کد مطلب: 130152
دکتر نيکخواه خبر داد:
برداشت 2 تن گل محمدي از يک هکتار اراضي مزرعه آموزشي و تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد
تاریخ انتشار : 1398/04/01 08:58:40
نمایش : 1266
از يک هکتار از اراضي مزرعه آموزشي و تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد، گل محمدي برداشت شد.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه:
رييس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد با اشاره به نامگذاري امسال از سوي مقام معظم رهبري با عنوان سال رونق توليدگفت: استفاده از نظام کشاورزي ارگانيک يعني مصرف کودهاي آلي و استفاده از روش‌هاي به زراعي به جاي مصرف سموم و کودهاي شيميايي جهت توليد ارگانيک باعث بالارفتن کيفيت محصول از نظر عطر، خصوصا ترکيبات معطر شده است.
دکتر مظاهر نيکخواه اظهار کرد: مقداري از گل‌هاي محمدي برداشت شده براي گلاب و اسانس‌گيري به کارگاه اسانس يک تني دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد انتقال داده مي‌شوند.
وي هدف از کشت اين محصول را در درجه اول کسب درآمدهاي خارج از شهريه دانشجويي و همچنين مصرف کم آب، کشت ديم اين گياه، ارزش افزوده بالاي اسانس و ارزش ويژه صادرات آن و در نهايت زيباسازي فضاي سبز و محوطه دانشگاه عنوان کرد و تصريح کرد: با توجه به برداشت خوب اين محصول در سال اول، دوم و سوم حدود يک هکتار ديگر از اراضي مزرعه آموزشي و تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد به زير کشت گل محمدي خواهد رفت.
رييس واحد شهرکرد با اشاره به مقايسه گل محمدي کشت شده در اراضي استان چهارمحال و بختياري با نمونه کشت شده در مناطق ديگر کشور گفت: اسانس توليد شده از گل محمدي کشت شده در استان بويژه دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد، داراي مواد موثره بيشتري نسبت به گل محمدي کشت شده در شهرستان هاي ديگر است.
دکتر نيکخواه افزود: گونه گل محمدي کشت شده در مزرعه آموزشي دانشگاه از نوع گل صورتي پرپر است و اين گل با آب و هواي خنک چهارمحال و بختياري سازگاري بسيار خوبي دارد.
وي با اشاره به خواص دارويي گل محمدي تصريح کرد: گل محمدي داراي ارزش درماني، بهداشتي و آرايشي است و کاربردهاي فراواني در صنعت بهداشتي، آرايشي و داروسازي دارد.
رييس دانشگاه در پايان از کارکناني که در برداشت گل محمدي از مزرعه آموزشي و تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد مشارکت و همکاري داشتند، قدرداني کرد.
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن