کد مطلب: 130155
برداشت بيش از 7 تن يونجه از 4 و نيم هکتار اراضي مزرعه آموزشي، تحقيقاتي دانشگاه
تاریخ انتشار : 1398/04/02 12:21:10
نمایش : 15268
به گزارش روابط عمومي دانشگاه:
به منظور جذب درآمدهاي خارج از شهريه و وابستگي کمتر به شهريه دانشجويي، 4 و نيم هکتار از زمين هاي آبي مزرعه آموزشي و تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد امسال به کشت يونجه اختصاص يافت که به طور ميانگين از هرهکتار دو تن محصول برداشت شد.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد با اعلام اين خبر گفت: اين دانشگاه به منظور تحقق شعار سال از سوي مقام معظم رهبري و حمايت از ايده هاي جوانان به ويژه دانشجويان، اقدام به هدايت و حمايت از ايده ها مي کند تا
اين ايده ها تبديل به ثروت شود.
دکتر مظاهر نيکخواه اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامي چهارمحال و بختياري از ايده هاي مختلف دانش بنيان، ثروت آفرين و ايده هاي علمي براي تبديل شدن به ثروت حمايت مي کند. طرح حمايت از ايده هاي ثروت آفرين در قالب حمايت از دانشجويان دانشگاه، دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامي و افراد بومي اجرايي مي شود.
 وي تصريح کرد: به جهت عدم وابستگي به شهريه دانشجويي ، 4 و نيم هکتار از اراضي مزرعه دانشگاه به کشت يونجه اختصاص داده شد که به حمدالله در چين اول، بيش از 7 تن يونجه خشک برداشت شد.
دکتر نيکخواه با بيان اين که در مزرعه يونجه از روش هاي آبياري نوين استفاده مي شود، افزود: آبياري يونجه در مزرعه دانشگاه با روش آبياري باراني کاملا مکانيزه اجرا و برداشت يونجه و بسته بندي آن نيز با کمک دستگاه انجام مي شود.
وي گفت: نخستين دوره برداشت اين محصول انجام شد و شرايط اقليمي مناسب استان چهارمحال و بختياري در فصل هاي تابستان، امکان 4 دوره برداشت ديگر يونجه را در مزرعه آموزشي و تحقيقاتي واحد شهرکرد فراهم کرده است.
رييس دانشگاه آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري افزود: در هر دوره برداشت حدود 7 تن علوفه خشک توليد و علوفه 100 رأس گاو شيري گاوداري دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد تأمين مي شود.
دکتر نيکخواه اظهار داشت: تصميمات ما در زمينه کاشت و برداشت در اين مزرعه بر اساس نظرات کارشناسي اعضاي هيات علمي دانشکده کشاورزي انجام مي گيرد و براي همين ميزان برداشت محصول در اين مزرعه، از ميانگين استاندارد بيشتر و با کيفيت تر بوده است.
رييس دانشگاه گفت: مزرعه آموزشي و تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد حدود 55 هکتار است که علاوه بر انجام کارهاي تحقيقاتي دانشجويان رشته هاي کشاورزي، بيش از 30 هکتار اراضي به گل محمدي، يونجه، گندم، جو، گياهان دارويي معطر و درختان ميوه اختصاص دارد.
وي در پايان خاطرنشان کرد: همچنين از هفت هکتار از اراضي مزرعه آموزشي و تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد، بيش از 46 تن خصير جهت تأمين علوفه برداشت شد.
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن