کد مطلب: 128825
نوبل‌هايي که به «فرهيختگان» مي رسد
تاریخ انتشار : 1395/02/08 15:42:19
نمایش : 2241

جشنواره فرهيختگان از جمله اين جشنواره بود که گرچه يک دوره آن پيش تر برگزار شده بود اما رياست جديد دانشگاه آزاد اسلامي با تاکيد بر ضرورت توجه بيشتر به اين جشنواره آيين نامه جديدي براي برگزاري آن تدوين کرده و در کنار آن جايزه اي جديد نيز به آن افزوده شد، نوبل علمي ايران که نام جايزه پژوهشي امام خميني (ره) بر آن گذاشته شد.

به گزارش آفتاب، نخستين دوره جايزه پژوهشي امام خميني همزمان با سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي در ارديبهشت ماه سال 93 برگزار و مرحله دوم آن نيز سال گذشته با تقدير از سه دانشمند و پژوهشگر برجسته دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد و حالا سومين مرحله از آن همزمان با جشنواره فرهيختگان با حضور آيت الله هاشمي رفسنجاني و شماري ديگر مقامات و مسوولان کشور برگزار خواهد شد.

در بخشنامه چهارمين جشنواره فرهيختگان که سال اواخر سال گذشته از سوي معاونت پژوهش و فناوري دانشگاه آزاد اسلامي ابلاغ شد، تصميم بر اين شد که همچون دو سال گذشته براي تقدير از 3 تن از برترين‌هاي بخش هاي مختلف علمي و پژوهشي دانشگاه که داراي ويژگي‌هاي ممتاز و متمايز نسبت به ساير اعضاي هيات علمي هستند مراسم اعطاي نشان ويژه امام خميني (ره) نيز همزمان با جشنواره فرهيختگان برگزار شده و اين جايزه در 3 سطح طلائي، نقره‌اي و برنزي به برگزيدگان اين بخش تعلق بگيرد.

طبق دستورالعمل اجرايي اين جايزه واحدهاي اين دانشگاه از ۳۱ استان کشور يک استاد را به عنوان کانديد به سازمان مرکزي دانشگاه معرفي مي کنند و در نهايت سه استاد اين نشان را دريافت خواهند کرد، برگزيدگان اين جايزه علاوه بر دريافت نشان ويژه و جوايز نقدي، گرنت پژوهشي (تسهيلات پژوهشي) نيز دريافت خواهند کرد تا از طريق اين گرنت بتوانند فعاليت هاي علمي و تحقيقاتي خود را ادامه دهند.

همچنين ديگر افراد واجد شرايط تقدير در جشنواره فرهيختگان نيز توسط کميته هماهنگي جشنواره در هر استان مطابق بخشنامه و شيوه نامه صادر شده در دهم ارديبهشت ماه سال 93 انتخاب شده و به دبيرخانه جشنواره معرفي خواهند شد. جشنواره فرهيختگان در بخش هاي مختلف کتاب، مقاله، مرکز رشد، مرکز تحقيقات و پژوهشگر برگزيده برگزار خواهد شد و در اين مرحله براي نخستين بار کارآفرين برتر دانشگاهي ازميان دانشجويان و اعضاي هيات علمي دانشگاه نيز انتخاب و معرفي خواهند شد.

در اين دوره از جشنواره فرهيختگان بناست نمايشگاهي از دستاوردهاي دانشجويان و اساتيد در سه بخش دستاوردهاي تجاري سازي شده، آماده تجاري سازي و توليدات پژوهشگران جوان دانشگاه نيز برگزار شود، نمايشگاهي که از ۳۰ ارديبهشت ماه تا پنجم خردادماه در در فضايي بالغ بر 3000 مترمربع در قالب ۴۰غرفه برگزار مي شود و دستاوردهاي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي از ۳۱ استان کشور در آن عرضه خواهد شد.

براي برگزاري اين نمايشگاه به تمامي واحدها موارد مريوطه اعلام و از آنان خواسته شده تا مديران صنايع کشور را دعوت کرده تا بستر انعقاد تفاهم نامه هاي همکاري براي تجاري سازي دستاودهاي فناورانه اين دانشگاه فراهم شود. اين اقدام در کاهش وابستگي دانشگاه آزاد اسلامي به شهريه و عمل به توصيه هاي مقام معظم رهبري در سالي که مزين به نام اقتصاد مقاومتي انجام خواهد شد.

فراخوان ميرزاده براي حضور دانشگاهيان در جشنواره و نمايشگاه فرهيختگان

حميد ميرزاده رييس دانشگاه آزاد اسلامي نيز چندي پيش با دعوت از تمام دانشگاهيان، دانشجويان و صنعتگران براي حضور در جشنواره فرهيتخگان گفته بود: اين نمايشگاه تنها براي دانشجويان و استادان نيست؛ بلکه از صاحبان صنعت نيز دعوت شده تا در اين نمايشگاه شرکت کنند، واحدهايي که کار پژوهشي کرده‌اند؛ چه محصولات آنها تجاري‌سازي شده و چه تجاري‌سازي نشده از هم‌اکنون بايد خود را آماده کنند و محصولات آماده شده خود را به اين نمايشگاه ارائه کنند.

به گفته رييس دانشگاه آزاد اسلامي، بسياري از کارهاي تجاري که در دنيا انجام شده است به دليل همين نمايشگاه‌ها بوده است؛ چراکه صاحبان صنايع از اين ايده‌ها و محصولات حمايت مي‌کنند تا توليد انبوه شود.

جشنواره فرهيختگان با هدف ايجاد بستري مناسب براي تکريم مقام والاي انديشمندان و نخبگان عرصه علم و فناروي؛ شناسايي و معرفي پژوهشگران، فناوران، نوآوران و کشف استعدادهاي برتر در زمينه‌هاي مختلف علمي و صنعتي؛ ايجاد انگيزه در مخترعان، مبتکران، نوآوران و فن‌آفرينان داخلي؛ گسترش تجربه‌هاي علمي و فني و ايجاد زمينه تعامل و همکاري علمي بين محققان و فراهم سازي فضايي پرشور و رقابتي بين انديشمندان و دانشمندان برگزار مي‌شود.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن