کد مطلب: 129944
دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد 35ساله شد
گفتگوي اختصاصي با موسس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد:
تاریخ انتشار : 1397/03/09 12:05:24
نمایش : 581
*لطفا پس از معرفي خودتان، درخصوص راه اندازي دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد توضيح دهيد.
اينجانب علي آهون منش متولد 1322 اصفهان، داراي مدرک دکتري مديريت بيماري هاي گياهي از دانشگاه کاليفرنياي آمريکا و استاد بازنشسته دانشگاه صنعتي اصفهان هستم. افتخار دارم که مدت 36 سال در مسائل آموزش عالي کشور کارکردم و مدتي هم در سه دوره متوالي به عنوان معاون آموزش و تحقيقات وزارت کشاورزي انجام وظيفه کردم. ولي بيشترين خدماتم در آموزش عالي بوده که هشت سال رييس دانشگاه صنعتي اصفهان و مسئول راه اندازي دانشگاه دولتي شهرکرد بودم و براي مدت 5 سال مسئوليت اين دانشگاه را برعهده داشتم.
به هرحال آنچه مربوط به اين مصاحبه و گفتگو است و افتخار دارم جلوي دوربين در مورد آن صحبت کنم، تأسيس دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد است که چه شد و در چه شرايطي اين دانشگاه راه اندازي شد.
تاآنجا که ذهنم ياري مي کند اوايل سال 1362 بود که آقاي دکتر جاسبي رييس دانشگاه آزاد اسلامي با آقاي دکتر گرانمايه استاندار وقت استان چهارمحال و بختياري صحبت کرده بودند که دانشگاه آزاد اسلامي در کل کشور در حال راه اندازي است و از ايشان کمک خواسته بودند. آقاي گرانمايه يک روز بنده را خواستند اون موقع رييس دانشکده کشاورزي شهرکرد بودم که هنوز دانشگاه نشده بود. استاندار وقت به بنده گفت باپيشنهاد مرحوم آيت الله هاشمي رفسجاني و موافقت حضرت امام خميني (ره) و مبلغ اهدايي يک ميليون توماني حضرت امام به دانشگاه آزاد اسلامي، اين دانشگاه راه اندازي شده و بيشتر در جهت اين است که آموزش عالي را در اقصي نقاط کشور توسعه دهد.
چون آن زمان امکانات وزارت علوم محدود بود، تعداد دانشجويان داوطلب ورود به دانشگاه زياد بودند به منظور کمک به گسترش آموزش عالي و يک مساله مهمي که ايشان آن موقع اشاره کردند اين بود که به منظور گريز از مدرک گرايي ما بتوانيم دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد را در شهرکرد ايجاد کنيم.
من از آقاي گرانمايه سوال کردم که دانشگاه آزاد اسلامي در کجا قرار است مستقر شود و چه برنامه اي داريد؟ آقاي استاندار به بنده گفت پيرو مذاکره تلفني با آقاي دکتر جاسبي، درحال حاضر هيچ کمک خاصي نمي توانيم بکنيم و بايد خود استان و امام جمعه و ديگر مسئولين و مردم کمک کنند تا دانشگاه آزاد اسلامي در شهرکرد راه اندازي شود. به اين ترتيب استاندار با يکي از مالکان شهرکردي صحبت کردند و خانه ي دو طبقه کوچکي بصورت موقت در اختيار دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد قرار گرفت. من خودم دو نفر از کارکنان دانشکده کشاورزي دانشگاه دولتي شهرکرد را به نام هاي خانم نيکبخت و مهندس ملک پور را مأمور کردم که براي شروع کار به اين ساختمان در مرکز شهر منتقل شوند. باهمت اين دو کارمند تابلويي در يکم ارديبهشت ماه سال 1362باعنوان دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد نصب شد و اين دو کارمند مشغول کار شدند و مدارک داوطلبان را جهت ثبت نام در دانشگاه آزاد اسلامي جمع آوري مي کردند. آن زمان هيچ بودجه اي نداشتيم تصميم گرفتيم يک سري قبض کمک به دانشگاه آزاد اسلامي آماده کنيم و بنده خودم که روزهاي جمعه به نمازجمعه ميرفتم اين قبض ها را بين داوطلبان کمک به دانشگاه توزيع مي کردم. به اين ترتيب بودجه اوليه دانشگاه را از اين طريق جمع آوري کرديم چون استانداري نمي توانست هيچ کمکي بکند و وضعيت دانشگاه نامشخص بود. حقوق دو کارمند هم دانشگاه دولتي پرداخت مي کرد.
*جذب اولين دوره دانشجويي در واحد شهرکرد از چه زماني و با چند رشته آغاز شد؟  
پس از راه اندازي اوليه، تلفني از آقاي دکتر جاسبي رييس دانشگاه آزاد اسلامي تقاضا کردم که براي بازديد از واحد شهرکرد به استان چهارمحال و بختياري تشريف بياورند. ايشان بدون درنگ عازم شهرکرد شدند و پس از بازديد از مکان راه اندازي دانشگاه با تصويب دو رشته به توافق رسيديم. باتوجه به اينکه بنده مسئوليت دانشکده دامپروري و کشاورزي شهرکرد را هم بر عهده داشتم و مي توانستم از استادان آنجا در امر تدريس کمک بگيرم، با رشته هاي مربوط به دامپروري و زراعت اصلاح نباتات موافقت شد و مقرر شد اولين دوره دانشجويي را به واحد شهرکرد از سازمان مرکزي اعلام کنند. پس از بازگشت دکتر جاسبي به تهران فرداي آن روز که تلفني با دکتر صحبت کردم با تصويب پنج رشته به واحد شهرکرد موافقت شد که بنده تعجب کردم به دليل اينکه در چارچوب برنامه ريزي کار مي کردم و با ايشان تماس گرفتم و گفتم ما در واحد شهرکرد براي دو رشته برنامه ريزي کرده ايم و امکانات براي ايجاد پنج رشته نداريم ولي دکتر جاسبي در جوابم شجاعانه و دلاورانه گفت نترسيد و پيش برويد ان شاالله هيچ مشکلي پيش نخواهد آمد. به اين ترتيب اولين گروه دانشجويي در پنج رشته در واحد شهرکرد ثبت نام کردند و ما کار آموزشي را آغاز کرديم. در همان زمان و مصادف با همين جذب اوليه دانشجو، آقاي سلامتي وزير کشاورزي وقت از من خواستند که به عنوان مشاور ايشان و به عنوان مدير کل آموزش و ترويج وزارت کشاورزي به تهران عزيمت کنم. مأموريت گرفتم که از وزارت علوم به وزارت کشاورزي منتقل شوم و دانشگاه آزاد اسلامي واحد شهرکرد کم کم باکمک هاي دکتر جاسبي، استاندار چهارمحال و بختياري، نمايندگان مجلس و صدالبته کمک هاي مردمي راه افتاد و امروز مي بينم که به لطف پروردگار اين واحد به يک واحد جامع و يکي از واحد هاي خوب دانشگاه آزاد اسلامي در سطح کشور تبديل شده است و با ايجاد رشته هاي مختلف در مقطع کارداني، کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري حرفه اي و تخصصي و امکانات و تجهيزات پيشرفته وسعت بسيار زيادي گرفته است.
درهرحال خوشحالم که اون سنگ بناي اوليه که بنده در شهرکرد گذاشتم هم اکنون به اين فرزند برومند تبديل شده است و از لحاظ علمي حرفي براي گفتن در سطح منطقه و حتي کشور دارد.
*براي رشد و توسعه بهتر اين مجموعه جامع آموزشي در استان چه توصيه اي داريد؟   
دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد هم اکنون با اين رتبه علمي مبراي از اين است که بنده به عنوان يک استاد تمام بازنشسته توصيه اي داشته باشم اما به هرحال برحسب وظيفه، قاعدتا اين دانشگاه به عنوان فعاليت بخش خصوصي بدون کمک هاي دولت و صرفا بر اساس کمک هاي مردمي شکل گرفته و بخصوص اينکه مايه و برکت اوليه اش همان کمک يک ميليون توماني حضرت امام خميني (ره) با پيشنهاد مرحوم آيت الله رفسنجاني که ان شاءالله هردو با اولياي خداوند محشور باشند، و همچنين کمک هاي مسئولين و نمايندگان مجلس به اين شکل تبديل شده است. اما الان که با افت دانشجو در کشور مواجه هستيم و دانشگاه آزاد تجديد حياتش را بازنگري مي کند و واحدهاي کم بازدهش را تجميع مي کند، توصيه بنده اينست که در جهت افزايش کيفيت هم قدم بردارند. کارکنان و اعضاي هيأت علمي هم که باحداقل ساخته اند و الان اين دانشگاه به اين بزرگي را هدايت مي کنند هنوز هم درخواست دارم که در جهت افزايش کيفيت براي دانشگاه آزاد قدم بردارند چون از نظر کميت واقعا حرف ندارد و گستره تمام کشور را فراگرفته و در تمام جاهايي که امکان پذير بوده گسترش پيدا کرده است. ولي الان بايد درآمد و هزينه خودش را کنترل کند و در جهت افزايش کيفيت بيش از پيش کوشا باشد.  
*يکي دو مورد از خاطرات سال هاي 1362 را برايمان بازگو کنيد.
مهمترين و جالبترين خاطره اي که مي توانم بازگو کنم زماني بود که آقاي دکتر جاسبي رييس دانشگاه آزاد اسلامي، به شهرکرد آمدند و همان موقع اوج فعاليت منافقين و ضد انقلاب ها بود. کورکورانه مقامات جمهوري اسلامي ايران را و هرکس که به جمهوري اسلامي ايران اعم از مسئول، قصاب يا بقال را ترور مي کردند و تلاش داشتند که باايجاد وحشت همه را از همکاري با جمهوري اسلامي ايران منع کنند. آقاي دکتر جاسبي با يک دستگاه پيکان سواري ساده و بسيار معمولي به شهرکرد آمدند و زماني که شب قرار بود در جايي که برايشان در نظر گرفته بوديم اسکان کنند بنده براي کمک حمل وسايل ايشان، مشاهده کردم که در صندوق عقب ماشين، اسلحه قرار دارد. دکتر جاسبي خطاب به بنده گفت براي مبارزه با منافقين هميشه و در همه حال بايد آماده و مسلح بود و اين موضوع براي من خيلي جالب بود که تازه از دانشگاه کاليفرنياي آمريکا فارغ التحصيل شده بودم، در ابتداي انقلاب، رييس يک دانشگاه با روحيه انقلابي براي دفاع شخصي از خودش آمادگي کامل داشت.
اضافه مي شود: دکتر آهون منش در حال حاضر مسئوليت دانشگاه غيرانتفاعي صنعتي فولاد، فولاد شهر اصفهان را عهده دار است.
 
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن