در دانشگاه آزاد اسلامي شهرکرد؛
ابعاد راهبردي و تمدن‌ساز حرکت اربعين در نشستي تخصصي بررسي شد
به گزارش روابط عمومي دانشگاه:
مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري گفت: بعدازگذشت 1300سال از بازگشت شکوهمندانه و حرکت طوفاني حضرت زينب (س) به کربلا و بعد از شهادت امام حسين (ع) و ياران بي نظير آن حضرت، گروه هاي مختلفي به زيارت اين انوار مقدسه مشرف شدند.
حجت الاسلام والمسلمين دکتر رضا قاسمي نژاد بيان داشت: زيارت قبر امام حسين (ع) از سوي سيدالساجدين (ع)، حضرت زينب (س) و جابربن عبدالله انصاري جرقه اي بود که امروز به يک جريان عظيم تبديل شده است.
وي افزود: در واقع ما جريان عظيم اربعين را يک کنگره جهاني تشيع مي دانيم تشيعي که قبل از امامت در جاهاي مختلف پراکنده و مانند دانه هاي از هم گسسته تسبيح بود که به وسيله رشته امامت اين دانه ها به هم متصل شدند و امروز شاهديم که اربعين اين اشکال را برطرف کرد.
مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري اظهار داشت: هرساله ميليون ها نفر از شيعيان از نظر کمي و کيفي وارد کربلا مي شوند و يک عبادت متحرک انجام مي دهند.
حجت الاسلام قاسمي نژاد گفت: افراديکه در پياده روي اربعين شرکت مي کنند زندگي مومنانه، منظم و سرشار از سخاوت و بخشندگي را تجربه مي کنند.
وي افزود: ما در هيچ جاي عالم چنين حرکتي با اين شور و عظمت را نداريم لذا اربعين مقدمه حرکت امام زمان (عج) است.
دکتر قاسمي نژاد يکي از شاخه هاي جامعه متمدن را امت سازي دانست و اظهار داشت: اربعين در حال تمدن سازي است و عقلانيت و فضايل اخلاقي را در اربعين به وفور مشاهده مي کنيم و همين مقوله تمدن غرب را با تمدن اسلامي متمايز ميکند چرا که در غرب عقلانيت هست ولي فضايل اخلاقي در غرب فقط بعد مادي دارند.
مسئول نهاد رهبري در دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي استان چهارمحال و بختياري افزود: اربعين مرکز قدسي فضائل اخلاقي است و همه به سوي امام حسين (ع) به عنوان يک مرکز مقدس در حال حرکت هستند بر همين اساس است که اين حرکت، توجهات بسياري از جهانيان را به خودش معطوف کرده است.
وي تصريح کرد: جريان اربعين در طول تاريخ فراز و نشيب هاي زيادي را تجربه کرده و کم رنگ و پررنگ مي شد تا با ظهور انقلاب شکوهمند اسلامي به اوج خود رسيد و رونق گرفت و در حال حاضر اربعين با بازسازي به عنوان يکي از دستاوردهاي بي نظير انقلاب اسلامي محسوب مي شود.
حجت الاسلام قاسمي نژاد در ادامه بااشاره به عکس العمل مخالف جهان فريبکارانه غرب در انعکاس جريان عظيم اربعين خاطرنشان کرد: خورشيد فروزان اربعين نه بادميدن مشرکان به کنار مي رود و نه باسکوت نابخردان از شعاع فروزانش کاسته مي شود.
وي در پايان گفت: اربعين يک پژوهش و يک مطالعه نوظهور علوم انساني، اسلامي است که تقاطع ظريفي از تقسير، کلام، سياست و اقتصاد را دربر دارد و متغيرهاي دروني و بيروني مختلفي دارد که باحضور صاحبان انديشه اين متغيرها به شور گذاشته مي شود و يک خروجي خوبي از اين هم انديشي بدست خواهد آمد.
در اين نشست همچنين، استادان رشته هاي مختلف دانشگاه، جريان اربعين را از زواياي مختلف مورد بررسي قرار دادند و نظرات و ديدگاه هاي خود را با تخصص رشته اي خود، بيان کردند.