري هم در اين ديدار گفت: ما در کشور خيلي با کمبود آب مواجه هستيم ولي تا به امروز دقت زيادي در اين رابطه نداشتيم. سرجمع دشت هاي کشور و اشل آن در استان ما از 10 عدد دشتي که داريم 6 عدد آن ممنوعه است و 4 عدد آن ممنوعه بحراني است و برداشت آب در حد شرب هم امکان پذير نيست.
مهندس احمدرضا سدهي ساماني اظهار داشت: وظيفه ذاتي مجموعه ي دستگاه هاي اجرايي است که در اين فرآيند ورود کنند.
وي تصريح کرد: در بحث مراکز آموزشي و علمي از سوي آموزش و پرورش، جلسات و تفاهم نامه هايي داشتيم که حتي با انجام يک طرح دانش آموزي موفق شديم رتبه اول کشوري را کسب کنيم.
مهندس سدهي ساماني خاطرنشان کرد: ما انتظار داريم پژوهش هاي موثر در بحث آب و استفاده بهينه از سفره هاي آب زير زميني از حالت دانش آموزي به دانشجويي تبديل شود و ارائه طرح هاي تحقيقاتي از سوي جامعه دانشگاهي موجب نجات استانمان از بحران کم آبي شود.
وي گفت: مراکز آموزشي در استان مي توانند براي برطرف کردن نياز آبي خود در فضاهاي سبز از تصفيه پساب هاي موجود و جمع آوري آب باران در فصول پر بارش استفاده کند که خوشبختانه اين امر در دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد درحال محقق شدن است.
مديرعامل آب منطقه اي استان چهارمحال و بختياري در پايان بيان داشت: با توجه به اينکه امروز مقوله آب در استان از اهميت بالايي برخوردار است انتظار مي رود با مساعدت و حمايت مسئولين دانشگاهي، پژوهشکده آب در دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد هرچه سريع تر راه اندازي و به بهره برداري برسد.
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن