کد مطلب: 130177
نيکخواه در گفتگو با آنا:
دانشگاه آزاد اسلامي خام‌فروشي «شير» و «گل محمدي» را تعطيل مي‌کند
تاریخ انتشار : 1398/05/02 08:24:28
نمایش : 1036

مظاهر نيکخواه در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌هاي خبرگزاري آنا، درباره فعاليت‌هاي دانش‌بنيان دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري اظهار کرد: در راستاي درآمدهاي غيرشهريه‌اي در اين دانشگاه چند طرح را به سازمان مرکزي ارسال و از آنها دفاع کرده‌ايم و اکنون در حال پيگيري آنها هستيم.

وي افزود: دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد يک واحد گاوداري با ۵۰ رأس دام دارد که به‌دنبال پايلوت شير پاستوريزه هستيم تا اين محصول از حالت خام‌فروشي خارج شود و با فرآوري‌هايي که گروه تصفيه روي آن انجام مي‌دهد، بتوانيم براي دانشگاه درآمدزايي داشته باشيم علاوه بر اينکه مجوزهاي لازم براي توسعه گاوداري ۵۰ رأسي را از دکتر طهرانچي گرفته‌ايم.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري ادامه داد: موضوع ديگر بحث اسانس‌گيري از گل محمدي و گياهان ديگر است که با تقويت دستگاه‌هايي که در اختيار داريم و خريد يک ديگ بخار، مي‌توانيم در مزرعه گل محمدي که چند هکتار در اختيار واحدهاي شهرکرد و بروجن است، اسانس‌گيري را آغاز کنيم و از حالت خام‌فروشي خارج شويم و از اين به بعد از اين محل براي دانشگاه درآمدزايي کنيم.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد بيان کرد: تمام دستگاه‌هاي پروژه شير پاستوريزه خريداري شده و در مرحله پايلوت و عقد قرارداد با بخش خصوصي هستيم؛ اما قراردادي که براي اسانس‌گيري بسته‌ايم، فقط براي راه‌اندازي آن است.

نيکخواه تصريح کرد: پروژه توليد مواد شوينده را نيز در دستور کار داريم که يکي از مراکز رشدمان دنبال اين است که آن را راه‌اندازي کند تا هم مواد شوينده کل واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري را تأمين کنيم و هم قراردادي براي خريد آنها ببنديم.

وي اظهار کرد: بسته‌بندي گياهان دارويي را نيز در دستور کار داريم که يکي از اعضاي هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد پيگير آن بوده و راه‌اندازي کرده است و به محض اينکه محصول آن نشان سيب سلامت را بگيرد در بازار تقاضا، توزيع خواهد شد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري گفت: توليد تجهيزات آزمايشگاهي را نيز داريم که براي تعمير و تجهيز وسايل آزمايشگاهي است، اين پروژه هم در حال راه‌اندازي است.

نيکخواه درباره زمين‌هاي کشاورزي دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري نيز اظهار کرد: همانطور که مي‌دانيد، دانشجوي رشته کشاورزي و زراعي نداريم و تعداد دانشجويان رشته امور دام ما نيز بسيار کم است؛ اما دو واحد از واحدهاي ما يعني شهرکرد و بروجن هرکدام حدود ۵۰ هکتار زمين کشاورزي دارند که بروجن به دليل اينکه با کمبود آب مواجه است، فقط اقدام به کشت گل محمدي کرده است.

وي افزود: در واحد شهرکرد اما از اين ۵۰ هکتار، حدود ۲۵ هکتار را زير کشت جو، گندم و يونجه برده‌ايم که محصولي که از آنجا توليد مي‌شود در خود گاوداري دانشگاه استفاده مي‌شود. سه باب گلخانه هم وجود دارد که اکنون در حال کامل‌کردن تجهيزات خودشان هستند و يک سري از اعضاي هيئت علمي قصد دارند طرح‌هايي را در آنها پياده کنند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد بيان کرد: البته در زمينه اقتصاد دانش‌بنيان يک کارگاه ترشيجات هم در سايت دانشگاه در  حال راه‌اندازي است.

وي درباره تعداد رشته‌هاي مقاطع مختلف تحصيلي در دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري نيز گفت: امسال کارداني دامپزشکي را نيز به رشته‌هاي اين دانشگاه اضافه کرديم؛ البته قرار بود سازمان مرکزي برخي رشته‌هايي را که در شهرهاي ديگر وجود دارد و دانشجو نگرفته‌اند به ما معرفي کند که هنوز رشته‌اي معرفي نشده است.

نيکخواه اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري اکنون ۴۹ رشته در مقاطع کارداني و کارشناسي و ۶۰ رشته نيز در مقاطع ارشد و دکتري دارد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن