کد مطلب: 130039
حجت‌الاسلام منتظري مقدم مطرح کرد: کتاب مقتل سيدالشهدا(ع ) گزارش‌هايي از واقعه عاشورا را بيان مي‌کند
تاریخ انتشار : 1397/08/15 10:48:33
نمایش : 1003
استاديار مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) گفت: کتاب مقتل سيدالشهدا(ع) در دو جلد با هشت بخش و 32 فصل، گزارش‌هايي از واقعه عاشورا را بيان مي‌کند.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه:
عضو هيئت علمي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) رويکرد کتاب مقتل سيدالشهدا (ع) را رويکرد ميانه در مقابل دو رويکرد تفريطي و افراطي دانست و افزود: توجه به اعتبار منابع اخبار عاشورا به دور از سخت‌گيري‌هاي ناموجه، جلوگيري از هدر رفت اطلاعات قابل‌اعتماد تاريخي و ارائه تصويري منسجم و تحليلي جامع از وقايع عاشورا ويژگي‌هاي رويکرد ميانه در تأليف اين کتاب است.
حجت‌الاسلام و المسلمين حامد منتظري مقدم، عضو هيئت علمي و استاديار مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)، روز گذشته در نشست تخصصي معرفي مقتل سيدالشهدا (ع) که با حضور پژوهشگران ديني، استادان و دانشجويان در سالن جلسات دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد برگزار شد، با اشاره به اينکه سه رويکرد اصلي در اعتبارسنجي اخبار عاشورايي مؤثر است، گفت: برخي‌ها در نقل اخبار عاشورا رويکرد تفريطي دارند که مرحوم محدث نوري در کتاب «لولو و مرجان» و شهيد مرتضي مطهري در کتاب «حماسه حسيني» اين رويکرد را نقد کرده‌اند.
وي با بيان اينکه نقالان اخبار تفريطي صرفاً به يک کتاب چاپ شده از مقتل امام حسين(ع) اکتفا مي‌کنند، افزود: مهم‌ترين آسيب راويان اخبار تفريطي رد آن‌ها توسط اهل تخصص و در نتيجه ايجاد شبهه در مردم عادي که تمام اخبار عاشورايي را کذب مي‌دانند.
عضو هيئت علمي و استاديار مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) رويکرد افراطي را دومين رويکرد اصلي در اعتبارسنجي اخبار عاشورايي برشمرد و اظهار کرد: محدودسازي ناموجه دامنه منابع معتبر تاريخ عاشورا، ارائه تاريخ عاشورا به شکل يک تاريخ بشري و زميني و ارائه تحليل‌هاي سطحي درباره وقايع عاشورا از ويژگي‌هاي اين رويکرد است.
حجت‌الاسلام منتظري مقدم رويکرد کتاب «مقتل سيدالشهدا(ع)» را رويکرد ميانه در مقابل دو رويکرد تفريطي و افراطي دانست و خاطرنشان کرد: توجه به اعتبار منابع اخبار عاشورا به دور از سخت‌گيري‌هاي ناموجه، جلوگيري از هدر رفت اطلاعات قابل‌اعتماد تاريخي و ارائه تصويري منسجم و تحليلي جامع از وقايع عاشورا ويژگي‌هاي رويکرد ميانه در تأليف اين کتاب است.
مدرس حوزه و دانشگاه تصريح کرد: استادان تاريخ به خوبي اذعان دارند که به دست آوردن اطلاعات تاريخي کار دشواري است لذا نبايد با سخت‌گيري اطلاعات ارزشمند تاريخي را هدر داد.
وي گزارش جامع، کامل و مستند «مقتل سيدالشهدا(ع)» را نخستين دليل تمايز اين کتاب از ساير کتب مقتل دانست و عنوان کرد: گردآوري اطلاعات اين کتاب حدود يک دهه به طول انجاميد و تمام مباحث مطرح شده به صورت شورايي با حضور اساتيد و بزرگان تاريخ در موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) بررسي شده است.
حجت‌الاسلام منتظري مقدم رويکرد اصلي کتاب «مقتل سيدالشهدا(ع)» را اثباتي خواند و اظهار کرد: اين کتاب گزارش‌هايي از واقعه عاشورا بيان مي‌کند که بر اساس اسناد تاريخي قابل دفاع و مستند هستند و رويکردي صلبي و نفيي ندارد لذا آنچه در مقاتل ديگر آمده و در اين مجلد نيامده است را نفي نمي‌کند.
عضو هيئت علمي موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) توجه به نيازها و پرسش‌ها را دومين ويژگي بارز اين مقتل خواند و ادامه داد: اين کتاب قابل استفاده براي عموم مردم است اما مخاطبان اصلي آن سخنوران و مبلغين هستند که بررسي و نقد ديدگاه‌هاي مختلف در چرايي قيام اباعبدالله و پاسخ به پرسش‌هاي عاشورايي در آن گنجانده شده است.
وي با بيان اينکه رعايت معيارهاي تاريخ‌نگاري علمي از ديگر ويژگي‌هاي اين مقتل است، افزود: تمامي مؤلفان کتاب «مقتل سيدالشهدا(ع)» متخصصين تاريخي بوده‌اند و در کنار بهره‌گيري از منابع و مقاتل، به تناسب مباحث از طيف گسترده‌اي از منابع تاريخي در تأليف اين کتاب استفاده کرده‌اند.
مدرس حوزه و دانشگاه تصريح کرد: کتاب «مقتل سيدالشهدا(ع)» در دو جلد با هشت بخش و 32 فصل با همکاري گروهي از تاريخ‌پژوهان و زير نظر حجت‌الاسلام و المسلمين مهدي پيشوايي تأليف شده است که براي سهولت در مطالعه و دسترسي آسان به مقتل اباعبدالله کتابي برگزيده از دو جلد منتشر شده و در اختيار علاقه‌مندان قرار گرفته است.
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن