کد مطلب: 129873
سرپرست مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد:
آغاز تکميل ظرفيت کارشناسي‌ارشد دانشگاه آزاد/دکتري تخصصي امسال تکميل ظرفيت نخواهد داشت
تاریخ انتشار : 1396/10/26 08:18:38
نمایش : 638
سرپرست مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي از آغاز تکميل ظرفيت دوره کارشناسي ارشد دانشگاه آزاد از ساعت 8 صبح سه شنبه 26 دي ماه خبر داد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، دکتر اميررضا شاهاني در نشست خبري از تفاهم دانشگاه آزاد با وزارت علوم و آغاز مرحله تکميل ظرفيت دوره کارشناسي ارشد از ساعت 8 صبح امروز خبر داد و گفت: داوطلبان مي‌توانند جهت ثبت‌نام به مرکز آزمون دانشگاه آزاد به نشاني azmoon.org مراجعه نمايند و تا ساعت 24 يازدهم بهمن در اين سايت ثبت نام نمايند.

پذيرش 24 هزار نفر در دوره کارشناسي‌ارشد

سرپرست مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي گفت: مبناي دانشگاه آزاد همکاري با وزارت علوم است. در راستاي تعامل با وزارت علوم ظرفيت پذيرش دوره کارشناسي ارشد از 100 هزار نفر به 24 هزار نفر تغيير کرد. همچنين داوطلبان مي‌توانند هزار و 555 کد رشته محل را انتخاب کنند.همچنين پذيرفتيم که در تهران و مراکز استان‌ها پذيرش ارشد نداشته باشيم.

وي گفت: ثبت‌نام مرحله تکميل ظرفيت براي داوطلباني است که قبلاً جايي پذيرفته نشده‌اند و دانشجو نيستند. همچنين همه آنهايي که در کنکور کارشناسي ارشد سال 96 شرکت کرده‌ بودند مي‌توانند مجدداً انتخاب رشته کنند.

پذيرش دوره کارشناسي صرفا بر اساس سوابق تحصيلي

شاهاني بيان کرد: بر اساس مصوبه هيات رئيسه دانشگاه آزاد اسلامي پذيرش در رشته‌ها بر اساس سوابق تحصيلي در بازه طولاني‌تري خواهد بود. همچنين ديگر پذيرش بدون آزمون نداريم بلکه پذيرش بر اساس سوابق تحصيلي و ضابطه‌مند خواهد شد و داوطلبان دبيرستان و پيش‌دانشگاهي که معدل‌شان بهتر است پذيرش مي‌شوند.

وي افزود: همچنين پيش از اين داوطلبان براي هر يک از انتخاب‌هاي خود در رشته‌هاي بدون آزمون بايد کارت اعتباري مي‌خريدند که اين روند نيز اصلاح شده است و داوطلبان 20 رشته محل را انتخاب و يک کارت اعتباري خريداري مي‌کنند. همچنين تصميم گرفته‌ايم در مقاطعي ثبت‌نام در رشته‌هاي سوابق تحصيلي را ببنديم و پردازش کنيم و بعد دوباره سامانه را باز کنيم و پذيرش‌ها ادامه داشته باشد اين گونه هم خانواده‌ها و آن دانش‌آموزان دغدغه کمتري خواهند داشت.

سرپرست مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي اعلام کرد: زمان مربوط به پذيرش رشته‌هاي مبتني‌ بر سوابق تحصيلي در آينده‌اي نزديک اعلام مي‌شود.

وي همچنين درباره تکميل ظرفيت رشته‌هاي پزشکي گفت: در دوره دکتري حرفه‌اي در سه رشته پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي و در مقطع کارداني و کارشناسي در رشته‌هاي پرستاري و مامايي و نظير آنها در مرحله تکميل ظرفيت با هماهنگي وزارت بهداشت ثبت‌نام خواهيم داشت، معاونت علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي تعامل خوبي با وزارت بهداشت دارد البته داوطلبان بايد بدانند که ظرفيت ما خيلي محدود است فقط تعداد کمي از ظرفيت‌ها خالي مانده که در مرحله تکميل ظرفيت اميدواريم کامل شود.

عدم پذيرش تکميل ظرفيت دوره دکتري تخصصي در سال جاري

وي همچنين در پاسخ به سوال آنا درباره تکميل ظرفيت در دوره دکتري تخصصي گفت: ‌امسال مرحله تکميل ظرفيت براي دوره دکتري تخصصي برگزار نمي‌شود.

شاهاني ادامه داد: در سال 95 و در زمان مديريت قبلي ظرفيت دوره دکتري تخصصي 54 هزار نفر بود در حالي که کل دانشگاه‌هاي دولتي کشور 14 هزار و 400 نفر ظرفيت پذيرش داشتند، ما ظرفيت پذيرش در دوره دکتري تخصصي را ساماندهي کرديم و به 9 هزار و 800 رسانديم عملاً تعدادي از ظرفيت‌هاي ما خالي مانده ولي در راستاي سياست ارتقاء کيفيت از ابتدا اعلام کرديم که در دوره دکتري تخصصي تکميل ظرفيت نخواهيم داشت.

سرپرست مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي همچنين درباره برداشته شدن تکميل ظرفيت به طور کلي گفت: سعي مي‌کنيم با وزارت علوم در اين زمينه تعامل داشته باشيم، خوشبختانه وزير علوم جديد همکاري سازنده‌اي با دانشگاه آزاد دارد.

وي ادامه داد: واقعيت اين است که در حال حاضر مجموعه‌هاي زيادي در کشور دانشجو مي‌پذيرند، شايد نگراني‌ها به خاطر پخش شدن پذيرش دانشجو در هر يک از اين دانشگاه‌ها باشد. در نهايت بايد منتظر تصميم شوراي سنجش و پذيرش باشيم.

جداسازي آزمون‌هاي دانشگاه آزاد در دست پيگيري

شاهاني همچنين درباره جداسازي آزمون‌هاي دانشگاه آزاد از ساير دانشگاه‌ها گفت: فعلا اين موضوع محقق نشده است ولي بحث آزمون‌ها سر جاي خودش است دانشگاه آزاد علاقه دارد با تفاهم با وزارت علوم اين موضوع را حل کند.

وي همچنين به آمايش رشته‌ها در دانشگاه آزاد تاکيد کرد و گفت: اگر در يک استان 20 تا 30 واحد داريم و بسياري از آنها مثلا رشته حقوق و مهندسي مکانيک دارند را ساماندهي مي‌کنيم چرا که نياز نيست همه واحدها همه رشته‌ها را داشته باشند. آمارهاي خوبي در اين زمينه‌ها بدست آورده‌ايم که براي ما راهگشا هستند بر مبناي آنها مي‌توانيم دورنما را تدوين کنيم.

شاهاني اضافه کرد: ما پذيرش در رشته‌ها را متمرکز خواهيم کرد، ممکن است مثلا همين رشته حقوق و مکانيک را در يک استان فقط در 5 واحد ارائه کنيم و واحدهاي ديگر پذيرش رشته‌هاي ديگر را عهده‌دار شوند.

اجراي طرح تعاون استاني اعضاي هيات علمي در دانشگاه آزاد

سرپرست مرکز سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد اسلامي همچنين از اجراي طرح تعاون استاني اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد خبر داد و گفت: اين طرح ابلاغ شده است و اين گونه خواهد بود که هر عضو هيات علمي ديگر عضو هيات علمي يک واحد نيست بلکه عضو هيات علمي استان است و اگر در واحدي درس‌هايش کامل نشود بايد با واحدهاي ديگر ساعت‌هاي موظفي خود را کامل کند.

وي ادامه داد: همچنين ما از لحاظ ساختاري دنبال تغييرات هستيم و همانطور که رئيس هيات امنا و رئيس دانشگاه آزاد اسلامي اعلام کرده‌اند هيچ واحدي علي‌رغم مشکلات مالي تعطيل نمي‌شود، ولي دليلي هم ندارد که واحدهايي که با مشکلات مالي روبرو هستند و زيان ده‌اند با مديريت مستقل اداره شوند، بلکه چند واحد را تجميع خواهيم کرد و يک رئيس و يکسري از معاونان بر مجموع آنها نظارات مي‌کنند.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن