کد مطلب: 129112
دکتر رهبر در نشست هماهنگي و پايش امور استان‌ها خواستار شد:
تبديل واحدهاي دانشگاهي در استان‌ها به قطب‌هاي علمي با توجه به مزيت‌هاي منطقه‌اي/ ايجاد مراکز رشد و پارک‌هاي علم و فناوري در راستاي قطب‌بندي علمي واحدها/ رتبه‌بندي استان‌ها و واحدها براساس شاخص‌هاي آمو
تاریخ انتشار : 1396/06/22 13:54:21
نمایش : 182

دکتر رهبر با تاکيد بر اينکه پژوهش‌هاي کاربردي، توسعه شرکت‌هاي دانش بنيان، ايجاد مراکز رشد و پارک‌هاي علم و فناوري همه بايد در راستاي قطب بندي علمي واحدها صورت گيرد، گفت: توسعه کيفي آموزش و پژوهش و حل معضلات و مشکلات جامعه هدف اصلي و عمده دانشگاه آزاد اسلامي است.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در دوازدهمين نشست هماهنگي و پايش امور استان‌ها با اشاره به به تقارن ماه محرم با آغاز سال تحصيلي و هفته دفاع مقدس، گفت: اميدوارم واحدهاي دانشگاهي از اين برکات معنوي به منظور ايجاد فضاي ديني و انقلابي در شروع سال تحصيلي جديد و تداوم آن در کل سال بهره مند شوند.

وي ادامه داد: در اجراي طرح‌هاي فرهنگي و دانشجويي در واحدها و مراکز آموزشي شأن و شئونات دانشگاه آزاد اسلامي را رعايت و فضاي معنوي خوبي همچون گذشته حاکم کنيد.

دکتر رهبر با اشاره به ادغام سه معاونت عمران، اداري ـ مالي و برنامه ريزي و امور اقتصادي دانش بنيان در معاونت جديد توسعه مديريت و منابع دانشگاه آزاد اسلامي و همچنين ادغام معاونت ورزش در معاونت دانشجويي و فرهنگي، خاطر نشان کرد: اين تغييرات در راستاي مصوبه هيأت امناي مرکزي درخصوص چابک سازي ساختار سازمان مرکزي صورت گرفته است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينکه از تجارب مديران گذشته استفاده خواهيم کرد، گفت: اين چابک سازي بايد در واحدها و مراکز آموزشي تسرّي يابد و واحدها به سمت کوچک سازي ساختار خود پيش بروند.

وي، حمايت، هدايت و نظارت سيستماتيک را از وظايف سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي برشمرد و افزود: ستاد اين دانشگاه با تفويض اختيار به استان‌ها، صرفاً مسئوليت راهنمايي و نظارت واحدها و مراکز آموزشي در امور مختلف را برعهده دارد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: نظارت سازمان مرکزي بر عملکرد و فعاليت واحدها و مراکز آموزشي از طريق ايجاد سامانه جامع يکپارچه نظارت و ارزيابي در امور آموزشي، پژوهشي، فرهنگي و ... انجام مي‌شود.

دکتر رهبر با تأکيد بر اينکه هر استان دانشگاهي بايد متولي يک يا چند قطب علمي با توجه به مزيتهاي منطقه‌اي خود باشد، اظهار داشت: واحدهاي دانشگاهي با نگاه به ويژگي‌هاي مثبت خود در منطقه بايد به قطب علمي تبديل شوند، به عنوان مثال واحدي که در منطقه خوش آب و هوا که داراي زمينهاي حاصلخيز و مستعد کشت و کار واقع شده بايد به قطب کشاورزي تبديل شود.

وي افزود: در مرحله بعد پس از آنکه واحدها قطب علمي خود را مشخص کردند، بايد به پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي ارشد و دکتري و همچنين پروژه‌هاي تحقيقاتي استادان و اعضاي هيأت علمي در جهت تخصصي شدن و قطب بندي واحد سمت و سو بدهند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: پژوهش‌هاي کاربردي، توسعه شرکت‌هاي دانش بنيان، ايجاد مراکز رشد و پارک‌هاي علم و فناوري همه بايد در راستاي قطب بندي علمي واحدها صورت گيرد.

 

ايجاد مهارت در فارغ التحصيلان و تربيت تکنسين

وي با تأکيد بر اينکه هيچ فردي مانع گرايش سياسي هيچ شخصي در دانشگاه آزاد اسلامي نمي‌شود، خاطر نشان کرد: اين امر دليل نمي‌شود که دانشگاه را سياسي اداره کنيم و ما امور دانشگاه را بدور از هرگونه سياسي کاري پيش خواهيم برد.

دکتر رهبر از رتبه بندي استان‌ها و واحدها و مراکز آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي براساس شاخص‌هاي چون وضعيت آموزشي، پژوهشي، فرهنگي، اداري ـ مالي و ... خبر داد و گفت: ميزان دريافتي حق مسئوليت مديران براساس اين رتبه بندي تعيين مي‌شود.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي افزود: اين رتبه بندي براساس سياست‌هاي تشويقي و شايسته‌سالاري در انتخاب مديران اصلح در دانشگاه آزاد اسلامي صورت مي‌گيرد.

دکتر رهبر درخصوص نحوه برنامه‌ريزي و سياست‌گذاري در واحدها و مراکز آموزشي دانشگاه آزاد اسلامي، اظهار داشت: مديران دانشگاهي بايد برنامه‌هاي خود را با نگاه به آينده و در نظر گرفتن منافع ملي و مصالح دانشگاه آزاد اسلامي تدوين و اجرا کنند.

وي با بيان اينکه تعداد متقاضيان تحصيلات دانشگاهي در همه مراکز آموزشي عالي به دليل کاهش نرخ جمعيت دانش‌آموزي و تعدد دانشگاه‌ها رو به کاهش است و صرفاً شامل حال دانشگاه آزاد اسلامي نمي‌شود، تصريح کرد: ‌ واحدهاي دانشگاهي بايد به اين تهديد به عنوان يک فرصت نگاه کنند و به دنبال ايجاد منابع درآمد غيرشهريه اي باشند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با طرح سوال «تا چه زماني واحدها و مراکز آموزشي مي‌خواهند دانشجو جذب و تربيت کنند و فارغ‌التحصيل بيکار تحويل جامعه دهند؟»، گفت: مديران و مسئولان دانشگاهي در استان‌ها بايد دغدغه ملي داشته باشند و به فکر کارآفريني و ايجاد زمينه اشتغال براي تحصيلکرده‌هاي خود باشند.

دکتر رهبر افزود: در برهه‌اي از زمان به دليل کمبود امکانات آموزش عالي سياست دانشگاه آزاد اسلامي جذب دانشجو بود، اما در حال حاضر با توجه به گسترش دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي، توسعه کيفي آموزش و پژوهش و حل معضلات و مشکلات جامعه هدف اصلي و عمده اين دانشگاه است.

وي بر ايجاد مهارت در فارغ التحصيلان و تربيت تکنسين تأکيد کرد و گفت: نيروي کار زبده با مهارت بالا و توانمند نياز امروز کشور است که بايد در رأس امور دانشگاه آزاد اسلامي قرار گيرد.

 

تاکيد بر آينده‌نگري، آينده‌انديشي و آينده‌پژوهي در برنامه‌ها

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي همچنين بر آينده‌نگري، آينده‌انديشي و آينده‌پژوهي در تدوين برنامه‌هاي دانشگاه تأکيد کرد.

دکتر رهبر خطاب به روساي استاني دانشگاه آزاد اسلامي خاطرنشان کرد: قطار دانشگاه آزاد اسلامي در عرصه آموزش و پژوهش با تدبير، تفکر و راهنمايي‌هاي شما مديران به سمت چاره انديشي براي مسايل ملي، خلق ثروت و کارآفريني پيش مي‌رود.

وي در پايان با تأکيد بر اينکه نهال دانشگاه آزاد اسلامي با همت و تلاش مديران سابق به يک درخت تنومند تبديل شده است، گفت: اميدوارم با برنامه‌ريزي مستمر به سوي ترقي و تعالي دانشگاه آزاد اسلامي پيش برويم و اين دانشگاه را به جايگاهي که شايسته آن است، برسانيم.

در ابتداي اين نشست روساي استاني دانشگاه آزاد اسلامي به ارائه پيشنهاداتي از جمله چابک‌سازي واحدها و مراکز آموزشي، تأسيس کانون بازنشستگان دانشگاه آزاد اسلامي، راه‌اندازي سيستم يکپارچه نظارت، مستندسازي املاک، توسعه درآمدهاي غيرشهريه‌اي، کاهش ساعت اداري، تجميع دانشکده‌ها در واحدها، توسعه رشته‌هاي علوم پزشکي، توسعه شرکت‌هاي دانش بنيان به منظور رفع مشکلات جامعه و افزايش درآمد و کيفيت بخشي به آموزش و پژوهش پرداختند.

تشکيل شوراي صيانت از اموال و مستغلات دانشگاه آزاد اسلامي، اعطاي وام اشتغال‌زايي به فارغ‌التحصيلان، بازنگري در آيين‌نامه‌هاي آموزش، تفويض اختيار بيشتر به استان‌ها، مديريت هزينه‌ها، اتمام طرح‌هاي عمراني، تعامل مؤثر دانشگاه آزاد اسلامي با ساير نهادها و ارگان‌هاي دولتي و غيردولتي، گسترش رشته‌هاي بين رشته‌اي و چند نظمي، بازنگري در ترکيب اعضاي هيأت امناي استان، اجراي دقيق مقررات و وحدت رويه، تعيين تکليف نيروهاي مازاد و ... از ديگر مواردي بود که در اين نشست مطرح شد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن