کد مطلب: 130159
راه اندازي بخش بازتواني و مراقبتهاي پزشکي حيات وحش در کلينيک تخصصي دامپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد
تاریخ انتشار : 1398/04/11 10:17:02
نمایش : 1253
براي نخستين بار در استان چهارمحال و بختياري بخش بازتواني و مراقبتهاي پزشکي حيات وحش در کلينيک تخصصي دامپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد راه اندازي شد
رئيس کارگروه حيات وحش انجمن علمي دانشجويان دامپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي  واحد شهرکرد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاري آنا گفت: بعد از چندين سال که دانشکده دامپزشکي واحد شهرکرد روي کيسهاي حيات وحش در استان هاي چهارمحال و بختياري، اصفهان و يزد فعاليت مي کرد، به صورت مستقل و به صورت کاملاً منسجم و رسمي تصميم گرفتيم که مجوز راه اندازي بخش بازتواني و مراقبتهاي پزشکي حيات وحش در کلينيک تخصصي دامپزشکي شهرکيان را از اداره کل محيط زيست استان چهارمحال و بختياري اخذ و با همکاري مسئولين دانشکده دامپزشکي موفق شديم که اين بخش را براي نخستين بار در سطح استان راه اندازي کنيم.
فربد خاکپور اظهار داشت: از زمان اخذ مجوز، حيوانات وحشي بسيار زيادي را در استان چهارمحال وبختياري و اصفهان داشتيم که به بخش حيات وحش دانشکده دامپزشکي ارجاع داده شدند. از گونه هاي مختلف پرندگان، پستانداران و خزندگان که با مشکلات متفاوتي روبرو بودند و از جمله نوزادان حيات وحش که توسط افراد ناآگاه زنده گيري شده و توسط يگان حفاظت محيط زيست کشف و ضبط شده بودند و لازم بود دوره باز پروري را طي کنند و مهارتهاي زندگي  و شکار در طبيعت را بياموزند.
دانشجوي دکتري عمومي دامپزشکي در ادامه افزود: گونه هاي متعددي داشتيم که متاسفانه انسان مشکلاتي براي اين نوع جانداران ايجاد کرده بود از جمله شکستگيها در پستانداران که تصادفات جاده اي در آنها بسيار شايع است و همچنين در مورد پرندگان شکاري در ارتباط با برخورد با کابل هاي فشار قوي که متاسفانه آسيب ديده بودند و با اخذ عکس راديوگراف و موارد تشخيص مرتبط اقدامات درماني لازم را براي آنها انجام داديم.
وي تصريح کرد: گونه هاي حيات وحشي که به بيمارستان دانشکده بخش حيات وحش تحويل داده مي شوند به دو گروه تقسيم مي شوند گروه اول حيواناتي هستند که پس از درمان قابليت بازگشت به طبيعت را دارند و زماني که اين مرحله را طي کردند مي توانند در زيستگاه خودشون رها سازي شوند.
خاکپور بيان کرد: گروه دوم گونه هايي هستند که متاسفانه دچار آسيب هاي بسيار جدي مثل شکستگي هاي قديمي شده اند که به صورت نادرست جوش خورده و امکان اصلاح هم براي آنها وجود ندارد يا نقص عضوهايي که باعث شده حيوان نتواند در طبيعت به زندگي ادامه بدهد اينها هم پس از درمان برنامه هاي تکثير در اسارت بخصوص براي گونه هاي در خطر انقراض اجرا مي شود که در آينده بتوانيم نسل هايي داشته باشيم که آن نسل ها سالم هستند و نسل هاي بعدي قابليت بازگشت و رها سازي در طبيعت را دارند.
رئيس کارگروه حيات وحش انجمن علمي دانشجويان دامپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي  واحد شهرکرد گفت: امسال در صدد هستيم براي پرندگان شکاري اين برنامه را پياده کنيم و اميدواريم که بتوانيم اين اتفاق خوبي را که رخ داده ادامه دهيم و الگويي باشيم براي ساير استان ها و ساير دانشکده هاي دامپزشکي سطح کشور و آرزو داريم بتوانيم نقش دانشکده هاي دامپزشکي را در بخش حفاظت از حيات وحش و جايگاه آن را در کشور معرفي  کنيم.
اين دانشجوي دکتري عمومي دامپزشکي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد خاطر نشان کرد: قصد داريم دوعدد روباه قرمز و يک عدد لاکپشت را در پارک ملي تنگ صياد شهرکرد رها کنيم.
وي در پايان افزود: روباه هاي قرمز 3 ماهه، از روي ناآگاهي و توسط افراد متخلف از مادر جدا شده بودند و پس از واکسيناسيون و دوره باز پروري، آماده رها سازي هستند و لاک لاکپشت هم توسط افراد متخلف رنگ آميزي شده بود و درگيري با کنه ها را داشت که پس از درمان به طبيعت باز خواهد گشت.
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن