کد مطلب: 128777
تقاضاي رئيس‌جمهور سوئيس براي همکاري با دانشگاه آزاد اسلامي
تاریخ انتشار : 1394/12/09
نمایش : 1302
به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، آيت الله اکبر هاشمي رفسنجاني در ديدار يوهان اشنايدر آمان رئيس جمهور سوئيس، استعمار، استبداد و تروريسم را سه ضلع مثلث شوم خواند و گفت: تروريست ها اگر چه امروزه در بخش هايي از آسيا و آفريقا نا امني ها و کشتارهاي وسيع ايجاد کرده اند، ولي اگر براي ريشه کني اين نا امني ها، برنامه ريزي هاي معقولي نشود، مانند ويروسي هر جاي دنيا را آلوده به نا امني مي کنند که نشانه هاي آن را در پاريس ديديم.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، در پاسخ به سؤال رئيس جمهور سوئيس که «دورنماي امنيتي منطقه را چگونه مي بينيد؟»، گفت: به خاطر نارضايتي ملت هاي منطقه از استبداد و استعمار، گروه هاي تروريستي جوانان را جذب کرده اند و با استفاده از درآمدهاي نفتي مناطق تحت اشغال خويش در عراق و سوريه و حتي ليبي، به سلاح هاي فراواني دست يافته اند که ريشه کني آنها کار ساده اي نيست.

هاشمي رفسنجاني، اوضاع افغانستان و ناتواني ناتو و همچنين مبارزه هوايي با داعش از سوي ائتلاف غربي ها را که نتيجه اي نداشته، نمونه اي براي دشواري مبارزه با تروريست ها دانست و گفت: نيروهايي که جذب اين گروه هاي تروريستي شده اند، در کشورهاي ديگر، حتي کشورهاي پيشرفته مثل روسيه و کشورهاي اروپايي پخش مي شوند و هسته هاي جديدي تشکيل مي دهند.

وي درباره اوضاع سوريه که يک سوم خاک آن در اشغال تروريست هاست، گفت: نگراني عميق تر آنجاست که همه قدرت ها در سوريه در مقابل هم صف کشيده اند که اگر مسايل کنترل نشود، احتمال شروع يک جنگ وسيع هم وجود دارد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در بخش ديگري از سخنان خويش، با اشاره به آمادگي ايران براي گسترش تعاملات و همکاري ها با کشورهاي پيشرفته، سوئيس را يکي از آن کشورها دانست و با تأکيد بر جايگاه آن در دنيا، گفت: سوئيس هميشه نمونه يک کشور آرام و بي طرف بوده و ما اين ويژگي کشور شما را در طول مذاکرات هسته اي با کشورهاي 1+5 ديديم که ميزباني عاقل براي حل مسأله اي بوديد که رفع آن به نفع همه جهان شده است.

آيت الله هاشمي رفسنجاني در مورد سخنان رئيس جمهور سوئيس که گفته «با روساي 10 دانشگاه سوئيس به کشور شما آمده ام»، گفت: در ايران علاوه بر دانشگاه و مراکز آموزش عالي دولتي، دانشگاه بزرگ آزاد اسلامي، مربوط به بخش خصوصي داريم که با 450 واحد، يک ميليون و 800 هزار دانشجو، 11 هزار آزمايشگاه و کارگاه، 70 هزار استاد و چندين واحد خارج از کشور، بزرگترين دانشگاه حضوري دنياست.

وي در ادامه به چندين طرح مهم مانند ساخت موتورسيکلت با سوخت برق، ساخت ماشين با سوخت نور خورشيد، ايجاد نيروگاه برق با زباله ها (پلاسما) اشاره کرد و گفت: جوانان و استادان فرهيخته و نوآوري در ايران هستند که در دوره جديد همکاري هاي علمي و صنعتي با جهان، زمينه بسيار مناسبي در جهت تبادلات علمي با کشورهاي جهان دارند که سوئيس با توجه به سوابق علمي و تکنولوژي مي تواند يکي از اين کشورها باشد.

آيت الله هاشمي رفسنجاني در پاسخ به تقاضاي آقاي يوهان اشنايدر آمان که با اشتياق خواستار همکاري جدّي دانشگاه آزاد اسلامي با آموزش عالي سوئيس شده بود، گفت: مي توانيد براي تکميل بررسي هاي خود از يکي از واحدهاي اين دانشگاه در سراسر کشور بازديد کنيد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه سخنان خويش با اشاره به سفر قبل از انقلاب خود به سوئيس و تحسين مناظر طبيعي، گفت: سوئيس به خاطر استقلالي که دارد و تعهدي که در ابعاد سياسي به ديگر کشورها ندارد، براي همه قابل احترام و نمونه اي خوب از کشورداري آرام و روبه پيشرفت است.

اميدوارم نتايج انتخابات 7 اسفند در راستاي تقويت روابط باشد

يوهان اشنايدر آمان نيز در اين ديدار با تأکيد بر اين نکته که «سفرم به ايران نقطه آغاز يک زنجيره اي است که طولاني خواهد بود»، گفت: با هيأتي متشکل از تجار، بازرگانان، صنعتگران و دانشگاهيان آمده ايم تا زمينه يک همکاري وسيع و همه جانبه را با ايران فراهم کنيم .

رئيس جمهور سوئيس با اشاره به سوابق فرهنگي و تمدني ايران در گذشته و حال که براي همه ملت ها قابل احترام است، به سال هاي اخير و مذاکرات هسته اي نيز اشاره کرد و گفت: کشور متبوع من که سابقه 14 سال روابط دوستانه با ايران دارد و در تمام دشواري هاي سياسي، همراه ايران بود، پس از توافقات ژنو و تصويب برجام نيز آمادگي کامل دارد تا از ظرفيت جمهوري اسلامي ايران استفاده نمايد و ظرفيت هاي خويش را در اختيار توسعه و پيشرفت ايران قرار دهد.

وي در خصوص انتخابات هفتم اسفندماه هم گفت: رقابت انتخاباتي براي شکل گيري يک پارلمان بود و اميدوارم نتايج آن در راستاي تقويت روابط باشد که آيت الله هاشمي رفسنجاني در پاسخ گفت: انتخابات ايران براي دو مجلس مهم و تأثيرگذار بود، مخصوصاً مجلس شوراي اسلامي که راه گسترش همکاري دولت با کشورهاي ديگر را هموار ميکند.

اشنايدر آمان در خصوص علاقه کشور متبوع خويش براي گسترش همکاري هاي دانشگاهي، گفت: همراهي 10 رئيس دانشگاه، بهترين دليل براي علاقه همکارهاي بيشتر علمي و فرهنگي با ايران است.
 
 
 
ارسال کننده
ایمیل
متن