کد مطلب: 128806
ششمين نشست پايش و هماهنگي امور استان هاي دانشگاه آزاد اسلامي با ديدار با آيت الله هاشمي پايان يافت؛
دکتر ميرزاده: دانشگاه آزاد اسلامي در بحث اقتصاد دانش بنيان که پايه اقتصاد مقاومتي است چندين گام از رقبايش جلو تر است
تاریخ انتشار : 1395/01/21
نمایش : 1685

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، عصر امروز جمعي از مسئولان، معاونان، روساي دبيرخانه ها و روساي مراکز استان دانشگاه آزاد اسلامي پس از ششمين نشست هماهنگي و پايش امور استان هاي دانشگاه با آيت الله هاشمي رفسنجاني رييس هيات موسس و هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي ديدار کردند.

در ابتداي اين ديدار دکتر ميرزاده ضمن تبريک مجدد فرا رسيدن سال جديد ابراز اميدواري کرد در اين سال که در هلال کوثر فاطمي قرار دارد بهترين احوال براي مردم ايران و دانشگاهيان بويژه جامعه بزرگ دانشگاه آزاد اسلامي مقدر شود. وي با اشاره به تدوين مصوبات هفتادمين اجلاس شوراي مرکزي و ششمين جلسه پايش امور استانها اظهار داشت: سال 95، سال اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل است و از آنجايي که يک پايه اصلي اقتصاد مقاومتي اقتصاد دانش بنيان است به همين خاطر مي توان گفت که يکي از مخاطبان اصلي شعار امسال دانشگاه ها به شمار مي روند.

وي افزود: خوشبختانه با شرايطي که در پسابرجام فراهم شد، دولت تدبير و اميد موفق شد درب خيبر تحريم هاي ظالمانه را با کليد تدبير و اميد بگشايد و زمينه بازگشت سرمايه هاي ايران را فراهم کرده و از سوي ديگر حقوق هسته اي ايران را در سطح بين المللي به تثبيت برساند.

دکتر ميرزاده با بيان اينکه در دوران پسابرجام زمينه خوبي براي فعاليت هاي علمي دانشگاه ها فراهم شده، گفت: دانشگاه ها مي توانند از اين شرايط نهايت بهره را برده و با تقويت ارتباطات بين المللي و تجهيز آزمايشگاه ها و کارگاه ها قدم در دنياي پرشتاب علمي و تکنولوژي بگذارند.

دکتر ميرزاده با اشاره به ششمين جلسه پايش امور استانها که صبح روز چهارشنبه در سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد، گفت: در اين جلسه مشکلات مربوط به حوزه هاي آموزشي، پژوهشي، تحصيلات تکميلي، امور اداري و مالي و ... مورد بررسي قرار گرفت که مجموعه مصوبات و راهبردهاي اين نشست همانند مصوبات هفتادمين اجلاس شوراي مرکزي به زودي منتشر و ابلاغ خواهد شد تا در سال 95 بتوانيم برنامه هاي دانشگاه را با جديت و نظم پيش ببريم.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به چالش هاي پيش روي اين دانشگاه مانند رقابت با 2 هزار و 300 موسسه آموزش عالي و کاهش جمعيت دانشجويي گفت: واحدهاي اين دانشگاه براي ادامه بقا و جلوگيري از زيان دهي خود نمي توانند صرفا با تکيه بر شهريه دانشجويان به فعاليت خود ادامه دهند.

وي با بيان اينکه براي اثر بخشي دانشگاه هيچ راهي موثرتر از توسعه اقتصاد دانش بنيان در دانشگاه وجود ندارد، افزود: واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي بايد با بهره گيري از اقتصاد دانش بنيان اثر بخشي خود در توسعه ملي و حل مشکلات اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور را نشان دهند.

60 درصد از مراکز رشد و 82 درصد از شرکت هاي دانش بنيان و واحد هاي فن آور دانشگاه در دوره جديد تاسيس شده اند

دکتر ميرزاده خطاب به آيت الله هاشمي گفت: تمامي همکاران دانشگاه آزاد اسلامي که با رهنمودهاي شما، برنامه هاي دانشگاه آزاد اسلامي را پيش مي برند نسبت به دانشگاه هاي دولتي و ساير دانشگاه ها در ارتباط با بحث اقتصاد دانش بنيان که پايه اقتصاد مقاومتي است چندين گام جلوترند.

رييس دانشگاه آزاد اسلامي با بيان اينکه در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامي داراي 85 مرکز رشد و 712 واحد فناور است که بسياري از آنها در سامانه آزاد اکسپو محصولات خود را معرفي کرده اند، خاطر نشان کرد: 60 درصد مراکز رشد دانشگاه آزاد اسلامي در دوره مديريت جديد و از مهرماه 92 تاسيس شده است و82 درصد از شرکت هاي دانش بنيان و واحدهاي فناور دانشگاه آزاد اسلامي نيز در همين دوره تاسيس شده اند.

دکتر ميرزاده ادامه داد: در جشنواره فرهيختگان دانشگاه آزاد اسلامي که 31 ارديبهشت ماه امسال برگزار مي شود، خواهيد ديد که چه گستره وسيعي از محصولات دانش بنيان تجاري شده و يا محصولاتي که آمادگي تجاري شدن را دارند در فن بازار دانشگاه آزاد اسلامي وجود دارد.

در سال 94 از متوسط ساخت فضا هاي مسقف در سي و سه سال قبل از آن پيشي گرفتيم

وي در ادامه گزارش خود با اشاره به تشکيل پژوهشگاه مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: ساختمان اين پژوهشگاه رو به اتمام است و با پيوستن اساتيد ممتاز رشته هاي مختلف و آزمايشگاه هاي پيشرفته واحدها به اين شبکه مقدمات فعاليت اين پژوهشگاه در حال فراهم شدن است.

دکتر ميرزاده همچنين به افتتاح حدود 500 هزار متر مربع فضاي مسقف در سال 1394 اشاره کرد و بيان کرد اين رقم به مراتب از متوسط سي و دو سال قبل از آن که حدود 300 هزار متر مربع بوده است بيشتر بوده است.

مطرح شدن طرح آمايش دانشگاه آزاد اسلامي در شوراي عالي انقلاب فرهنگي

رييس دانشگاه آزاد اسلامي تاکيد کرد: هر دانشجوي دوره دکتراي اين دانشگاه بايد بتواند علاوه بر توليدات علمي خود يک گره از مشکلات اقتصادي، فرهنگي و اجتماعي کشور را باز کند. خوشبختانه تمامي برنامه هاي دانشگاه مشخص شده و ريل حرکت دانشگاه به گونه اي خواهد بود که در پايان سال 96 حداکثر وابستگي ما به شهريه 60 درصد باشد که البته اين کاهش ادامه پيدا خواهد کرد.

دکتر ميرزاده با اشاره به مذاکرات خود با رييس جمهوري در حاشيه جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي مبني بر مظرح شدن طرح آمايش دانشگاه آزاد اسلامي در شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: طبق گفته ايشان، همان گونه که طرح آمايش سرزميني وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و وزارت بهداشت به تصويب رسيده، طرح آمايش دانشگاه آزاد اسلامي نيز در شوراي عالي فرهنگي به تصويب خواهد رسيد تا اين دانشگاه نيز داراي يک برنامه راهبردي وپايشي 10 ساله شود.

وي افزود: در اين طرح دانشگاه آزاد اسلامي با توجه به ظرفيت هاي هر اقليم به توسعه و ايجاد رشته ها اقدام خواهد کرد.

خاطره دکتر ميرزاده از آينده نگري آيت الله هاشمي در حمايت از طرح هاي موشکي در دوران سازندگي

دکتر ميرزاده در پايان سخنان خود به ذکر خاطره اي از دوران عضويت خود در دولت سازندگي پرداخت و پيگيري طرح هاي موشکي و تخصيص بودجه به آن از سوي آيت الله هاشمي رئيس جمهور وقت را به مانند پيگيري راه اندازي مترو، تصويب تاسيس هواپيمايي ماهان و پايه گذاري بزرگترين دانشگاه حضوري جهان از نشانه هاي آينده نگري ايشان دانست.

وي گفت: سال 1375 و زماني که بنده مسئوليت سازمان برنامه و بودجه را برعهده داشتم و در جلسات هيات دولت که تمامي مسئولين به دنبال اخذ بودجه براي برنامه هاي خود بودند، آقاي مهندس کياني مدير عامل وقت سازمان صنايع دفاعي گفتند که موشک هاي ما برد کمي دارد، و با توجه به شرايط تحريم و تهديد نياز به موشک هايي داريم که برد بالاي 1500 کيلومتر داشته باشند و در اگر بودجه تامين بشود ما مي توانيم اين موشک ها با نام شهاب را توليد کنيم. از او سوال کردم که چه قدر بودجه نياز داريد، پاسخ داد 15 ميليارد تومان.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي ادامه داد: با توجه به اينکه مبلغ فوق در آن زمان خيلي زياد بود، به وي گفتم که بايد از آيت‌الله هاشمي رفسنجاني براي پرداخت اين مبلغ اجازه بگيرم و در اين خصوص نيز با وزير دارايي وقت مذاکره نمودم. همين که مسئله را با ايشان در ميان گذاشتم آقاي هاشمي گفتند که ساخت اين موشک نظر بنده است به آنها بودجه مورد نياز را بدهيد. بعد از آن هم آقاي کياني تعهد کرد که اين موشک ها به زودي ساخته خواهد شد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي افزود: پس از آن در مراجعه فرد مذکور و تضمين از ايشان بابت انجام آن طرح گفت من مردانه قول مي‌دهم که کار انجام شود و من نيز به وي گفتم چون آيت‌الله هاشمي رفسنجاني تأکيد داشتند، مردانه تعهد مي کنم تا ريال آخر اين پول را پرداخت ‌نمايم.

دکتر ميرزاده خاطر نشان کرد: اين طرح اجرا شد و اين افتخار به نام دولت سازندگي در آن دوران ثبت شد. البته اين يکي از دستاوردهاي دولت سازندگي است. وي افزود: هواپيماي ماهان نيز که امروز از افتخارات ناوگان هواپيمايي کشور است، از جمله ابتکاراتي است که با دستور آيت‌الله هاشمي رفسنجاني و تصويب هيات وزيران تأسيس شد.

حميد ميرزاده گفت: بدون اغراق مي توان گفت اين گونه آينده نگري ها مثل پيگيري راه اندازي مترو و تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي از ويژگي هاي آيت الله هاشمي است. به طوري که امروز دانشگاه آزاد اسلامي يک مدل اقتصادي موفق در دنيا به شمار مي رود چرا که بدون بهره گيري از کمک هاي دولتي تا اين اندازه توسعه يافته است.

وي افزود: نگاه آينده نگرانه آيت الله هاشمي باعث شده تا امروز بيش از 40 درصد از بار آموزش عالي از دوش دولت برداشته شود. دانشگاه آزاد اسلامي با دارا بودن 5 و نيم ميليون نفر فارغ التحصيل، حدود يک ميليون و 700 هزار دانشجو، 100 هزار کارمند باعث شده تا 7 ميليون خانوار ايراني به صورت مستقيم با آن مرتبط باشند.

وي افزود: تمامي اين موفقيت ها باعث شد تا دکتر روحاني اين گونه عنوان کنند که دانشگاه آزاد اسلامي مثل يک معجزه است.

 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن