کد مطلب: 128849
دکتر ميرزاده در مراسم سالگرد تأسيس دانشگاه آزاد اسلامي:
برپايي نمايشگاه دائمي دستاوردهاي فناورانه دانشگاه آزاد اسلامي / دانشگاه آزاد اسلامي امسال به اهداف سند چشم انداز درباره درصد دانشجويان تحصيلات تکميلي رسيده است / باغ دانش بنيان دانشگاه آزاد اسلامي
تاریخ انتشار : 1395/02/31 16:40:25
نمایش : 1251

دکتر ميرزاده در مراسم سي و چهارمين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي و تقدير از پژوهشگران برتر دانشگاه گفت: افرادي که دانشگاه آزاد اسلامي را از نظر کيفي زيرسوال ببرند، خودشان را زيرسوال برده‌اند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، در اين مراسم دکتر ميرزاده ضمن تبريک ميلاد باسعادت حضرت مهدي (عج) و سالگرد آزادسازي خرمشهر قهرمان، با اشاره به بازديد آيت الله‌هاشمي رفسنجاني از نمايشگاه دستاوردهاي فناوري دانشگاه آزاد اسلامي، گفت: اين نمايشگاه قرار است به يک نمايشگاه دائمي براي عرضه دستاوردهاي فناورانه دانشگاه آزاد اسلامي تبديل شود.

وي با بيان اينکه دانشگاه آزاد اسلامي با تدبير و آينده نگري آيت الله‌هاشمي رفسنجاني تاسيس شده، اظهار داشت: خلوص نيت و اعتقاد موسسان دانشگاه باعث شد دانشگاه آزاد اسلامي با امکانات حداقلي تا اين اندازه در زمينه‌هاي پژوهشي و آموزشي و اثربخشي اقتصادي توسعه يابد.

وي با بيان اينکه تعداد دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي در حال حاضر حدود يک ميليون و 600هزار نفر است، افزود: نسبت دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي به کل دانشجويان کشور 37درصد و نسبت دانشجويان تحصيلات تکميلي به کل دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي حدود 30درصد است. طبق سند چشم انداز 1404، 30درصد از دانشجويان کشور بايد در مقطع تحصيلات تکميلي تحصيل کنند که دانشگاه آزاد اسلامي در سال جاري به اين هدف مهم دست يافته است.

رئيس بزرگترين دانشگاه حضوري جهان درخصوص تعداد رشته محل‌هاي دانشگاه آزاد اسلامي به تفکيک مقاطع گفت: در حال حاضر دانشگاه داراي 42 رشته در مقطع دکتري حرفه اي، بيش از 8هزار و 700 رشته در مقطع کارشناسي ارشد و حدود 2هزار و 700 رشته در مقطع دکتري تخصصي و 8هزار و 816 رشته کارشناسي است.

ميرزاده با بيان اينکه نسبت اعضاي هيأت علمي دانشگاه آزاد اسلامي به کل اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌هاي کشور بيش از 44درصد است، اظهار داشت: در حال حاضر 60درصد اعضاي هيات علمي دانشگاه در مرتبه استاديار يا بالاتر و 40درصد در مرتبه مربي قرار دارند. اين در حالي است که 5 سال گذشته اين نسبت معکوس بود که نشان دهنده توجه دانشگاه به توسعه تحصيلات تکميلي است.

وي خاطرنشان کرد: وجود 44درصد اعضاي هيات علمي کشور در دانشگاه آزاد اسلامي، نشان دهنده وزن علمي قابل توجه اين دانشگاه است.

دکتر ميرزاده همچنين از بکارگيري اعضاي هيات علمي از دانشگاه‌هاي دولتي در اين دانشگاه خبر داد و گفت: حدود 30هزار عضو هيات علمي تمام وقت، 2هزار نيمه وقت و بيش از 35هزار حق التدريس با دانشگاه آزاد اسلامي همکاري مي‌کنند که مجموعاً اعضاي هيات علمي بيش از 68هزار نفر است..

وي افزود: طبق تفاهم نامه صورت گرفته با وزارت علوم تحقيقات و فناوري، هر دو استاد نيمه وقت معادل يک استاد تمام وقت و هر سه استاد مدعو معادل يک استاد تمام وقت در نظر گرفته مي‏شود. با احتساب موارد فوق، نسبت تعداد استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامي 1 به 37 تعيين مي‏شود.

ميرزاده با بيان اينکه در دانشگاه آزاد اسلامي نسبت استاد (غير همگن) به دانشجو يک به 49 و نسبت استاد (همگن) به دانشجو يک به 37 است، گفت: اين در حالي است که اين نسبت در کل دانشگاه‌هاي کشور يک به 62 است. اصلاح شاخص استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامي طي دو سال و نيم گذشته، پاسخ محکمي است در جواب افرادي که مدعي هستند در دانشگاه آزاد اسلامي کيفيت وجود ندارد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي از جذب حدود 11هزار عضو هيات علمي PhD خبر داد و گفت: از مهر 92 تاکنون بيش از 3هزار عضو هيات علمي در دانشگاه آزاد اسلامي استخدام قطعي شده اند. همچنين از آن تارخ تاکنون بيش از 2هزار و 600 نفر اتقاي رتبه يافته اند.

وي درخصوص برنامه جذب هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي تصريح کرد: تا پايان سال 96 بيش از 20هزار عضو هيات علمي جذب دانشگاه آزاد اسلامي خواهند شد. پيش‏بيني مي‌شود در فراخوان‏ سال ‌هاي 95 و 96 حدود 10هزار عضو ديگر به هيات علمي دانشگاه افزوده خواهد شد.

دکتر ميرزاده از دستاوردهاي دانشگاه آزاد اسلامي در حوزه علوم پزشکي نام برد و گفت: سهم دانشگاه آزاد اسلامي در آموزش علوم پزشکي کشور 40درصد است. اين دانشگاه داراي 49 مرکز تحقيقاتي و 15 بيمارستان و فعال و در حال راه اندازي است.

وي همچنين از تجهيز و فعال شدن 65 کلينيک سلامت در قالب طرح دانشگاه سالم خبر داد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به وجود 73 مرکز پژوهشي، 85 مرکز رشد، 712 شرکت دانش بنيان و 118 مجله علمي معتبر در دانشگاه آزاد اسلامي گفت: حدود 65درصد از شرکت‌هاي دانش بنيان و مراکز رشد، طي دو سال و نيم گذشته تاسيس شده اند.

وي از ساماندهي 7هزار و 600 آزمايشگاه و 3هزار و 400 کارگاه در سامانه آزمايشگاه‌هاي همکار آزاد (ساها) خبر داد وگفت: اين سامانه يک گنجينه بزرگ فني براي کشور محسوب مي‌شود که منحصر به دانشجويان و اساتيد نبوده و هر پژوهشگري در حوزه صنعت مي‌تواند از اين سامانه استفاده کند.

وي افزود: بيش از 8هزار نوع خدمات در اين سامانه ثبت شده و درآمد 487 واحد، مرکز و آموزشکده سما از سامانه ساها در يک مدت کوتاه 5 ميليارد تومان بوده است.

ميرزاده با اشاره به راه اندازي سامانه آزاد اکسپو براي ارائه و فروش دستاوردهاي تجاري شده اين دانشگاه گفت: تاکنون 716 شرکت، واحد و هسته فناور و 237 محصول تجاري شده در اين سامانه ثبت نام شده است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي از افزايش حجم قراردادهاي اين دانشگاه در حوزه پژوهشي و فناوري خبر داد و افزود: تعداد طرح‌هاي برون دانشگاهي 2هزار و 116 و مبلغ قرار دادهاي برون دانشگاهي در سال 1394 حدود 39 ميليارد تومان بوده است.

وي با اشاره مشارکت بالاي دانشگاه آزاد اسلامي در توليد علم کشور گفت: دانشگاه آزاد اسلامي تا بهمن 94 بيش از 63هزار مستندات علمي در پايگاه Scopusو بيش از 41هزار در پايگاه Web of Scienceثبت کرده است.

دکتر ميرزاده به جايگاه دانشگاه آزاد اسلامي در رتبه بندي‌هاي علمي جهاني اشاره کرد و گفت: 45 واحد دانشگاه آزاد اسلامي بيشترين مشارکت در توليدات علمي اين دانشگاه را داشته اند. طبق آمار، دانشگاه آزاد اسلامي از نظر توليد علم در پايگاه SCOPUS و WOS رتبه اول کشور و در ESI رتبه 187 جهان را در اختيار دارد.

وي در مورد ميزان ارجاع به مقالات دانشگاه آزاد اسلامي گفت: طبق آمار پايگاه‌هاي علمي Web of Science و Scopus در سال 2015، تعداد ارجاعات به مقالات دانشگاه آزاد اسلامي هم رديف دانشگاه‌هايي چون صنعتي شريف، تهران و... است که نشان دهنده خيزش علمي در دانشگاه آزاد اسلامي است. اگر دانشگاه آزاد اسلامي نبود، ايران نمي توانست به اين ميزان توليدات علمي در جهان دست يابد. تأثير اين دانشگاه در ارتقاي علمي و سرآمدي کشور قابل چشم پوشي نيست.

ميرزاده به تعداد فارغ التحصيلان دانشگاه آزاد اسلامي اشاره کرد و گفت: 5ميليون و 700هزار فارغ التحصيل دانشگاه آزاد اسلامي، 54درصد کل فارغ التحصيلان دانشگاهي کشور را تشکيل مي‌دهند.

وي با تاکيد بر اين‌که نيمي از اساتيد اين دانشگاه، فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌هاي دولتي هستند، تأکيد کرد: افرادي که از نظر کيفي دانشگاه آزاد اسلامي را زير سوال مي‌برند، خودشان را زيرسوال برده‌اند.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي در ادامه به تشريح فعاليت‌هاي دانشجويي و فرهنگي اين دانشگاه اشاره کرد و گفت: احداث و تکميل 120 مسجد، احداث و تکميل 49 يادمان شهدا و 10 خانه ادب و فرهنگ، طرح‌هاي ماندگار فرهنگي کالبدي را تشکيل مي‌دهند.

وي از راه اندازي شبکه بين الملل در دانشگاه آزاد اسلامي خبر داد و گفت: اين دانشگاه داراي 11 واحد و مرکز بين الملل و 5 واحد و مرکز برون مرزي است.

دانشگاه آزاد اسلامي در ادامه با اشاره به واحد‌ها و مراکز برون‌مرزي اين دانشگاه گفت: دفاتر ميلان و آلمان دانشگاه آزاد اسلامي تا تيرماه راه‌اندازي مي‌شود و به‌طور کلي تعداد دفاتر و مراکز برون‌مرزي در سال جاري به 15 دفتر مي‌رسد.

دکتر ميرزاده با اشاره به فعاليت‌هاي عمراني انجام شده گفت: مساحت کل فضاي عمراني روباز شامل محوطه، فضاي سبز، زمين‌هاي ورزشي و پارکينگ روباز را 38 ميليون مترمربع است.

وي درخصوص سرانه ساختمان به دانشجو گفت: سرانه کل فضاها به دانشجو بيش از 11 مترمربع است که از ميانگين استاندارد دانشگاه‌هاي ديگر بالاتر است.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي از توسعه و ايجاد باشگاه فرهنگي ورزشي در مراکز استان‌ها خبر داد و افزود: تعداد دانشجويان مشارکت کننده در مسابقات ورزشي درون واحدي، استاني و کشوري و ورزش همگاني 240هزار نفر است که با برنامه ريزي‌هاي دکتر دادگان معاون ورزشي دانشگاه، قرار است اين تعداد به 400هزار نفر برسد .

وي هم چنين به کاهش وابستگي دانشگاه آزاد اسلامي به شهريه اشاره و تصريح کرد: تا سال 94 بيش از 16درصد از وابستگي دانشگاه به شهريه کاسته شده که پيش بيني مي‌شود اين ميزان در سال 95 به حدود 20درصد برسد.

ميرزاده درخصوص بهره مندي کارکنان دانشگاه آزاد اسلامي از تسهيلات از محل تفاهم نامه‌هاي بانکي گفت: 40درصد از کارکنان و 43 درصد از اعضاي هيات علمي از اين تسهيلات برخوردار شده اند.

وي در ادامه با بيان اين‌که مهر و محبت‌ها به دانشگاه آزاد اسلامي مانند سالهاي مديريت آقاي دکتر جاسبي که دولت و مجلس و رياست جمهوري از ايشان حمايت مي کردند، نيست، گفت:‌ دانشگاه آزاد با برخي از اشخاص حسود و رقيب مشکل دارد.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي اضافه کرد: من به آيت‌الله‌هاشمي رفسنجاني مي‌گويم که خرمشهر را آزاد کرديد زيرا فرمانده پيروز جنگ بوديد. اکنون مي‌گويم دانشگاه آزاد اسلامي را تاسيس کرديد و اين باغ دانش که شما کاشتيد، به ثمر نشسته است.

ميرزاده با استقبال و تضمين شعري از سپيده کاشاني درباره خرمشهر به آيت‌الله‌هاشمي رفسنجاني، رييس هيات موسس دانشگاه آزاد اسلامي تقديم کرد و با اين بيت سخنان خود را پايان داد: دستت ببوسم دست تو بوسيدني شد/گلهاي دانش‌بنيان تو بوييدني شد.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن