کد مطلب: 129983
آنا گزارش مي‌دهد؛نکات کليدي انتخاب رشته بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامي
تاریخ انتشار : 1397/05/16 08:36:37
نمایش : 3681
دفترچه راهنماي انتخاب رشته بدون‌آزمون دوره کارشناسي دانشگاه آزاد اسلامي منتشر شد و داوطلبان بايد به نکاتي در هنگام انتخاب رشته توجه کنند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري آنا،‌ دفترچه راهنماي انتخاب رشته بدون‌آزمون کارشناسي دانشگاه آزاد اسلامي منتشر شد و پس از باز شدن سامانه، داوطلبان کنکور مي‌توانند رشته‌هاي مورد علاقه خود را انتخاب و ثبت کنند.

براين اساس گروه‌هاي رياضي و فني مهندسي، علوم تجربي، کشاورزي و دامپزشکي، علوم انساني، زبان‌هاي خارجي و هنر مي‌توانند هر يک از اين رشته‌ها که مبتني بر سوابق تحصيلي است را انتخاب کنند.

در اين روش معدل کتبي داوطلبان واجد شرايط ملاک و مبناي پذيرش قرار مي‌گيرد و اسامي پذيرفته‌شدگان در يک مرحله و به طور يک جا اعلام مي‌شود. هر داوطلب براساس معدل کتبي ديپلم به اولين کد رشته‌محل انتخابي که از نظر علمي برتري دارد (در مقايسه با ساير داوطلبيني که شرايط مشابه وي را دارند) در صورت وجود ظرفيت معرفي مي‌شوند.

از آنجا که پذيرش داوطلبان صرفاً براساس سوابق تحصيلي (معدل کتبي ديپلم) صورت مي‌پذيرد و نظر به اين که دروس امتحاني داوطلبان ديپلمه با توجه به نوع ديپلم آنان (رياضي، تجربي، انساني و ...) متفاوت است لذا چنانچه نوع ديپلم داوطلب با گروه آزمايشي که متقاضي آن مي‌شود متفاوت باشد، درصد اعمال معدل کتبي متفاوت خواهد بود.

نحوه انتخاب رشته

براي آغاز انتخاب رشته مندرجات فرم تقاضانامه انتخاب رشته بايد دقيق و صادقانه تکميل شود. مسئوليت صحت مندرجات تکميل شده (مندرجات فرم تقاضانامه) به عهده داوطلب خواهد بود.

پس از پايان مهلت‌هاي مقرر ثبت‌نام اعمال هيچ‌گونه تغييري در مندرجات فرم تقاضانامه ثبت نام امکان‌پذير نيست. بنابراين داوطلب بايد در زمان تکميل اطلاعات تقاضانامه نهايت دقت را به کار گيرد.

داوطلبان بايستي معدل کتبي ديپلم خود را دقيقاً مطابق معدل مندرج در مدرک فارغ‌التحصيلي درج کنند چرا که در صورت مغايرت اعلامي با معدل مندرج در مدرک فارغ‌التحصيلي از ثبت‌نام و ادامه تحصيل فرد جلوگيري خواهد شد.

هر موقع مشخص شود که داوطلب حقايقي را کتمان کرده است يا واجد يکي از شرايط و ضوابط مندرج در اين دفترچه راهنما نيست، در هر مرحله اعم از ثبت‌نام، در حين تحصيل و ... از تحصيل محروم خواهد شد.

متقاضيان بايد با مراجعه به سامانه ثبت‌نام اينترنتي مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد نسبت به دريافت و مطالعه دفترچه راهنماي اين دوره اقدام کنند.

متقاضيان مي‌توانند با پرداخت مبلغ 400 هزار ريال نسبت به خريد کارت اعتباري ثبت‌نام اقدام کنند و با ورود شناسه ثبت‌نام، رمز ثبت‌نام و کد امنيتي به صفحه ورود اطلاعات وارد شوند و به انتخاب 20 رشته‌شهر از يک مجموعه و يک نظام آموزشي از ميان رشته‌شهرهاي ارائه شده در سامانه اقدام کنند.

متقاضياني که تمايل به انتخاب رشته‌شهر از نظام‌هاي آموزشي متفاوت را دارند مي‌توانند مجدداً با خريد کارت اينترنتي ثبت‌نام نسبت به انتخاب 20 رشته‌شهر از نظام آموزشي ديگر اقدام کنند.

داشتن ديپلم کامل نظام قديم متوسطه يا گواهي پايان دوره پيش دانشگاهي نظام جديد متوسطه الزامي است و دارندگان ديپلم فني و حرفه‌اي و کاردانش نظام جديد که فاقد مدرک پيش‌دانشگاهي و يا مدرک کارداني هستند، حق ثبت‌نام در اين دوره را ندارند.

فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي کارداني(اعم از پيوسته و ناپيوسته) غيرمشمول مجاز به ثبت‌نام در اين دوره هستند. همچنين فارغ‌التحصيلان دوره‌هاي کارداني علوم پزشکي غير‌مشمول مجاز به ثبت‌نام در رشته‌هاي ديگر در مقاطع بالاتر هستند، مشروط بر آن که تعهدات خدمت خود را به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي انجام داده باشند، بديهي است اين قبيل از فارغ‌التحصيلان، به هنگام ثبت‌نام در محل دانشگاهي بايد گواهي پايان طرح نيروي انساني را ارائه کنند.

براساس مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي و شوراي عالي برنامه‌ريزي دارندگان مدرک حوزوي مورد تأييد حوزه علميه قم که معادل ديپلم کامل نظام قديم متوسطه است، به شرط آنکه مشمول وظيفه عمومي نبوده و همزمان در حوزه علميه تحصيل نکنند، مي‌توانند در رشته‌هاي گروه علوم انساني دانشگاه ثبت‌نام کنند.

افراد مشمولي که قبلاً در دانشگاه تحصيل کرده و اخراج شده يا از تحصيل منصرف ‌شده‌اند و تحصيلات آنان ناتمام مانده و يا منجر به دريافت مدرک مقطع پايين‌تر شده است مجاز به ثبت‌نام نيستند مگر افرادي که موفق به دريافت کارت پايان خدمت يا معافيت دائم از خدمت وظيفه عمومي شده باشند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن